Po latach dominacji minimalistycznego stylu skandynawskiego, czas na zmianę o 180 stopni. Mieszkanie w stylu glamour to kwintesencja blasku, przesady i intensywnych akcentów. Ten sposób aranżacji nie musi jednak trącić kiczem. Dobrze zaplanowany styl glamour we wnętrzu nie przytłacza i prezentuje się bardzo elegancko. Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour?
Wnętrze w stylu glamour to zdecydowany hit ostatnich lat. O tym, że Polacy pokochali eleganckie, pełne przepychu wnętrza, świadczy chociażby trend na rynku wynajmu. Wiele nowo odnowionych mieszkań na wynajem odnowiono właśnie w stylu glamour. Jakie jednak są charakterystyczne cechy stylu glamour?
Niewątpliwym wyróżnikiem, który od razu rzuci się w oczy, jest eklektyzm wnętrz. Styl glamour we wnętrzach odważnie korzysta z mocnych, wręcz barokowych akcentów. Meble i dodatki dedykowane tej stylistyce wręcz ociekają bogactwem oraz przepychem. Jest to jednak monumentalność ironiczna, z wyraźnie nowoczesnym sznytem. Mieszkania w stylu glamour są raczej nowoczesne i funkcjonalne, a historyczny rys jest jedynie formą zabawy.
Nawiązujące do przepychu i blichtru rodem z Hollywood meble mogą w pierwszej chwili wydawać się zbyt odważne. Styl glamour taki jednak jest – bezkompromisowy i pełen czaru. Bez względu na to, czy urządzasz dużą willę, czy dwupokojowe mieszkanie, meble do mieszkania w stylu glamour na pewno nie będą nijakie.
Podobnie jak i meble, tak dodatki mają na celu podkreślać bogactwo oraz elegancję wnętrza. W mieszkaniu nie może zabraknąć połyskujących zasłon, dekoracyjnych lamp, a także szlachetnych materiałów. Srebrne świeczniki i platery, kryształowe lampy i bibeloty, a także porcelana – to wszystko sprzyja osiągnięciu zamierzonego efektu. Jeśli uwielbiasz świeczki, wybierz te duże, koniecznie w białym lub kremowym kolorze.
Gdy myślisz o sypialni w stylu glamour, od razu widzisz łóżko kontynentalne. Im większe, tym bardziej utrzymane w tej stylistyce. Modele kontynentalne najczęściej połączone są z dużym, pikowanym zagłówkiem. Nawet jeśli urządzasz małe mieszkanie w stylu glamour, sypialniane łóżko powinno wyglądać okazale. Jeżeli masz odpowiednią ilość miejsca, tuż obok łóżka usytuuj zdobioną toaletkę z dużym lustrem i pufem. Na samym łóżku powinno znaleźć się wiele poduszek. Zachęcamy do użycia połyskującej pościeli, np. satynowej oraz zdobionej, pikowanej narzuty. W ten sposób nadasz pomieszczeniu wręcz królewskiego luksusu.
Kontrastowość stylu glamour ukazuje się także w kolorystyce. Choć podstawą jest kolor biały lub kremowy, przełamanie go głęboką czernią to wręcz obowiązek. Styl glamour uwielbia czerń kojarzącą się z elegancją i luksusem. Jeśli zaś chodzi o kolory chromatyczne, nie ma ich zbyt wiele. Dominują te związane z kolorem metali szlachetnych: złoty, srebrny czy miedziany. Bordowe, fioletowe lub pudroworóżowe dodatki nie dominują, a jedynie podkreślają luksus. Jasne barwy, np. ciepłe beże czy kremowa biel, doskonale eksponują natomiast prawdziwe błyskotki, np. posrebrzane patery, kryształowe żyrandole czy pozłacane ramy luster. W mieszkaniach glamour w oczy rzucają się nie tyle intensywne czy jaskrawe barwy, co połyskujące powierzchnie. Nie bez przyczyny stosuje się gładkie tkaniny i meble na wysoki połysk.
Zaaranżowanie mieszkania w stylu glamour to w pewien sposób balansowanie na cienkiej linie. Z jednej strony chodzi przecież o uzyskanie wrażenia przepychu i bogactwa, z drugiej – o uniknięcie taniego blichtru. Mieszkanie to w pewien sposób twoja wizytówka, a nie chcesz przecież wyjść na krezusa lub nuworysza. Dobierając materiały wykończeniowe, meble i dodatki, skup się na tym, by były one dobrej jakości. Tandetne akcesoria nie wyglądają dobrze i zazwyczaj źle się starzeją. Jednocześnie zadbaj o to, by wnętrze podkreślało swój ironiczny charakter. W tej roli świetnie sprawdzą się chociażby pozłacane sztućce, portrety kotów czy żartobliwe rzeźby. Nie chodzi przecież o to, by chwalić się bogactwem, a stworzyć przyjemnie luksusowe, nienadęte wnętrze. Jeśli odpowiednio to wyważysz, uzyskasz magiczny i przytulny klimat.