Data publikacji:

Dlaczego grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu? Odpowiadamy

Odpowietrzanie grzejników przed sezonem grzewczym to w większości domów oraz mieszkań zupełnie naturalna czynność. Usunięcie zalegającego w grzejniku powietrza jest niezbędne do tego, by grzejnik wypełnił się wodą. Czasem jednak, mimo poprawnego odpowietrzenia, grzejnik pozostaje zimny lub jest ciepły tylko w jednej z części. Jakie mogą być przyczyny tego, że grzejnik po odpowietrzeniu nie grzeje?

Jak poprawnie odpowietrzyć grzejnik?

Jednorazowe odpowietrzenie grzejnika nie zawsze jest wystarczające. Czasem do uzyskania pełnej sprawności kaloryfera konieczne jest ponowne odpowietrzenie, np. na schłodzonej instalacji grzewczej. Warto także na czas odpowietrzania grzejnika podnieść ciśnienie w instalacji. W ten sposób pozbędziesz się zgromadzonego w grzejniku powietrza znacznie szybciej. Pamiętaj też o tym, by odpowietrzać do momentu, aż z odpowietrznika zacznie płynąć równomierny strumień wody. Pierwsze krople nie oznaczają jeszcze całkowitego sukcesu.

Grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu? Sprawdź termostat

Fakt, że grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu, nie musisz jeszcze świadczyć o usterce. Grzejnik pozostanie zimny, jeśli temperatura we wnętrzu będzie wyższa niż ta zdefiniowana na termostacie. Głowica termostatyczna odcina dopływ wody w momencie, gdy temperatura w pokoju przekroczy ustawioną wartość. Aby przekonać się, czy termostat pracuje prawidłowo, rozkręć głowicę na najwyższą wartość (5-6). Kaloryfer powinien rozgrzać się w ciągu kilku minut.

Jeśli jednak tak się nie dzieje, istnieje ryzyko, że zawiesiła się iglica termostatu. Może tak się zdarzyć w przypadku, gdy grzejnik nie był używany przez kilka miesięcy. Kamień oraz zanieczyszczenia zgromadzone w instalacji mogą unieruchomić iglicę ograniczającą dopływ wody. Aby ją udrożnić, zdejmij głowicę termostatyczną, a następnie chwyć iglicę kombinerkami i spróbuj nią poruszać. Gdy uda się ją zwolnić, upewnij się przy okazji, że kryzy odpowiadają ustawieniu liczbowemu na głowicy.

Zbyt niskie ciśnienie w instalacji – jedna z możliwych przyczyn

Kolejną z potencjalnych przyczyn awarii grzejnika jest zbyt niskie ciśnienie w instalacji. Efektem tego może być nierównomierne rozłożenie ciepła, np. tylko do połowy grzejnika. Czasem niskie ciśnienie wody uniemożliwi także rozgrzanie grzejnika do odpowiedniej temperatury, przez co będzie on zaledwie ciepły. 

Manometr wskazujący ciśnienie wody w rurach centralnego ogrzewania znajdziesz w okolicy kotła. Aby zwiększyć ciśnienie, uzupełnij instalację wodą. Pamiętaj, by robić to wolno – w ten sposób nie zapowietrzysz grzejników zbyt mocno. Czasem za niewielki przepływ wody w rurach odpowiada osadzający się kamień oraz szlam. Dotyczy to zwłaszcza instalacji otwartych, narażonych na zabrudzenie. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest upuszczenie wody w centralnym ogrzewaniu i ponowne napełnienie instalacji. 

Błąd montażu grzejnika, czyli pora na wizytę specjalisty

Przewlekły problem z grzejnikiem może świadczyć o tym, że instalacja centralnego ogrzewania jest skonstruowana nieprawidłowo. Może to wynikać z niewłaściwego doboru średnicy rur, odwrotnego zamontowania grzejnika czy błędnego poprowadzenia dopływu. Efektem tych błędów może być często zapowietrzający się grzejnik lub mała efektywność grzania. Popularnym błędem jest także montaż zbyt długiego grzejnika, który w połowie pozostanie zimny, jeśli nie zasili się go wodą o odpowiednim ciśnieniu. Wszystkie te mankamenty wyeliminuje doświadczony specjalista od instalacji grzewczych.
Autor: Szymon Sonik