Choinka w domu to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Jeśli w tym roku stawiasz na żywą choinkę, warto znać kilka najważniejszych zasad wyboru oraz pielęgnacji drzewka. Zobacz, jak przedłużyć żywotność choinki w domu.
Choinka świąteczna to nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji. O ile z niektórych tradycyjnych świątecznych potraw czy obrządków można zrezygnować, o tyle choinki pominąć po prostu nie sposób.
Wybór między żywą choinką a sztuczną nie jest łatwy – każda z tych opcji ma swoje mocne i słabe strony. Jeśli zdecydowałeś się jednak na żywą choinkę w domu, możesz przedłużyć jej świeżość, stosując się do kilku sprawdzonych trików.Jeśli chcesz cieszyć się pięknym zapachem choinki w domu przez dłuższy czas, o trwałości drzewka należy pomyśleć, zanim jeszcze postawisz choinkę w domu. Jaką choinkę do domu wybrać – ciętą czy doniczkową?
Znacznie trwalszym rozwiązaniem będzie choinka w doniczce. Nie dość, że mniej będzie gubić igły niż drzewko cięte, to jeszcze po świętach będziesz mógł ją wykorzystać do dekoracji swojego ogrodu lub balkonu.
Naturalna choinka na ciętym pniu też może być trwała. Musisz jednak zwrócić uwagę na jej świeżość przed dokonaniem zakupu. Sprawdź, czy pień w miejscu cięcia ma jasną barwę. Jeśli tak, to znaczy, że choinka została ścięta kilka dni wcześniej. Dodatkowo przyjrzyj się bliżej igłom, które powinny być intensywnie zielone i sterczące.
O tym, do kiedy będzie stać choinka w domu, decyduje również gatunek drzewka. Bardzo popularne świerki srebrne i pospolite, mimo że mają regularny pokrój i świetnie wyglądają, nie będą trwałą ozdobą. W ogrzewanym pomieszczeniu świerk będzie gubił igły już od pierwszego dnia, gdy się w nim znajdzie.
Dlatego jeśli zależy ci na trwałej żywej choince w domu, postaw na równie efektowną i znacznie bardziej wytrzymałą jodłę kaukaską. Ta odmiana choinki świątecznej cechuje się bardzo dużą trwałością, a nawet gdy wyschnie, jej igły się kurczą, a nie opadają. Niestety, jodła kaukaska jest najdroższą spośród oferowanych choinek w doniczce.
Zanim wstawisz swoją naturalną choinkę do domu, należy ją zahartować. Chodzi o to, aby drzewko stopniowo przyzwyczaić do wyższych temperatur panujących w domu czy mieszkaniu.
Dlatego choinkę w doniczce czy ciętą najlepiej jest zostawić na kilka dni w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym czy kotłowni, gdzie panuje niższa temperatura niż w pomieszczeniu, w którym będzie stała docelowo. W ten sposób sprawisz, że igły nie będą się obsypywać już od pierwszego dnia w twoim domu.
Jak jeszcze przedłużyć żywotność choinki w domu? Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca w domu. Najlepiej, aby było usytuowane z dala od źródeł ciepła, czyli z dala od grzejników. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie choinki w domu blisko okna, ponieważ tam panuje zazwyczaj niższa temperatura niż w pozostałych częściach mieszkania.
Żywej choince w domu musisz zapewnić odpowiedni poziom wilgotności. Jeśli wybrałeś choinkę w doniczce, sprawa jest prosta – regularnie sprawdzaj stan wilgotności podłoża, a gdy ziemia wyschnie, podlewaj drzewko. Pamiętaj, aby systematycznie kontrolować poziom wilgotności gleby w doniczce, zwłaszcza jeśli w domu jest bardzo ciepło.
Trochę trudniej jest w wypadku choinki ciętej w domu. Zanim ją umieścisz w stojaku, utnij pod delikatnym kątem kawałek pieńka powyżej miejsca cięcia. Najlepiej wybrać stojak z pojemnikiem na wodę. Dzięki temu drzewko będzie mogło swobodnie chłonąć wilgoć.
Trwałość choinki choinki w domu zwiększysz, jeżeli wodę, którą będziesz stosował do podlewania, wzbogacisz o nawóz. W ten sposób zapewnisz choince niezbędne mikroskładniki i dłużej utrzyma ona świeżość.
Ostatnim elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest dobór ozdób choinkowych. W przypadku sztucznego drzewka nie ma to znaczenia. Inaczej jest z żywą choinką. Wybierz nowoczesne światełka led, które emitują znacznie mniej energii cieplnej niż ich tradycyjne odpowiedniki. W ten sposób sprawisz, że choinka w domu nie będzie ogrzewana przez sznur lampek.
Ponadto staraj się nie obciążać drzewka nadmiarem bombek lub stawiaj na lekkie dekoracje. Dzięki temu gałązki nie będą się uginać pod ich ciężarem, co może przyspieszać proces ich wysychania oraz powodować opadanie igieł.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny