Data modyfikacji:

Dekoracje bożonarodzeniowe na parapet – aranżacje

Boże Narodzenie to święto, które kojarzy się z niezwykłym, wręcz magicznym klimatem. Prawie każdy kocha czas tych świąt, które wiążą się nie tylko z wręczaniem prezentów, ale i z ozdobami świątecznymi. Boże Narodzenie jest obchodzone nie tylko przez katolików praktykujących, ale i przez osoby, które nie są związane z kościołem katolickim lub są osobami niewierzącymi. Wizerunek Świętego Mikołaja wykreowany przez Coca-Colę oraz choinka z bombkami i światełkami w domu to znak, że wkrótce będą święta. Sprawdź, jakie możesz wybrać dekoracje świąteczne na parapet.
Sprawdź również: Dekoracje bożonarodzeniowe 2024.
dekoracje bożonarodzeniowe na parapet

Jakie dekoracje bożonarodzeniowe na parapet kupić?

Boże Narodzenie to święto, które uwielbia dekoracje. Dekoracje takie jak stroiki bożonarodzeniowe na parapet coraz chętniej są wybierane przez rodziny, które uwielbiają obchodzić te święta w domu przepełnionym świątecznymi ozdobami. Stroik na Boże Narodzenie można zamówić gotowy lub można go wykonać samodzielnie: z kolorowych bombek, podkładu z choinki żywej lub sztucznej, kolorowych świec – z dominacją koloru czerwonego i złotego.
Na parapecie można postawić świąteczne lampy LED. Mogą one przybierać formę reniferów, świeczników, gwiazd, aniołów, ośnieżonych domków, szopek betlejemskich lub choinek. Takie oświetlenie będzie przepięknie prezentować się wieczorami.
Bardzo atrakcyjną ozdobą będą kurtyny świetlne. Mogą to być produkty w kształcie gwiazdek lub sopli lodu. Oświetlenie może być stałe lub migające (zazwyczaj jest kilka programów ustawienia światełek).

Świąteczne ozdoby na parapet

Na świątecznym parapecie bardzo efektownie mogą prezentować się wianki. Występują w różnej wielkości – można wybrać większe i mniejsze, w różnych stylizacjach kolorystycznych i z rozmaitymi ozdobami. Mogą to być wianki bardzo ozdobne lub minimalistyczne.
Parapet to miejsce idealne dla świątecznych figurek – mogą to być postacie takie jak Święta Rodzina, niewielkie kolorowe szopki, bałwany, leśne zwierzęta, różnej wielkości Święte Mikołaje, renifery oraz elfy.
Na parapecie można wygospodarować miejsce dla wąskiej choinki, która wyróżni na przykład mieszkanie w bloku. W ostatnim czasie w oknach nie ma zbyt wiele dekoracji, dlatego taki rodzaj choinki przyczyni się do wniesienia świątecznej atmosfery na osiedlu.

Dekoracje bożonarodzeniowe na parapet – dlaczego warto?

Święta Bożego Narodzenia są chyba najbardziej rodzinnymi świętami. Chociaż w kościele katolickim najważniejsza jest Wielkanoc, to ludzie na całym świecie najbardziej lubią obchodzić Boże Narodzenie. Współcześnie w typowych galeriach handlowych ozdoby na Boże Narodzenie pojawiają się na sklepowych półkach tuż po Święcie Zmarłych. Dawniej dekoracje świąteczne pojawiały się w sklepach mniej więcej dwa tygodnie przed świętami. Domy dekorowano czasami w samą Wigilię. Obecnie każdy jest zabiegany, przez co przygotowania do świąt rozpoczynają się ze sporym wyprzedzeniem.
Tak samo jest z dekorowaniem wnętrz na święta Bożego Narodzenia. Ludzie nie chcą poprzestawać na zdobieniu świątecznego drzewka. Niektórzy kupują żywe choinki, inni decydują się na choinki sztuczne, które wyglądają identycznie jak prawdziwe. Żywe choinki, chociaż wytwarzają cudowny nastrój, są jednak na jeden raz. Chociaż można je wsadzać do gleby, to niewiele z nich w praktyce się przyjmuje na terenie zielonym. Kupowanie sztucznych choinek wyglądających jak naturalne drzewka to wydatek jednorazowy. Nie są to najtańsze produkty, ale cieszą się coraz większą popularnością, gdyż chronią drzewka przed wycinką, a poza tym mogą dłużej postać w mieszkaniu.
Coraz więcej osób dekoruje nie tylko salon, ale pragnie mieć dekoracje świąteczne w każdej części domu. Dekoracje świąteczne na parapety nie wymagają działań takich jak przestawianie mebli czy wieszanie nowych półek. Poza tym bardzo ładnie prezentują się od strony ulicy. Warto zaznaczyć, że w okresie świątecznym w oknach jest bardzo mało dekoracji. To samo jest ogólnie na ulicach czy na wystawach sklepowych. W dużych miastach dekorowana zazwyczaj jest najważniejsza ulica i stawiana jest jedna wielka choinka, ale to za mało, by można było czuć atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w całym mieście. 

Ozdoby świąteczne na parapet zewnętrzny, czyli jakie?

Dobrym pomysłem na świąteczne dekoracje na zewnętrzny parapet są girlandy z bożonarodzeniowymi akcentami. Girlandy mogą swoim wyglądem przypominać choinkę, przy czy można je swobodnie formować czy nadawać im odpowiedni kształt. Można je ozdobić bombkami (ale nie z delikatnego szkła, tylko z trwałych tworzyw), czerwonymi i złotymi gałązkami, a także można na nich zamocować oświetlenie zewnętrzne. Kolorystyka lampek zewnętrznych może być urozmaicona (lampki wielokolorowe) lub mogą to być lampki w jednym kolorze.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.