Data publikacji:

Grill elektryczny: ranking produktów

Na zakup grilla elektrycznego decyduje się coraz więcej fanów samodzielnie przygotowywanego pieczonego jedzenia, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu. Największą zaletą urządzeń jest oczywiście to, że do pracy wymagają jedynie stałego dostępu do energii elektrycznej. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór modeli, przeznaczonych zarówno do ustawienia na blacie kuchennym, jak i przyjmujących klasyczną formę grilli węglowych, które ustawiamy na tarasie, werandzie lub w ogrodzie. Podpowiadamy zatem, jakimi urządzeniami warto się zainteresować.
grill elektryczny

Zalety i wady grilla elektrycznego

Podstawową zaletą grilla elektrycznego jest to, że jego właściciele mogą zapomnieć o konieczności kupowania paliwa stałego. Obniża to znacznie koszty eksploatacji sprzętu, przyspiesza też znacząco czas przygotowywania posiłków. Znacznie mniej energii musimy też włożyć w oczyszczenie sprzętu. Szorowanie grilla węglowego oraz usuwanie popiołu jest bardzo niewdzięcznym zadaniem.
Kolejnym atutem grilli elektrycznych jest również to, że przygotowywane na nim dania są znacznie zdrowsze. Nie są one przesiąknięte dymem z paleniska, który zawiera wiele szkodliwych substancji powstających podczas spalania węgla lub drewna. Oczywiście dla niektórych osób może być to wada, bowiem pozbawiamy w ten sposób potraw charakterystycznego aromatu.
Nawet najprostsze grille elektryczne oferują swoim użytkownikom możliwość regulacji temperatury. Dzięki temu da się uniknąć nieprzypieczonych lub kompletnie spalonych potraw. Co więcej, w przeciwieństwie do grilli tradycyjnych potrawy są równomiernie pieczone na całej szerokości rusztu. Zasilane prądem modele bardzo szybko się też nagrzewają, co pozwala oszczędzić czas.
Największą wadą urządzeń elektrycznych jest to, że musimy zadbać o stały dostęp do zasilania. Rozkładając urządzenie na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, bardzo często musimy sięgnąć po długie przedłużacze.
Grille elektryczne są droższe od modeli tradycyjnych, a także przeważnie mniejsze. Gdy z reguły przygotowujemy jedzenie dla dużej rodziny lub sporej grupy gości, ruszt lub płyta urządzenia może okazać się zbyt mała i musimy wrzucać kolejne składniki na raty.
Sprawdź również: Jak zrobić grill ogrodowy?

Jakie są rodzaje grilli elektrycznych?

Grille elektryczne możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Wybór zależy tutaj od tego, jaką ilością miejsca dysponujemy w domu lub ogrodzie, a także tego, jak często planujemy korzystać z urządzenia i ilu osobom będzie ono służyć.
Grill elektryczny z płytą grzewczą – urządzenia przyjmujące klasyczną formę, składają się one z odkrytej metalowej płyty grzewczej z powłoką zapobiegającą przywieraniu, na której możemy przygotowywać wszystkie składniki. Płyta jest odpowiednio wyprofilowana, co ułatwia odprowadzanie wytopionego tłuszczu oraz wody do specjalnych zbiorniczków. Patent ten przyspiesza znacząco czyszczenie sprzętu. Jest to idealny grill elektryczny do wnętrze domu lub na balkon.
Grill elektryczny z pokrywą – budowa sprzętu jest prawie identyczna, ale jest on dodatkowo wyposażony w zamykaną pokrywę z drugą płytą grzewczą. Pozwala to znacznie skuteczniej i szybciej przygotować posiłek, bez potrzeby przewracania składników. Dodatkowym plusem jest również to, że przykrywka blokuje dym. Urządzenia tego typu to najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy grillować w domu. Najmniejsze kompaktowe modele przypominają tostery, największe z kolei umieszczone są na podestach lub nóżkach i osiągają wymiary dużych grilli ogrodowych.
Grill elektryczny z rusztem – w przypadku gdy preferujemy grillowanie na klasycznym ruszcie, modele tego typu są naturalnym wyborem. Składniki umieszczamy bezpośrednio na metalowej kratce zainstalowanej bezpośrednio nad elektrycznymi grzałkami. Wśród dostępnych modeli dominują tutaj przede wszystkim konstrukcje zamknięte, choć trafimy też na takie, które dodatkowo są wyposażone w przykrywki lub osłony przeciwwiatrowe. Grille elektryczne z rusztem mogą jednak sprawiać pewien kłopot podczas czyszczenia, musimy bowiem ręcznie usuwać tłuszcz i resztki jedzenia.
Grill elektryczny raclette – są to wielofunkcyjne urządzenia, nadające się idealnie do spotkań towarzyskich. Takie modele mają na wyposażeniu zarówno płytę grzewczą, jak i ruszt oraz wiele innych dodatkowych akcesoriów, pozwalających zrobić zapiekanki, tosty i inne przysmaki. Świetnie sprawdzą się w kuchni, na balkonie lub na tarasie.

Na co zwracamy uwagę, wybierając grill elektryczny?

  • Moc – dobre grille elektryczne odznaczają się mocą powyżej 1000 W. Pieczenie najlepiej przygotowujemy jednak w modelach o mocy ok. 1500 W, słabszy sprzęt wydłuża i utrudnia ten proces.
  • Konstrukcja – grille elektryczne ustawiamy na stole lub bezpośrednio na ziemi. Modele w pierwszej kategorii są łatwe w przenoszeniu i przechowywaniu. Te drugie przeznaczone są głównie do użytku na zewnątrz lub na tarasach czy balkonach. Zazwyczaj oferują znacznie większy ruszt, co pozwala szybko przygotować kolację lub obiad dla większej liczby osób.
  • Jakość wykonania – materiały, z jakich zbudowany został grill, w dużej mierze wpłyną na to, jak długo nam posłuży, stawiamy więc przeważnie na modele wykonane z grubej stali i żeliwa. Urządzenie musi być też odporne na wodę i wilgoć, co ochroni je przed korozją. W przypadku modeli stojących niezwykle ważna jest też stabilność sprzętu.
  • Dodatkowe wyposażenie i funkcje – atutem grilla będzie między innymi dokładny termostat z wyświetlaczem i programatorem. W modelach z pokrywami przydatny jest wskaźnik wypieczenia składników. Warto też zwrócić uwagę na to, czy sprzęt oferuje wymienne panele nakładane na płytę grzewczą, pozwalające przygotować np. tosty lub gofry.
  • Grill elektryczny: ranking polecanych produktów

    Gotie GGE-2200 – tani elektryczny grill stojący do domu i ogrodu

    Unold 58580 – stojący grill elektryczny z pokrywą i dolną półką

    Miropol MIR-E007 – ogrodowy grill z pokrywą i mocą 2000–2400 W

    George Foreman 22460-56 – kompaktowy grill stojący z pokrywą

    Weber Q 1400 52020079 – wielofunkcyjny grill stołowy z pokrywą i klasycznym rusztem

    Adler AD6602 – niezwykle prosty i tani grill stojący do ogrodu lub na balkon

    Tefal OptiGrill XL GC722D – wysokiej klasy grill stołowy z płytami grzewczymi, idealny do kuchni lub na balkon

    Bosch TFB3302V – wielozadaniowy grill stołowy przeznaczony do domu

    De'Longhi CGH1030D – wielofunkcyjny i inteligentny elektryczny grill domowy o mocy 2000 W

    Tefal Supergrill GC451B – kompaktowy stołowy grill domowy z wieloma opcjami regulacji temperatury

    Zdjęcie: Envato Elements