Data publikacji:

Jaki odpływ liniowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Odpływ liniowy jest bardzo modnym sposobem na odprowadzanie nadmiaru wody w łazience. Jest on świetną i równie skuteczną alternatywa dla klasycznych odpływów. Cieszy się powodzeniem z powodu tego, że pozwala na bardzo eleganckie i nowoczesne wykończenie kabiny prysznicowej, świetnie wpasowując się w panujące obecnie trendy wnętrzarskie. Podpowiadamy, jak wybrać odpływ liniowy i na co zwrócić uwagę w trakcie jego instalacji.
Finishing Linear Shower Drain

Na czym polega odpływ liniowy?

Odpływy liniowe nie są nowym rozwiązaniem. Używa się ich od dziesięcioleci w budownictwie, a przez długi czas stosowano je wyłącznie w obiektach przemysłowych i publicznych, takich jak baseny czy szpitale.
Budowa odpływu liniowego jest nieskomplikowana, równocześnie pozwala na szybkie odprowadzenie wody do kanalizacji z bardzo dużej powierzchni. Wbudowuje się go bezpośrednio w posadzkę. Z zewnątrz przypomina on wąska listwę ze szparami, za którymi kryje się długa i wąska rynienka z syfonem, który przyłączony jest do rury kanalizacyjnej. Coraz częściej montuje się też syfony naścienne, umieszczane w miejscu zetknięcia się ściany z posadzką. Są one stosowane, gdy z różnych powodów nie można umieścić systemu odpływowego w podłodze.
Czytaj również: Zlew z ociekaczem czy bez?
W domach odpływy liniowe są używane przede wszystkim w konstrukcji kabin prysznicowych pozbawionych brodzika (tzw. kabiny typu walk-in). Popularność tego typu rozwiązania sprawiła, że obecnie w sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór odpływów liniowych odznaczających się różnorodnym wzornictwem, materiałami wykończeniowymi oraz kolorami. Producenci wyposażają je też często w dodatkowe funkcje, takie jak listwy LED stanowiące dodatkowe podświetlenie łazienki. 

Jaki odpływ liniowy wybrać?

Odpływ liniowy wybieramy, biorąc pod uwagę jego wymiary. Eksperci zalecają, aby miał on szerokość o około 10–20 centymetrów mniejszą niż wymiary kabiny prysznicowej, w której planujemy montaż. Zbyt wąski odpływ nie będzie w stanie wystarczająco szybko pozbyć się wody. Zazwyczaj wybiera się więc modele w przedziale 70–80 centymetrów, które sprawdzą się w większości realizacji. Kabiny walk-in mają jednak często niestandardowe wymiary, wówczas musimy wziąć to pod uwagę w trakcie planowania zakupów. Pamiętajmy, że te same zalecenia dotyczą również modeli ściennych.
Przeglądając ofertę sklepów, zwracamy też uwagę na podawaną przez producenta wydajność odpływu. Parametr ten podawany jest w litrach na minutę i jak wskazuje na to nazwa, informuje nas o tym, jak szybko odpływ poradzi sobie z odprowadzaniem wody. Wartość ta nie może być zauważalnie niższa niż maksymalny przepływ wody w słuchawce prysznica. Nawet bardzo długi odpływ nie poradzi sobie z jej strumieniem, co doprowadzi do zalania łazienki, zwłaszcza podczas dłuższych kąpieli. 
Zwracamy też uwagę na łatwość, z jaką będzie można wyczyścić listwę odpływową. Wiele konstrukcji może być trudna w demontażu, co zdecydowanie utrudni nam utrzymanie porządku. W nieczyszczonych odpływach namnażają się bakterie, wirusy oraz grzyby.

Jaki spadek do odpływu liniowego?

W odpływach liniowych woda spływa w sposób grawitacyjny, co oznacza, że posadzka musi mieć drobny spadek. Eksperci polecają aby wynosił on około 2–2,5 procent, co można bardzo łatwo osiągnąć tylko przy pomocy odpowiednio położonych kafli. 

Instalacja odpływu liniowego

Instalacja odpływu liniowego nie należy do najprostszych, zwłaszcza jeżeli jest on montowany w trakcie remontu łazienki w miejscach, w których wcześniej go nie stosowano. Jeżeli nie podwyższamy podłogi w całej łazience, operacja będzie wiązała się zapewne z ryciem w podłodze. Przed rozpoczęciem pracy monterzy koniecznie powinni sprawdzić, czy wykonanie instalacji jest w ogóle możliwe ze względu na grubość stropu (zwraca się na to szczególną uwagę w budownictwie wielorodzinnym). Pewnym rozwiązaniem jest też zakup specjalnych odpływów typu slim, odznaczających się wąskim przekrojem. W mieszkaniach w blokach wykonuje się też często podest stanowiący podstawę prysznica, dzięki czemu odpływ znajduje się na poziomie podłogi.
Zdjęcie: Envato Elements