Data publikacji:

Fitonia - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Fitonia jest wyjątkowo atrakcyjną, piękną rośliną doniczkową. Pochodząca z Peru fitonia to idealny tropikalny dodatek nawet do niewielkiego wnętrza. 
Jaką ziemię przygotować pod uprawę fitonii? Jakie miejsce na parapecie wybrać, aby roślina była zadowolona i obficie kwitła? Czy w zależności od rodzaju i odmiany fitonie potrzebują różnych sposobów pielęgnacji lub stanowisk? 
Z tego artykułu dowiesz się nie tylko jaka fitonia będzie idealnie pasowała do twojego mieszkania, ale również jak zająć się tą wyjątkowo urokliwą rośliną. 

Jaką rośliną jest fitonia? 

Fitonia to urocza roślina, wprost z południowoamerykańskiej dżungli. Nie wymaga wiele światła i będzie stanowiła piękną ozdobę mieszkania. To idealna roślina do popularnych szklanych słojów czy domowych oranżerii. 
Będzie idealnym wyborem do słabo oświetlonych pomieszczeń czy na parapet od strony północnej. Warto sprawdzić na własnej skórze, jak wyjątkową roślinką jest fitonia. Kwitnienie przypada na okres zimowy, co nada ciepła wnętrzu, gdy za oknem panuje mróz. Może być więc egzotycznym dodatkiem do zimowego, ogrzewanego ogrodu. 

Fitonia - uprawa 

Fitonia uznawana jest za roślinę przeznaczoną dla doświadczonych ogrodników, ze względu na swoje nietypowe wymagania. 
Jak bardzo wymagająca jest fitonia? Uprawa wymaga stałej temperatury minimalnej 21 st. C. Spadek temperatury dziennej poniżej 18 st. C lub temperatury w nocy poniżej 16 stopni C. może zabić roślinkę. 
Przede wszystkim, fitonia to roślina egzotyczna. Wymaga podłoża, które będzie stale utrzymywane w stanie wilgotnym - ale nie można jej przelać. Ponieważ ma tendencje do szybkiego gnicia, należy rygorystycznie przestrzegać kalendarza podlewania, by nie przelać rośliny.  
Co natomiast sprawi przesuszona ziemia - fitonia zareaguje więdnięciem liści i pędów, które ostatecznie zaczną opadać. 

Fitonia - ziemia i ekspozycja 

Żyzne, próchnicze podłoże, o lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego odczynie to ziemia, którą fitonia kocha najbardziej. 
To roślina, która nie lubi ekspozycji na słońce. Promienie mogą ją szybko poparzyć, co będzie skutkować nieestetycznymi plamami na liściach i słabą kondycją rośliny. Dlatego najlepszym miejscem dla fitonii będzie oświetlona łazienka lub miejsce półcieniste, z rozproszonym światłem. 
Roślina nie lubi suchego powietrza, dlatego należy trzymać ją z dala od grzejników i kaloryferów. Aby utrzymać stały poziom nawilżenia powietrza, można postawić ją niedaleko akwarium lub na podstawce wypełnionej wilgotnym keramzytem. 
Kuchnia również nie jest dobrym miejscem dla fitonii, która nie lubi towarzystwa kuchenek gazowych (jest bardzo wrażliwa na gazy) czy piecyków. 

Fitonia – rodzaje 

Największą ozdobą fitonii są jej liście - jajowate lub eliptyczne, rosną na owłosionych pędach, przypominając nieco popularną trzykrotkę. Liście są mocno unerwione, czasem posiadają plamy. Plamy i nerwy fitonii mogą być różnego koloru, w zależności od odmiany: białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasno zielonego. Wybór odmiany często zależy właśnie od koloru listków. 
Odmianę można wybrać również ze względu na wielkość liści. Na rynku znajdziesz wiele odmian o dużych, kolorowych lub plamistych liściach, jak również te o niewielkich acz kształtnych listkach. Szczególnie atrakcyjne są te rośliny, które posiadają gęstą, wybarwioną siateczkę nerwów. Najbardziej popularną odmianą fitonii jest fitonia żyłkowana. 
Większość odmian nie zajmuje wiele miejsca, dlatego z powodzeniem można hodować tę roślinę nawet w niewielkich pomieszczeniach. 

Fitonia – kwitnienie 

Choć największą zaletą fitonii są jej atrakcyjne liście, to warto wiedzieć, że roślina ta również kwitnie - choć nie tak obficie, jak typowo kwiatowe rośliny domowe. Kwiaty fitonii są pozbawione zapachu, są żółte lub białe. Z kwiatków można zbierać nasiona, choć łatwo jest ukorzenić fitonię z typowej odnóżki. 
Roślina ta kwitnie głównie zimą, od grudnia do lutego, choć może powtórzyć kwitnienie latem. Warto zaznaczyć, że letnie kwitnienie jest z reguły mniej obfite. Może kwitnąć również w warunkach domowych. 

Fitonia – pielęgnacja 

Fitonia jest rośliną płożącą, której pędy dorastają do 15 cm. Warto o tym pamiętać, wybierając jej miejsce i doniczkę. Będzie ładnie prezentować się w kuli, szklanym słoju lub butelce. Ze względu na słaby system korzeniowy warto zainwestować w niedużą, płaską doniczkę, z której roślinka nie będzie wypadać pod ciężarem własnych pędów. 
Fitonia dobrze znosi przycinanie. Niektóre odmiany wręcz lubią dobre przycięcie pędów, dzięki czemu można pozytywnie wpłynąć na rozkrzewienie rośliny czy utrzymanie estetycznego pokroju. Wierzchołki można "uszczknąć" nożyczkami lub nawet palcami. Najlepiej robić to wiosną. Uszczknięte pędy można ukorzenić w uniwersalnej ziemi pod warunkiem, że będzie im ciepło - od 20 do 20 stopni C. Pojemniczek z ukorzeniem można okryć folią. 
Zimą warto zraszać fitonię lub przestawić ją w pobliże nawilżacza, ze względu na grożące jej suche powietrze. 

Jakie towarzystwo lubi fitonia? 

Fitonia może mieć towarzystwo i całkiem dobrze znosi inne rośliny w pobliżu. Dobrze będzie się czuć np. obok skrzydłokwiatu, choć ten jest o wiele odporniejszą rośliną od wrażliwej fitonii. Zniesie towarzystwo większości tropikalnych roślin, co można wykorzystać w ciekawych kompozycjach, np. w słojach lub mini szklarniach. 
Najlepiej jest sadzić dwie lub więcej fitonii obok siebie. Dzięki temu można wyczarować naprawdę ciekawe wielobarwne kompozycje, złożone z zielonych, czerwonych, żółtych i białych liści. Będą prezentować się szczególnie imponująco, jeśli pozwolisz fitonii wspinać się po "ściance" oranżerii. 
Autor: Dominika Tarczoń