Data publikacji:

Mieszkanie w stylu glamour – jak urządzić mieszkanie w stylu glamour?

Po latach dominacji minimalistycznego stylu skandynawskiego, czas na zmianę o 180 stopni. Mieszkanie w stylu glamour to kwintesencja blasku, przesady i intensywnych akcentów. Ten sposób aranżacji nie musi jednak trącić kiczem. Dobrze zaplanowany styl glamour we wnętrzu nie przytłacza i prezentuje się bardzo elegancko. Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour?

mieszkanie w stylu glamour

Cechy stylu glamour

Wnętrze w stylu glamour to zdecydowany hit ostatnich lat. O tym, że Polacy pokochali eleganckie, pełne przepychu wnętrza, świadczy chociażby trend na rynku wynajmu. Wiele nowo odnowionych mieszkań na wynajem odnowiono właśnie w stylu glamour. Jakie jednak są charakterystyczne cechy stylu glamour?

Niewątpliwym wyróżnikiem, który od razu rzuci się w oczy, jest eklektyzm wnętrz. Styl glamour we wnętrzach odważnie korzysta z mocnych, wręcz barokowych akcentów. Meble i dodatki dedykowane tej stylistyce wręcz ociekają bogactwem oraz przepychem. Jest to jednak monumentalność ironiczna, z wyraźnie nowoczesnym sznytem. Mieszkania w stylu glamour są raczej nowoczesne i funkcjonalne, a historyczny rys jest jedynie formą zabawy.

Odwaga stylu glamour to główna cecha, za którą Polacy pokochali to wzornictwo. Po latach dominacji stylów dość zachowawczych, np. minimalistycznego lub skandynawskiego, styl glamour daje ogromne pole do popisu. Ciężkie kotary, błyszczące fronty, brokatowe dodatki, chromowane okucia – to wszystko znajdzie miejsce w nowoczesnym domu glamour. Połączenia te, choć dość zabawne i ironiczne, nie muszą jednak ociekać kiczem. Wystarczy odrobina wyczucia, by stworzyć wnętrze przytulne, pozbawione nadęcia.

Jakie meble do mieszkania w stylu glamour?

Nawiązujące do przepychu i blichtru rodem z Hollywood meble mogą w pierwszej chwili wydawać się zbyt odważne. Styl glamour taki jednak jest – bezkompromisowy i pełen czaru. Bez względu na to, czy urządzasz dużą willę, czy dwupokojowe mieszkanie, meble do mieszkania w stylu glamour na pewno nie będą nijakie.

Okrągłe stoły, barokowe fotele, bufiaste, pikowane kanapy – to wszystko znajdzie miejsce w nowoczesnym wnętrzu glamour. Satynowe lub welurowe tapicerki kanap jedynie podkreślą wrażenie luksusu. Jak na barok przystało, meble powinny być masywne, bogato zdobione i dekoracyjne. Ich stylistyka zawsze powinna iść w parze z funkcjonalnością, ale kilka kroków z przodu.

Dodatki do mieszkania w stylu glamour

Podobnie jak i meble, tak dodatki mają na celu podkreślać bogactwo oraz elegancję wnętrza. W mieszkaniu nie może zabraknąć połyskujących zasłon, dekoracyjnych lamp, a także szlachetnych materiałów. Srebrne świeczniki i platery, kryształowe lampy i bibeloty, a także porcelana – to wszystko sprzyja osiągnięciu zamierzonego efektu. Jeśli uwielbiasz świeczki, wybierz te duże, koniecznie w białym lub kremowym kolorze.

Często spotykane są także duże lustra, koniecznie w masywnych pozłacanych lub posrebrzanych ramach. Nie tylko powiększą optycznie wnętrze, ale wprowadzą także wrażenie bezkresu, zaskoczenia. Wnętrza glamour mienią się odblaskami i błyskotkami, a ich rolą jest onieśmielać i zaskakiwać. Elementem dodającym przytulności są poduszki.

Sypialnia w stylu glamour

Gdy myślisz o sypialni w stylu glamour, od razu widzisz łóżko kontynentalne. Im większe, tym bardziej utrzymane w tej stylistyce. Modele kontynentalne najczęściej połączone są z dużym, pikowanym zagłówkiem. Nawet jeśli urządzasz małe mieszkanie w stylu glamour, sypialniane łóżko powinno wyglądać okazale. Jeżeli masz odpowiednią ilość miejsca, tuż obok łóżka usytuuj zdobioną toaletkę z dużym lustrem i pufem. Na samym łóżku powinno znaleźć się wiele poduszek. Zachęcamy do użycia połyskującej pościeli, np. satynowej oraz zdobionej, pikowanej narzuty. W ten sposób nadasz pomieszczeniu wręcz królewskiego luksusu.

Kolory w mieszkaniu glamour

Kontrastowość stylu glamour ukazuje się także w kolorystyce. Choć podstawą jest kolor biały lub kremowy, przełamanie go głęboką czernią to wręcz obowiązek. Styl glamour uwielbia czerń kojarzącą się z elegancją i luksusem. Jeśli zaś chodzi o kolory chromatyczne, nie ma ich zbyt wiele. Dominują te związane z kolorem metali szlachetnych: złoty, srebrny czy miedziany. Bordowe, fioletowe lub pudroworóżowe dodatki nie dominują, a jedynie podkreślają luksus. Jasne barwy, np. ciepłe beże czy kremowa biel, doskonale eksponują natomiast prawdziwe błyskotki, np. posrebrzane patery, kryształowe żyrandole czy pozłacane ramy luster. W mieszkaniach glamour w oczy rzucają się nie tyle intensywne czy jaskrawe barwy, co połyskujące powierzchnie. Nie bez przyczyny stosuje się gładkie tkaniny i meble na wysoki połysk.

Jak uzyskać dobry efekt? Stylowe mieszkanie glamour

Zaaranżowanie mieszkania w stylu glamour to w pewien sposób balansowanie na cienkiej linie. Z jednej strony chodzi przecież o uzyskanie wrażenia przepychu i bogactwa, z drugiej – o uniknięcie taniego blichtru. Mieszkanie to w pewien sposób twoja wizytówka, a nie chcesz przecież wyjść na krezusa lub nuworysza. Dobierając materiały wykończeniowe, meble i dodatki, skup się na tym, by były one dobrej jakości. Tandetne akcesoria nie wyglądają dobrze i zazwyczaj źle się starzeją. Jednocześnie zadbaj o to, by wnętrze podkreślało swój ironiczny charakter. W tej roli świetnie sprawdzą się chociażby pozłacane sztućce, portrety kotów czy żartobliwe rzeźby. Nie chodzi przecież o to, by chwalić się bogactwem, a stworzyć przyjemnie luksusowe, nienadęte wnętrze. Jeśli odpowiednio to wyważysz, uzyskasz magiczny i przytulny klimat.

Zdjęcie: bialasiewicz/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik