Data publikacji:

DIY: jak odnowić stary fotel?

Niejednokrotnie zdarza nam się odnaleźć na strychu lub w piwnicy stare, zużyte krzesła czy fotele. Zamiast od razu wynosić je na śmietnik warto przyjrzeć się im z bliska i dać im drugie życie. Metamorfoza fotela wcale nie jest trudna, ani kosztowna. Natomiast satysfakcja z własnoręcznie odnowionego mebla będzie ogromna, a ponadto będziemy jedyny właścicielami stworzonego przez siebie fotela. Podpowiadamy, jak zabrać się do renowacji.

To, w jaki sposób chcemy odświeżyć stare siedzisko zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju oraz konstrukcji fotela, naszych preferencji oraz aranżacji pokoju.  Ostatnio bardzo modnym trendem jest wstawianie jednego, wygodnego fotela w kontrastującym kolorze. Przykładowo możemy barwny mebel zamienić na czarny i umieścić go w salonie, urządzonym w skandynawskim stylu. Zanim zabierzemy się do pracy musimy wymyśleć koncepcję dla metamorfozy, zdecydować czy przemalowujemy elementy drewniane, a następnie zakupić materiały. Przedstawiamy kilka inspiracji.

Możemy własnoręcznie odmienić oblicze każdego fotela. Fot. chairloom.com

Krzesło w stylu floral

Zwykłe krzesło może zyskać zupełnie innego wyglądu. Wystarczy przemalować nóżki oraz oparcie, np. tak jak zdjęciu z białego na żółty. Następnie wymieniamy tapicerkę siedziska. W tym celu wyjmujemy je ze stelaża krzesła, kładziemy na kawałku materiału i wycinamy potrzebną wielkość. Tkaninę zawijamy wokół siedziska oraz mocujemy na spodzie, np. pistoletem do kleju na gorąco lub zszywaczem.

Drewnianą konstrukcję krzesła możemy przemalować na dowolny kolor. Fot. diyland.org

Wygodny fotel

W przypadku fotela niektóre części są przytwierdzone na stałe, dlatego w takim przypadku klej do stosowania na gorąco może się okazać niezastąpiony. Wycinamy potrzebne fragmenty materiału w dokładnie wymierzonych wymiarach, a następnie mocujemy je do fotela. Siedzisko, które da się wyjąć obijamy nową tkaniną, jak w przypadku krzesła. Warto uszyć poszewkę, którą w każdej chwili zdejmiemy i upierzemy.

Do przykrycia przytwierdzonych na stałe fragmentów materiału najlepiej sprawdzi się gorący klej. Fot. jrid.com

Oryginalne siedzisko

Metamorfozy możemy dokonać także na zniszczonym siedzisku. Oryginalny fotel, jak ten na zdjęciu prawdopodobnie pochodzi z ogrodu. Wystarczy obszyć stelaż materiałem w ciekawe wzory i fotel będzie doskonałym uzupełnieniem salonu, sypialni czy tarasu. Dla większej wygody pod materiał wszyto miękką gąbkę, na której przyjemnie się siedzi, czytając książkę lub po prostu odpoczywając.

Z pozoru zniszczony fotel może stać się ulubionym siedziskiem w domu. Fot. chairloom.com

Szeroki wybór pistoletów do kleju na gorąco znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia