Data publikacji:

Eklektyzm w salonie: czym się wyróżnia i jak urządzić?


Styl eklektyczny wydaje się łatwy do zaaranżowania. W końcu polega on na łączeniu wielu różnorodnych elementów. Wydaje się, że w takiej aranżacji nie obowiązują żadne reguły i możemy szaleć do woli. Jednak tak naprawdę łączenie elementów to trudna sztuka. Aranżację w stylu eklektycznym trzeba dokładnie przemyśleć, aby dobrze się prezentowała. Wówczas nasze wnętrza zachwycą wszystkich gości. Jak jednak wykorzystać eklektyzm w salonie? Sprawdź nasze porady!
kuchnia

Eklektyzm - co to właściwie jest?


Styl eklektyczny wyróżnia się na tle innych sposobów aranżacji wnętrz. Trzeba go dobrze zrozumieć, aby właściwie go wykorzystać. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym jest eklektyzm. Właściwie jest to połączenie kilku stylów i konwencji. Dzięki temu zyskał on uznanie wielu osób. Nie ma ograniczenia dotyczącego liczby stylów, które można łączyć. Najczęściej jednak początkujące osoby decydują się na dwie konwencje, aby mieć pewność, że stworzą spójne wnętrza. Z reguły jako baza aranżacji wykorzystywana jest stylistyka minimalistyczna lub nowoczesna, które są bardzo neutralne. Natomiast ożywia się ją różnorodnymi meblami oraz dodatkami, np. w stylu vintage, boho, art deco czy nowojorskim. Styl eklektyczny najłatwiej wprowadzić w salonie lub sypialni. Dlatego to właśnie w tych pomieszczeniach najczęściej można go spotkać.

Narodzin eklektyzmu należy szukać w XIX wieku we Francji. Wówczas bardzo modne stało się łączenie wygodnych oraz funkcjonalnych mebli z drewnianymi dekoracjami. Eklektyzm wywarł też ogromny wpływ na architekturę i to właśnie temu stylowi zawdzięczamy powstanie słynnych zabytków, takich jak Wieża Eiffla w Paryżu czy Statua Wolności w Nowym Jorku.

Eklektyzm - wnętrza salonu


W stylu eklektycznym najczęściej urządzane są salony. Wszystko dlatego, że w tych wnętrzach najłatwiej połączyć różnorodne style. Niestety niedoświadczone osoby mogą zrobić z tego pomieszczenia bardzo chaotyczny, nieudany eksperyment wnętrzarski. Dlatego warto wcześniej poznać kilka zasad, które pomogą prawidłowo wprowadzić eklektyzm do salonu.

Teoretycznie styl eklektyczny charakteryzuje się zestawieniem różnorodnych elementów, które pozornie do siebie nie pasują. Jednak jest to trudna sztuka, która wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego osoby początkujące mogą mieć trudność ze stworzeniem estetycznej aranżacji. Na początku lepiej więc zrezygnować z bardzo odważnych połączeń. Jakie więc są zasady stylu eklektycznego dla początkujących?

Wybieraj jednolity kolor ścian


Styl eklektyczny jest bardzo różnorodny i może wprowadzić sporo chaosu. Dlatego warto zdecydować się na ściany w jednolitym kolorze, które trochę uspokoją całą aranżację. Jednak stosowanie się do tej zasady nie musi być nudne. Tak naprawdę nie musimy się ograniczać jedynie do jasnych tonacji. W salonie świetnie się sprawdzi butelkowa zieleń, purpurowy, granat, a nawet bordo. Wówczas ściany wprowadzą trochę nietypową atmosferę, a także będą świetnym, stonowanym tłem dla różnorodnych dodatków.

Oświetlenie jako kolejna dekoracja


W salonie eklektycznym ważną rolę pełnią dekoracje. Jedną z nich stanowi odpowiednie oświetlenie. W stylu eklektycznym mamy zupełną dowolność. Warto jednak zadbać o to, aby lampy była charakterystyczne. Może to być industrialny lub ażurowy model. Natomiast świetnym dodatkowym źródłem światła będą lampy podłogowe lub kinkiety.

Eklektyzm - meble


Ważnym uzupełnieniem stylu eklektycznego są meble. Najlepiej wybierać proste formy i naturalne surowce. Dzięki temu sprawdzą one się przez wiele lat i będą pełnić świetne tło dla oryginalnych dodatków. W ofercie wielu salonów meblowych można już znaleźć kategorię „meble eklektyczne”, więc znacznie łatwiej będzie nam wybrać poszczególne elementy.

Meble w stylu eklektycznym najczęściej wykonane są z drewna. Króluje dąb, buk oraz olcha. Bardzo często mają bogate zdobienia, a także metalowe okucia, zamki oraz zawiasy. Często też mają oryginalne obicia wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z reguły jest to aksamit, plusz, czasem skóra. Coraz częściej można też znaleźć nowoczesne, patchworkowe obicia. W eklektycznym salonie nie może zabraknąć stołu, krzeseł lub foteli oraz sofy. Świetnym uzupełnieniem będą rozwinie kredensy, komody lub bogato rzeźbione biurko.

Styl eklektyczny - dodatki


To właśnie dodatki mają największą moc w stylu eklektycznym. Jeżeli kolory ścian są jednolite, a meble minimalistyczne, to możemy szaleć z dekoracjami. Neutralna baza je uspokoi i zapobiegnie chaosowi we wnętrzach.

W stylu eklektycznym możemy postawić na różnorodne zdobienia i dekoracje. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie. Futurystyczne lampy czy dekoracyjne żyrandole świetnie się sprawdzą, nawet gdy inne dodatki będą w zupełnie innym stylu.

Ściany można zdobić nowoczesnymi grafikami, plakatami, kolażem własnych zdjęć, a nawet klasycznymi obrazami. W pomieszczeniu nie może zabraknąć też kwiatów, które warto umieścić w fantazyjnych doniczkach. Kanapę można ozdobić futrzanymi poduszkami lub orientalnymi narzutami. Wszystko zależy od naszych preferencji. W rogach pomieszczenia można ustawić rzeźby w stylu wiktoriańskim czy wiklinowe kosze. Natomiast meble można ozdobić kwietnikami oraz geometrycznymi świetnikami.

Styl eklektyczny ma jedną, ogromną zaletę, która wyróżnia go na tle innych koncepcji. Tak naprawdę jego poszczególne elementy możemy w dowolnej chwili wymienić i zastąpić zupełnie innymi. Charakterystyczna różnorodność sprawia, że zawsze możemy wprowadzić niedopasowany dodatek bez konieczności zmiany całej aranżacji. To pomoże nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy przy kolejnych remontach.
Katarzyna Kubeł