Data modyfikacji:

Hortensja Pinky Winky. Uprawa i pielęgnacja

Hortensja Pinky Winky to przepiękna odmiana, charakteryzująca się dużymi, stożkowatymi kwiatami, które wraz z upływem kolejnych tygodni zmieniają swój kolor. Jak pielęgnować hortensję Pinky Winky i czego dokładnie potrzebuje ta roślina, by długo cieszyć swoim pięknym wyglądem?

hortensja pinky winky

Hortensja Pinky Winky – charakterystyka

Przepiękna Pinky Winky to stosunkowo nowa odmiana – można ją kupić dopiero od około 15 lat. Błyskawicznie zyskała popularność, głównie z uwagi na przepiękne, osiągające nawet 20 centymetrów kwiaty. Na początku są one białe, w późniejszym okresie kwitnienia – różowe, a z czasem przyjmują czerwoną barwę. Zmiany zachodzą stopniowo, dlatego też hortensja Pinky Winky nazywana jest kwiatem dwukolorowym. To jednak nie wszystko – roślina ta kwitnie bardzo długo, bo aż od połowy lipca do końca października. Jest zatem piękną ozdobą ogrodu aż przez prawie 4 miesiące.
Jeśli interesuje cię hortensja Pinky Winky, to musisz też wiedzieć, że dorasta ona do nawet dwóch metrów wysokości, ale rośnie wolniej niż inne odmiany hortensji. Ma też mocne, sztywne pędy, które wysoko trzymają ciężkie kwiaty.

Hortensja Pinky Winky – uprawa. Jak ją pielęgnować?

Nawet jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie, poradzisz sobie z krzewem, takim jak hortensja Pinky Winky. Uprawa nie jest bowiem trudna, o ile tylko przestrzega się kilku ważnych zasad.
  • Wybór stanowiska
Hortensja Pinky Winky świetnie rośnie w półcieniu oraz na słonecznych stanowiskach, nie należy jej natomiast sadzić w cieniu. Dobrze byłoby, żeby roślina była osłonięta od wiatru – ten silniejszy może uszkodzić delikatne kwiaty.
  • Sadzenie
Roślinę możesz posadzić od wiosny do późnej jesieni, ale pamiętaj, że hortensja Pinky Winky nie lubi upałów – nie sadź jej, jeśli termometr wskazuje bardzo wysokie temperatury. Postaraj się o lekko kwaśną, żyzną glebę. Przed posadzeniem dobrze zmocz bryłę korzeniową, a potem delikatnie wyprostuj wszystkie korzenie i korzonki.
  • Podlewanie
Wszystkie hortensje lubią obfite nawadnianie (ale niezbyt często) – hortensja Pinky Winky nie jest wyjątkiem. W lecie, kiedy panują bardzo wysokie temperatury, podlewaj roślinę jeszcze częściej. Pamiętaj też o odpowiednim nawożeniu – najlepiej postąpisz, kupując specjalistyczny i wieloskładnikowy nawóz do hortensji.

Hortensja Pinky Winky – cięcie

A może masz już tę piękną odmianę w swoim ogrodzie i zastanawiasz się, kiedy ją przyciąć? Otóż należy robić to wraz z nastaniem wiosny, a dokładniej w marcu lub na początku kwietnia. Wówczas wszystkie pędy trzeba obciąć o 10 cm poniżej linii cięcia z poprzedniego roku (a najlepiej po prostu kilka centymetrów nad pąkiem). Musisz też pamiętać o usunięciu wszystkich suchych, połamanych czy chorych części rośliny.
Uwaga! Co 3 lata należy podciąć krzew jeszcze mocniej, nadając mu nieco kulisty kształt. W tym celu u podstawy zostaw tylko krótkie pędy, z kolei na górze rośliny – długie.

Hortensja Pinky Winky – cena

Cena za jedną sadzonkę Pinky Winky to od 15 złotych do około 30 złotych. Droższa jest już hortensja Pinky Winky na pniu – tutaj ceny dochodzą do ponad 100 złotych. Warto przy tym pamiętać, że choć coraz częściej można znaleźć ją w stacjonarnych sklepach, to wybór nie jest tak duży, jak w sklepach internetowych – lepiej więc zerknąć właśnie tam. Po zakupie w dość krótkim czasie zostanie ci dostarczona świetnie zabezpieczona roślina.
Uwaga! Nie spodziewaj się, że wkrótce po zasadzeniu roślina wyda piękne kwiaty. Pojawiają się one dopiero w trzecim lub nawet czwartym sezonie od umieszczenia jej w ogrodzie.