Data publikacji:

Jakie meble wybrać do domowej biblioteki? 

Domowa biblioteka pozwala nam na przechowywanie i eksponowanie książek, zapewniając szybki dostęp do ulubionych lektur. Może ona być też doskonałym miejscem na relaks po ciężkim dniu pracy, odłożenie na bok telefonu i zagłębienie się w dobrej powieści lub reportażu. Podpowiadamy, jak dobrze urządzić domową bibliotekę, a także jakie meble do nie wybrać.
interior of living room with wooden furniture and books

Domowa biblioteka – czemu warto ją urządzić? Jak powinna wyglądać?

Słysząc hasło „domowa biblioteka” stają nam zazwyczaj przed oczami regały sięgające sufitu z zapełnionymi po brzegi półkami uginającymi się pod ciężarem książek. Myślimy też o ciężkich zasłonach w oknach, starych i ciężkich biurkach, wysłużonych skórzanych fotelach oraz unoszącym się w powietrzu kurzu i aromacie starego papieru. Oczywiście tego typu klimaty nie odpowiadają wielu osobom, nie oznacza to jednak, że domowa biblioteka musi być zaaranżowana w taki właśnie sposób. Może być ona bowiem również bardzo nowoczesna i świetnie wpasowywać się w najnowsze trendy wnętrzarskie. 
Przeglądając katalogi z nowoczesnymi aranżacjami mieszkań i domów, bardzo rzadko znajdziemy na zdjęciach gotowe realizacje kącików czytelniczych lub więcej niż kilka książek, stąd też wiele osób ma często wątpliwości, jak przygotować bibliotekę w minimalistycznym lub ultranowoczesnym stylu. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów i umeblowania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duża powinna być domowa biblioteka?
Na osobne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie na książki i bibliotekę pozwolić mogą sobie wyłącznie nieliczni. Nawet wówczas pokój taki pełni dodatkowe funkcje, będąc np. biurem lub gabinetem. Zazwyczaj, gdy mówimy więc o domowej bibliotece, mamy na myśli wyłącznie przysłowiowy kącik na przechowywanie zbiorów książkowych połączony z miejscem na ich czytanie. Rozmiar przestrzeni przeznaczonej do tego celu uzależniony jest przede wszystkim od metrażu domu czy mieszkania. Czasem tworzy ją kilka półek i fotel, czasem regały zajmujące całą ścianę. 
Bibliotekę urządzamy zazwyczaj w części salonu, we wspomnianym już biurze czy gabinecie albo w sypialni. Przestrzeń czytelnicza może być jasno oddzielona od reszty pokoju np. za pomocą parawanu lub specjalnie ustawionych mebli, czasem rozgraniczenie jest bardziej subtelne, np. wyznacza je chodnik, dywan, tapeta, panele lub inny kolor ściany.
Dodajmy, że wiele osób z niechęcią podchodzić do eksponowania książek w salonie, nie podoba im się bowiem estetyczny i kolorystyczny chaos, jaki wprowadzają do wnętrza. To, jak się prezentują, w dużej mierze wynika jednak z ich ułożenia i stanu – starannie postawione i dopasowane mogą stanowić atrakcyjny element dekoracyjny.

Regały i półki na książki

Regały są najlepszym sposobem na przechowywanie kolekcji książek. W sklepach znajdziemy modele pasujące do dowolnego stylu i wystroju. W większości mieszkań stawia się na nowoczesne i proste w formie regały modułowe, które można dowolnie łączyć ze sobą, dopasowując do potrzeb, a także wolnostojące meble z regulowaną wysokością półek.
Wybierając odpowiedni mebel na książki, zwracamy uwagę nie tylko na jego kolor i wykończenie, ale przede wszystkim na jego budowę. Większość regałów nie radzi sobie z dużym obciążeniem, dlatego bardzo często mamy w nich problem z uginającymi się półkami. Warto sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane i jaką mają grubość. Przed deformacją nie uchroni ich nawet to, że zostały wykonane z drewnianych desek, a nie z laminowanej płyty wiórowej. Z reguły problem jest rzadziej spotykany w wąskich regałach oraz modelach z zainstalowanymi na stałe półkami, dobrze połączonymi ze ścianami bocznymi mebla.
We wnętrzach o klasycznej aranżacji bardzo dobrze sprawdzą się wolnostojące regały z przeszklonymi drzwiami. Witryny chronią dobrze swoje wnętrze przed kurzem, co pozwala nam zapomnieć o regularnym odkurzaniu księgozbioru. W salonach meblowych znajdziemy sporą liczbę mebli wykonanych według wzorów z XIX i wczesnego XX wieku, wiele osób decyduje się jednak często na poszukiwanie atrakcyjnych mebli w antykwariatach. 
Dla mniejszych księgozbiorów dobrą alternatywą są oczywiście naścienne półki; polecamy szczególnie modele pozbawione widocznych podpórek. Wybór wzorów i kolorów jest tutaj naprawdę ogromny i bez problemu znajdziemy takie, które będą pasować do dowolnego wnętrza. Przed wyborem półki zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana ściana, bowiem nie zawsze wytrzyma on nawet bardzo duże obciążenie. 

Fotele do czytania

Biblioteka w domu nie może obyć się bez odpowiedniego fotela do czytania. Mebel musi pozwalać na czytanie w komfortowej pozycji, często przez wiele godzin. Eksperci zalecają, aby miał on co najmniej 50 cm szerokości, a jego głębokość wynosiła 50–60 cm. Wysokość oparcia powinna wynosić 70 cm lub więcej, licząc od podstawy siedziska, co pozwala wygodnie oprzeć głowę. 
Fotel do czytania nie powinien mieć twardego siedziska i oparcia, które utrudniają dłuższą lekturę i prowadzić będą do bólu szyi i pleców. Z drugiej strony nie wybieramy też zbyt miękkiego wypełnienia, bowiem ma ono tendencję do szybkiej utraty sprężystości. Ważną kwestią jest też odpowiednie podparcie dla łokci i ramion. 
Rozmiary fotela dopasowujemy do pomieszczenia. Pamiętajmy, aby ustawiać go w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej aby stał blisko okna. Wieczorami słońce zastąpi stojąca lub wisząca lampa do czytania. 
Poza zwykłymi modelami popularnością cieszą się też fotele o rozkładanej konstrukcji. W tego typu meblach regulujemy swobodnie kąt, pod jakim ustawione jest oparcie, a także głębokość siedziska. Niektóre z nich mają także rozkładane podnóżki, co pozwala cieszyć się książką w pozycji półleżącej. Ich wadą jest jednak to, że potrzebują znacznie więcej miejsca, aby w pełni cieszyć się oferowanymi przez nie funkcjami. 
Zdjęcie: Envato Elements