Data publikacji:

Odpływ liniowy - jaki wybrać?

Odpływy liniowe to coraz popularniejsze rozwiązanie na odprowadzanie nadmiaru wody w łazience oraz budowę prysznica lub brodzika skrojonego na miarę naszych oczekiwań i indywidualnych potrzeb. Powodzenie, jakim się cieszą, zwiększyło w ostatnim czasie ich asortyment w sklepach, pozwalając urządzić naprawdę eleganckie i nowoczesne wnętrza łazienkowe. Radzimy, jaki odpływ liniowy wybrać, tłumacząc przy okazji, na jakich zasadach on działa oraz jak przebiega jego instalacja.

odpływ liniowy jaki wybrać

Odpływ liniowy to jeden ze sprawdzonych hydraulicznych patentów konstrukcyjnych, pozwalających na szybkie odprowadzenie nadmiaru wody z pomieszczenia. Spływa ona po powierzchni wąskiego i długiego prostokąta, zasłaniającego podłużną rynnę i syfon połączony z rurą kanalizacyjną. Odpływy liniowe nie są niczym nowym i stosowane są w budownictwie od wielu dziesięcioleci.

Przez większą część tego czasu wykorzystywane były jednak w obiektach użyteczności publicznej, takich jak natryski basenowe lub łaźnie, a także w szpitalach, fabrykach i zakładach przemysłowych. Do tej pory przez wiele osób w Polsce są kojarzone właśnie z tego typu miejscami. Ostatnie lata sprawiły jednak, że odbiór ten powoli ulega zmianom. Odpływy tego typu są coraz modniejsze i chętniej używane podczas remontów.

Dzięki swej dyskretnej budowie świetnie pasują do nowoczesnych i eleganckich łazienek. Zwiększyło to w naturalny sposób liczbę ich rodzajów sprzedawanych w sklepach, a także poszerzyło ofertę materiałów, z jakich są wykonywane.

Sprawdź również, co wybrać do małej łazienki - prysznic czy wannę?.

Jaki odpływ liniowy wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, odpływy liniowe składają się z podłużnego syfonu podłączonego bezpośrednio do kanalizacji, który zabezpieczony jest od góry różnego rodzaju panelami lub kratkami. Montujemy je zazwyczaj bezpośrednio w podłodze pomieszczenia, w specyficznych przypadkach umieszcza się je również na ścianach.

Obecnie odpływy tego typu znajdziemy przede wszystkim w prysznicach. To idealne rozwiązanie, gdy nie mamy zamiaru instalować metalowego lub ceramiczne brodzika. Uwalnia nas to od standardowych wymiarówek producentów ceramiki łazienkowej i daje możliwość stworzenia niższym kosztem naprawdę przestronnej i dużej kabiny.

Woda w odpływach liniowych spływa do nich w sposób grawitacyjny. Warto zaznaczyć, że mimo tego nie potrzebują one dużego spadku, jak ma to miejsce w przypadku odpływów punktowych. Jego idealna i zalecana wartość to około 2-2,5 procent. Wynika to po części z ich wielkości i niezwykle elastycznej konstrukcji. W zależności od potrzeb, możemy bowiem dowolnie określić ich długość, jak również kształt, tworząc np. odpływ zaginający się pod kątem prostym w rogu prysznica.

Instalacja odpływów liniowych wymaga jednak planowania i wiązać będzie się z ryciem w podłodze, by umieścić w niej rynnę łapiącą wodę oraz całą niezbędną instalację. Przed decyzją o rozpoczęciu prac powinniśmy zorientować się, jaką grubość ma podłoga lub strop. Jest to warunek konieczny zwłaszcza w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Ilość pracy w tym przypadku możemy ograniczyć, kupując odpływy linowe typu slim, o wąskim przekroju.

Znacznie lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w bloku z wielkiej płyty, będzie jednak budowa podwyższenia/podestu, który stanowi podstawę prysznica. Wówczas odpływ z syfonem i rynna znajdować będą się powyżej poziomu podłogi, co ułatwi ich ewentualną naprawę lub wymianę. Konserwacja instalacji jest tutaj zresztą niezwykle ważna, bowiem odpływy liniowe mają tendencję do zatykania się i wymagają regularnego przeglądu oraz czyszczenia.

Odpływ liniowy skrojony do indywidualnych potrzeb

Jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie łazienki, odpływy powinniśmy dobierać wraz z kaflami oraz pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. Producenci oferują wiele różnych rozwiązań i materiałów, które mogą stanowić designerski dodatek do całego projektu pomieszczenia.

Najtańsze i najmniej rzucające się w oczy są odpływy z prostymi kratkami wykonanymi z wytrzymałego metalu, takiego jak stal nierdzewna. Mogą one być dodatkowo zdobione i laserowo wycinane lub posiadać unikalny wzór nadającym im ciekawy charakter. Wydając nieco więcej pieniędzy, możemy np. podświetlić odpływ na całej długości wodoodpornymi listwami LED.

Popularne są również pokrywy wykonane ze szkła lub kamienia. Nie mogąc zdecydować na konkretny materiał lub kolor, zawsze możemy też wybrać odpływ, w którym zamontujemy przycięte kafle podłogowe.

Płyta prysznicowa z odpływem liniowym

Warto wspomnieć, że w sklepach znajdziemy też gotowe płyty prysznicowe z zamontowanymi w nich odpływami liniowymi. Spełniają one rolę podobną do brodzików i są wykonane z wytrzymałej pianki pokrytej włóknem szklanym, która zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną.

Ich montaż jest niezwykle łatwy, możemy je umieścić bezpośrednio na betonowej posadzce i po przyłączeniu do kanalizacji oraz uszczelnieniu nadają się od razu do użytku.

Są one świetnym rozwiązaniem na szybki remont łazienki, bowiem ich wyprofilowanie gwarantuje idealny spadek dla wody. W zależności od potrzeb, płyty możemy pokryć też dowolnymi płytkami ceramicznymi lub mozaiką. 

Autor: Michał Kułakowski