Data publikacji:

Duża kuchnia z wyspą - pomysły na aranżację wnętrza


Urządzasz dużą kuchnię z wyspą? Przed tobą spore wyzwanie! Ale bez obaw – chociaż w dużej kuchni dzieje się naprawdę niemało, to przemyślany plan działania sprawi, że przestronne pomieszczenie zmieni się w prawdziwe serce domu. Oto kilka wskazówek na urządzenie nowoczesnej dużej kuchni z wyspą.
kuchnia
Wbrew pozorom aranżacja dużej kuchni z wyspą wcale nie jest łatwym zadaniem. Co prawda, można pozwolić sobie na znacznie więcej, niż w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu, ale w dużych wnętrzach łatwo o przesadę i nietrafione rozwiązania. Jeśli urządzasz dużą kuchnię z wyspą, zobacz kilka ciekawych pomysłów na stylizację pomieszczenia.

Otwarta kuchnia z wyspą ma wiele zalet


We współczesnym budownictwie popularnym trendem jest planowanie mieszkań i domów według schematu tzw. strefy dziennej. W tym przypadku kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną przestrzeń podzieloną na poszczególne funkcjonalne strefy. Jeśli twoja duża kuchnia jest elementem właśnie tak rozplanowanej przestrzeni, wyspa stanie się naturalną granicą między strefami. Za jej pomocą oddzielisz optycznie kuchnię od jadalni i salonu, a wyspa będzie pełnić funkcję naturalnej bariery.

W przestronnych wnętrzach wyspy służą również uzyskaniu lepszej kuchennej ergonomii. Dodatkowe szafki i blat pozwalają uzyskać np. uproszczony schemat litery „U” w układzie szafek, który uznawany jest za jeden z najwygodniejszych w użytkowaniu. 

Wyspa w dużej kuchni zamiast stołu kuchennego


W otwartej strefie dziennej, gdzie wyspa znajdować się będzie na granicy między kuchnią a jadalnią, mebel świetnie sprawdzi się zamiast stołu kuchennego. Wystarczy zaplanować wyspę w taki sposób, aby częściowo pełniła funkcję baru, dodać do niej hokery i w ten sposób zapewnić sobie komfortowe miejsce do spożywania posiłków.

Oświetlenie w dużej kuchni – lampy nad wyspą


Jeśli w stylizacji pomieszczenia stawiasz na wyspę kuchenną, trzeba zadbać także o odpowiednie oświetlenie. Popularnym trendem, na który stawia coraz więcej inwestorów, jest umieszczanie kilku lamp wiszących nad blatem wyspy. Ogólne oświetlenie kuchni zapewniają w tym przypadku niewielkie lampki typu „oczko” osadzone w suficie podwieszanym. 
To funkcjonalne rozwiązanie, które zapewnia komfort podczas użytkowania pomieszczenia, a także dodatkowo podnosi walory dekoracyjne stylizacji - jedna, dwie czy nawet trzy efektowne lampy wiszące osadzone nad blatem wyspy będą akcentem, który podkreśli tę część pomieszczenia na tle całości. To szczególnie dobry trik, jeśli twoja kuchnia jest naprawdę przestronna – w ten sposób za pomocą lamp i oświetlenia zaakcentujesz wyspę jako centralny punkt wnętrza.

Wyspa inna niż wszystkie


A właściwie nieco inna niż zasadnicza zabudowa kuchni. Popularnym trendem, na który często stawiają inwestorzy urządzający nowoczesne duże kuchnie z wyspą, jest wykańczanie mebla w nieco innej estetyce niż pozostałe meble kuchenne. To może być np. kontrastowa zmiana – białe szafki kuchenne z czarnym blatem zestawione z czarną wyspą z białym blatem. Do dyspozycji masz wiele ciekawych kombinacji, dzięki którym wyspa będzie się dodatkowo wyróżniać na tle aranżacji, ale jej wygląd wciąż pozostanie spójny z całością.

Interesującym rozwiązaniem może być wykończenie bocznej obudowy wyspy oraz jej blatu za pomocą takich materiałów jak lastryko, marmur czy beton. W takim wydaniu wyspa będzie prezentować się elegancko i minimalistycznie. 
Jeśli jednak hołdujesz nieco bardziej rustykalnym rozwiązaniom, ciekawym pomysłem może być zagospodarowanie części wyspy jako miejsca do przechowywania butelek z winem. W takim przypadku należy wykonać zabudowę pod wymiar i przygotować charakterystyczne, niewielkie półeczki na butelki. Wyspa w takim wydaniu będzie prezentować się szalenie ciekawie.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny