Data publikacji:

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak wykonać?

Obecność kominka w domu to nie tylko ciekawy i chętnie wybierany element wystroju, ale też urządzenie pełniące funkcje praktyczne i pomagające w ogrzaniu pomieszczeń. Do wyboru jest kilka rodzajów kominków, które dopasować można do indywidualnych upodobań czy stylu wnętrza. Jednak żeby kominek mógł pracować prawidłowo, niezbędne jest dostarczenie mu właściwej ilości powietrza. Nie ma w tym przypadku znaczenia, jakiego typu jest cała konstrukcja. Złe doprowadzenie powietrza do kominka sprawia, że wkład nie będzie funkcjonował w sposób prawidłowy. Jak doprowadzić powietrze do kominka w zależności od jego typu i czy możliwe jest, aby kominek bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz mógł działać prawidłowo?
doprowadzenie powietrza do kominka

Doprowadzenie powietrza do kominka – czy jest niezbędne?

Żeby kominek mógł działać prawidłowo i sprawnie, na około 1 kg drewna musi pobrać 8–10 m3 powietrza na godzinę. Kominek bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz będzie wykorzystywał to zgromadzone w danym pomieszczeniu, jednocześnie zabierając tlen osobom przebywającym wewnątrz. Dlatego jednym z najlepszych rozwiązań jest doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz, co wykonać należy poprzez zainstalowanie specjalnego kanału nawiewnego mającego połączenie z przestrzenią na zewnątrz budynku.
Niezbędnych jest kilka elementów, by wykonać doprowadzenie powietrza do kominka. Jaka rura będzie odpowiednia? Najczęściej wykorzystuje się kanały wykonane z aluminium, PCV lub blachy ocynkowanej, które muszą przebiegać pod wylewką lub bezpośrednio na niej. Kanał taki powinien być ocieplony. W przeciwnym razie doprowadzenie powietrza do kominka pod chudziakiem będzie wychładzać podłogę.
Jeżeli dany dom jest obiektem podpiwniczonym, kanał przebiegać powinien tuż pod stropem piwnicy. Należy też wyposażyć go w przepustnicę odcinającą dopływ chłodnego powietrza z zewnątrz, gdy kominek nie pracuje. Czerpnia wylotowa natomiast, czyli zakończenie rury umieszczone na zewnątrz budynku, powinna być umieszczona w ścianie lub wyprowadzona ponad powierzchnię gruntu. Doprowadzenie powietrza do kominka w podłodze jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań.

Czy można wykonać doprowadzenie powietrza do kominka z kanału wentylacyjnego?

Niekiedy zdarza się, że podczas budowy domu i konstruowania fundamentów nie został wykonany przewód, który doprowadzałby do wkładu kominkowego powietrze z zewnątrz. Wówczas chcąc zamontować kominek, można wykonać doprowadzenie powietrza do kominka z kanału wentylacyjnego, jeżeli z jakichś powodów nie będzie możliwe przeprowadzenie właściwej rury w podłodze lub ścianach wewnętrznych.
Aby powietrze mogło zostać doprowadzone do kominka z użyciem przewodów wentylacyjnych, niezbędne będzie wyeliminowanie kratki znajdującej się zazwyczaj pod sufitem. Następnie nad podłogą parteru należy wykonać otwór. W nim trzeba osadzić rurę, która połączy wkład kominkowy z kanałem wentylacyjnym i w ten sposób dostarczy niezbędne do spalania drewna powietrze. Tak wykonany kanał należy jednak dobrze ocieplić. Kontakt chłodnego powietrza zimą z ciepłym otoczeniem we wnętrzu domu może spowodować efekt skraplania na obudowie kanału.

Jak wykonać doprowadzenie powietrza do kozy?

Znana od lat koza może nie jest typowym rodzajem kominka i bardziej kojarzy się ze staromodnym paleniskiem, jednak w ostatnich latach powraca do łask. Dzieje się tak za sprawą popularności wykorzystywania dawnych rozwiązań w nowoczesnych pomysłach aranżacyjnych. Koza to świetne rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale też dostarczające dodatkowe ciepło, które doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach industrialnych oraz loftowych. Jak jednak zorganizować doprowadzenie powietrza do kozy, biorąc pod uwagę charakterystyczną formę tego typu kominka?
Koza jest typem pieca wolnostojącego, który nie wymaga zabudowy i zazwyczaj nie przylega do ściany w sposób stały. Zazwyczaj też, budując dany obiekt, jeszcze nie wiadomo, że będzie w nim koza i w którym dokładnie miejscu. W tym przypadku zastosowanie klasycznego, hermetycznego doprowadzenia powietrza do kominka z zewnątrz raczej nie jest stosowane. Aby koza nie „zasysała” w celu spalania powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, wykonać można wyprowadzenie odpowiedniego przewodu w posadzce. Wówczas kratka nawiewna powinna zostać umieszczona w podłodze tuż obok kozy lub pod nią. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie będzie w pełni estetyczne i na stałe zdeterminuje miejsce, w którym stoi koza.
Aby uniknąć stałego i widocznego umieszczenia kratki w podłodze, można zastosować w pomieszczeniu, w którym będzie znajdowała się koza, nawietrzaki, które umieszczone będą pod, obok lub nad oknem. Wówczas warto zamontować je jeszcze na etapie budowania domu i najlepiej przy oknie, w którego okolicy znajdować się będzie koza. Dzięki takiemu nawiewowi powietrza jego ilość będzie wystarczająca dla procesu spalania oraz możliwe będzie uniknięcie efektu skraplania podczas dużych mrozów na zewnątrz.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!