Data publikacji:

Na czym polega doświetlanie roślin? Po co i jak to zrobić?

Chcesz zadbać o to, aby twoje kwiaty przetrwały ciemną, pochmurną zimę? Dobrym rozwiązaniem jest metoda doświetlania, która cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli gatunków, które potrzebują światła przez cały rok. Na czym polega, kiedy warto się zdecydować na doświetlanie roślin, jakie są zalety i wady oraz jak to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Phyto lamp illuminates plant at home. LED lamp for supplementary lighting of houseplants in winter

Doświetlanie roślin doniczkowych – najważniejsze informacje

Jeśli masz przynajmniej podstawową wiedzę na temat roślin, to z pewnością wiesz, jak ważne jest zapewnienie im optymalnych warunków. Mowa między innymi o odpowiedniej temperaturze, wilgotności czy dostępie do światła. Oczywiście istnieją odmiany, które nie są wymagające, jednak większość roślin nie będzie w stanie rosnąć czy kwitnąć, jeżeli nie zadbasz o spełnienie ich potrzeb.
O ile latem problem jest raczej minimalny, tak nadejście jesieni i zimy może wpłynąć negatywnie na zdrowie i wygląd roślin doniczkowych. Powód jest prosty – w tym sezonie dni są krótsze i bardziej pochmurne, a co za tym idzie – dostęp do światła jest ograniczony. To właśnie w tej sytuacji doskonale sprawdzi się doświetlanie roślin, czyli zapewnienie im dostępu do sztucznego, odpowiednio dobranego światła przez 8–10 godzin dziennie.

Dlaczego doświetlanie roślin to dobry pomysł?

Jakie zalety ma doświetlanie roślin? Przede wszystkim dzięki niemu możesz zapewnić im właściwe warunki do fotosyntezy. Zainwestowanie w odpowiednie lampy pomoże również w:
  • pobudzeniu kwitnienia,
  • szybszym wzroście,
  • poprawie rozwoju i zachowaniu zdrowia przez rośliny,
  • zapobieganiu żółknięciu i brązowieniu liści,
  • ochronie przed wiotczeniem łodyg,
  • zwiększeniu odporności na choroby.
  • Doświetlanie roślin – kiedy warto się zdecydować na to rozwiązanie?

    Jeżeli masz w domu dracenę, paprotkę, sansewierię i inne bezproblemowe gatunki – nie musisz się martwić o doświetlanie roślin. Inaczej jest w sytuacji, gdy jesteś właścicielem lub właścicielką kaktusów, skrzydłokwiatów, aloesów, figowców, hibiskusów czy monster. Te i wiele innych roślin mają zwiększone zapotrzebowanie na światło, a jego ilość różni się w zależności od np. warunków panujących w naturalnym środowisku.

    Lampy do kwiatów – jakie wybrać?

    Jakie lampy do kwiatów wybrać? Na rynku znajdziesz kilka rodzajów, nazywanych lampami wzrostowymi. Zaliczamy do nich np. popularne LED-y, które są chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na swoją energooszczędność.
    Na rynku znajdziesz też indukcyjne lampy doświetlające. To nowoczesne propozycje polecane w przypadku roślin, które potrzebują światła o specyficznych parametrach. Możesz zdecydować się też na fluorescencyjne żarówki do roślin – tanie i idealne dla młodych kwiatów.
    A może zamiast roślin doniczkowych uprawiasz w domu owoce albo warzywa? W takim razie warto zainteresować się lampami do kwiatów HID, czyli high-intensity discharge. To właśnie one są najskuteczniejszym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na nieprzerwanym wzroście i zapewnieniu roślinom intensywnego światła.
    Pozostając w kwestii ustawienia oświetlenia dla roślin – dobrym pomysłem jest ustawienie lampy doświetlającej nie bezpośrednio nad kwiatem, a w taki sposób, aby światło padało pod skosem.

    Doświetlanie roślin a różne rodzaje światła

    Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru żarówek do uprawy roślin, jest barwa światła. Do doświetlania wykorzystuje się trzy podstawowe rodzaje: czerwone, niebieskie i białe. Co warto o nich wiedzieć?
  • Światło czerwone – pobudza rośliny do wzrostu i kwitnienia oraz pomaga w zachowaniu ładnego wybarwienia kolorowych liści. Polecane do doświetlania nie tylko roślin doniczkowych, ale także owoców i warzyw.
  • Światło niebieskie – wzmacnia kwitnienie, pobudza wzrost i produkcję chlorofilu, chroni roślinę przed wiotkością oraz wpływa korzystnie na wygląd liści. 
  • Światło białe – przyspiesza wzrost. Jeszcze do niedawna to właśnie ta barwa była najpopularniejsza, jednak aktualnie coraz częściej wykorzystuje się światło czerwone albo niebieskie.
  • ​​Moc żarówek do uprawy roślin – jaką wybrać?

    A co z mocą żarówki dla roślin? Wszystko zależy od gatunku, który masz w swoim domu. Przykładowo ciemnolubne kwiaty wymagają jedynie oświetlenia o mocy 800–1000 lm, które można ustawić około 60 cm nad nimi. Z kolei roślinom, które w naturalnych warunkach rosną w miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu, warto zapewnić lampę doświetlającą o mocy 3000–5000 lm, ustawioną na wysokości od 30 cm do 45 cm.
    A jaką moc oświetlenia wybrać dla roślin, które wymagają mocnego nasłonecznienia? W takim przypadku zdecyduj się na żarówkę o mocy nawet 250 000 lm i umieść ją niżej. Optymalna wysokość nad kwiatem wynosi od 15 cm do 30 cm.

    Praktyczne wskazówki na temat doświetlania roślin

    Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie praktyczne wskazówki, o których warto pamiętać, jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z doświetlaniem roślin. Przede wszystkim unikaj podstawowych błędów, takich jak korzystanie z tanich i nieodpowiednich żarówek czy włączania ich nawet na całe dnie. Upewnij się też, że lampa doświetlająca nie znajduje się ani za daleko, ani za blisko.
    Co więcej, zadbaj o dopasowanie spektrum, częstotliwości i intensywności światła oraz czyść regularnie oświetlenie dla roślin. Zgromadzony na nim kurz może wpływać negatywnie na jego wydajność i osiągane efekty.
    Nie zapomnij też o regularnym sprawdzaniu stanu podłoża. Dlaczego? Jak się okazuje, doświetlanie roślin może powodować obniżenie wilgotności, a co za tym idzie – sprawić, że kwiaty będą potrzebować częstszego i intensywniejszego nawadniania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.