Data publikacji:

Stary kredens kuchenny: aranżacje

Stary kredens kuchenny to nie tylko mebel pełen historii, ale także esencja uroku i tradycji, która zyskuje na znaczeniu w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Ten wyjątkowy element wnosi do naszych kuchni (ale nie tylko) niepowtarzalny klimat i zapach przeszłości. Przenieśmy się w czasie, aby odkryć, jak ten niezwykły mebel może stać się centralnym punktem kuchni, jadalni, a nawet sypialni. Rozpocznijmy naszą podróż przez historię i style, aby się dowiedzieć, jak wkomponować stary kredens w nowoczesnym domu lub mieszkaniu.
kuchnia

Historia kredensów kuchennych

Kredens to mebel z długą historią i wszechstronnym zastosowaniem. Dzięki niemu nasze babcie cieszyły się zarówno praktycznymi rozwiązaniami, jak i wysoką estetyką. Służył jako ekspozycja na wyjątkowe talerze, a zarazem jako tajemnicze schowki na przeróżne kuchenne skarby. Dzisiaj znowu cieszy się rosnącą popularnością, wracając do łask jako symbol miłości do mebli z duszą.
Historia słowa „kredens” ma korzenie w dawnych pałacach i dworach. Dawniej oznaczało ono pomieszczenie pomieszczenia dla służby, która obsługiwała gości przy stole. To właśnie tam przechowywano drogocenną zastawę i kończono przygotowywanie potraw. W XV wieku kredens był prostą skrzynią na naczynia i obrusy. Z czasem mebel ewoluował, przyjmując różne odmiany, takie jak włoska credenza i francuskie dressoir.
Choć kredens przez wieki był meblem zarezerwowanym dla zamożnych, w XIX wieku stał się bardziej dostępny dzięki prostszej konstrukcji, która okazała się znacznie tańsza. Dzisiejsze zainteresowanie meblami retro sprawia, że kredensy znów cieszą się zasłużoną uwagą.

Stary kuchenny kredens w nowoczesnej kuchni

Stare kuchenne kredensy świetnie wyglądają w nowoczesnych kuchniach. Można je bez problemu wkomponować w zabudowę i sprawić, że staną się one wyróżniającym elementem w tym pomieszczeniu. Stary kredens będzie świetnie wyglądał w kuchni wówczas, gdy planujemy jedynie dolną zabudowę bez zabudowy górnej. Wiekowy mebel będzie wtedy ładnie wyeksponowany, a przy okazji przyczyni się do znacznego zwiększenia miejsca do przechowywania. 
Stary kredens kuchenny będzie też pięknie wyglądał na ścianie bez kuchennej zabudowy, np. naprzeciwko szafek albo równolegle do nich. Takie ustawienie pozwoli na jeszcze lepsze wyeksponowanie mebla. W tym układzie można swobodnie dołożyć górną zabudowę. Warto jednak pamiętać o tym, by nowoczesne meble nawiązywały stylem do naszego starego kuchennego kredensu. Zwróćmy uwagę na kolor i tekstury. 
Stary kuchenny kredens w kuchni to naprawdę świetny wybór. Możemy w nim umieścić piękną pamiątkową zastawę po babci, kryształowe naczynia, które również wracają do łask, czy zrobić wystawkę drogich alkoholi. Taki element dodatkowo podkreśli klimat całego wnętrza. 

Jak wkomponować stary kredens w sypialni?

Sypialnia to kolejne pomieszczenie, w którym możemy swobodnie postawić stary kredens. Ważne jednak, by pokój ten był stosunkowo duży – umieszczenie takiego mebla na małej przestrzeni nie będzie zbyt efektowne. Jeśli chcemy, aby kredens w sypialni wyglądał doskonale, musimy zadbać o to, by łóżko i pozostałe meble nawiązywały do niego stylistycznie. Istnieje również możliwość przemalowania samego kredensu kuchennego, jednak jest to spora ingerencja w sam mebel – niektórzy twierdzą nawet, że odnawianie czy przemalowywanie starych kredensów pozbawia je tzw. duszy. 
Kredens w sypialni można postawić na ścianie prostopadłej do łóżka. Świetnie wygląda wówczas, gdy stanowi jedyny mebel w całym pokoju bądź jest dopełniony jedynie szafkami nocnymi czy stolikiem pod telewizor. Stary kredens kuchenny będzie też doskonale prezentował się naprzeciwko łóżka. Zaraz obok niego warto ustawić komodę w podobnym stylu, na której możemy trzymać kosmetyki czy postawić telewizor, jeśli koniecznie chcemy mieć go w tym pomieszczeniu. Kredens będzie też świetnie komponował się z toaletką z epoki.

Stary kredens kuchenny – aranżacja w salonie

Salony to zazwyczaj największe pomieszczenia w naszych domach, dlatego nie musimy się bać, że stary kredens kuchenny się tam nie zmieści. Kredens będzie doskonale prezentował się w salonie wówczas, gdy stoi tam również jadalniany stół z krzesłami. Mebel ustawiony w pobliżu stołu podkreśli jadalniany charakter tego zakątka w pomieszczeniu. W kredensie możemy przechowywać talerze, sztućce, półmiski, szklanki oraz inne naczynia niezbędne do przyjęcia gości w salonie. Dzięki umieszczeniu zastawy w jednym miejscu nie będzie trzeba szukać jej poszczególnych elementów w całej kuchni, a wszystko będzie pod ręką. 
Kredens kuchenny będzie też dobrze prezentował się w salonie, w którym nie ma części jadalnianej. Wówczas wkomponowanie go może być nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe. Warto połączyć kredens z innymi meblami w podobnym stylu, np. z komodami, lustrem w ozdobnej ramie czy stylową szafką RTV. W kredensie możemy umieścić zapas alkoholi albo słodyczy, które będą wyglądały bardzo stylowo. 

Kredens kuchenny w jadalni

Jadalnia, podobnie jak kuchnia, wydaje się być naturalnym środowiskiem dla starych kredensów kuchennych. Takie meble doskonale wyglądają w pomieszczeniach ze stołami i krzesłami. Jeśli więc posiadasz w domu oddzielną jadalnię, warto zaopatrzyć się w stylowy kredens, który podkreśli charakter tego pomieszczenia. Co ważne, kredens kuchenny powinien być przynajmniej w tym samym kolorze, co stół i krzesła. Należy więc uważnie dobierać meble, aby całość prezentowała się naprawdę stylowo. Stary kredens kuchenny będzie nie tylko dobrym miejscem do przechowywania zastawy, lecz także świetnym elementem dekoracyjnym w jadalni. 
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.