Data modyfikacji:

Zakładanie ogrodu krok po kroku. Jak założyć ogród?

Zakładanie ogrodu to nie lada wyzwanie. Przygotowanie podłoża czy wybranie roślin to tylko kilka z wielu zadań, które należy wykonać. Jednak efekt zdecydowanie jest wart włożonej pracy. Jak założyć ogród od podstaw? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku!
jak założyć ogród

Zakładanie  ogrodu od podstaw – jak założyć ogród?

Własny ogródek to marzenie wielu z nas. Wiosną i l atem jest miejscem, gdzie można odpocząć wśród zieleni w ciszy i spokoju, a także zrobić grilla czy przygotować imprezę dla przyjaciół. Możesz posadzić w nim ulubione kwiaty, a potem rozkoszować się ich zapachem. Poza tym żadne owoce, warzywa i zioła nie smakują tak dobrze,  jak te z własnego ogródka.

Zakładanie ogrodu od podstaw wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy starannie wykonywać wszelkie kroki, a także czytać i kształcić się na temat wymagań poszczególnych roślin.

Ile kosztuje założenie ogrodu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje założenie ogrodu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to głównie od powierzchni działki, na której planujesz stworzyć ogród oraz od tego, jak drogie rośliny i akcesoria chcesz kupić.

Przyjmuje się, że zagospodarowanie 1 metra kwadratowego to kwota od kilkudziesięciu do nawet 200 zł. W sumie stworzenie ogrodu od zera, wraz z kupieniem ziemi, roślin i wszystkich niezbędnych akcesoriów, może kosztować dobre kilka lub nawet kilkanaście tysięcy – oraz, oczywiście, ogrom pracy.

Jeśli jednak marzysz o założeniu własnego ogrodu, z pewnością jesteś gotów ponieść te koszta. Jak więc zrobić to krok po kroku? Poniżej znajdziesz nasz kompleksowy poradnik!

Zakładanie ogrodu krok po kroku – zacznij od projektu!

Zakładanie ogrodu należy zacząć od stworzenia projektu. Jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, masz dwie opcje. Możesz zatrudnić profesjonalnego projektanta ogrodów lub poprosić o pomoc kogoś, kto ma już ogródek i zna się na rzeczy.

Zanim zaczniesz tworzyć projekt, zastanów się, jak powinien wyglądać twój wymarzony ogródek. Oto rzeczy, które mogą znaleźć się w małym zielonym zakątku:
 • strefa wypoczynku ze stołem i krzesłami lub altanką,
 • strefa rekreacyjna z trawnikiem i np. basenem dla dzieci,
 • rabatki z kwiatami, krzewami czy drzewami,
 • skrzynki z ziołami,
 • grządki z owocami i/lub warzywami,
 • miejsce do grillowania.
Ponadto zastanów się, gdzie umieścisz takie niezbędne akcesoria, jak beczka na wodę, grabie, kosiarka czy łopata.

Musisz również pomyśleć, jakie rośliny lubisz najbardziej i które najbardziej chcesz uprawiać. To, w którym miejscu znajdą się wymienione powyżej elementy, nie jest tylko kwestią gustu. Planując zakładanie ogrodu od podstaw, musisz pamiętać, że każda roślina preferuje inny rodzaj ziemi czy też poziom nasłonecznienia. Te światłolubne powinny znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu, zaś cieniolubne – wręcz przeciwnie.

Jak założyć ogród krok po kroku? Przygotuj teren!

Gdy już stworzysz projekt swojego wymarzonego ogródka, możesz przejść do przygotowywania terenu. To najbardziej pracochłonny etap.

Jeśli w miejscu, w którym planujesz założyć ogród, znajdują się jakieś chwasty czy inne niepożądane rośliny, najpierw musisz oczyścić teren. Usuń niechciane rośliny i dokładnie przekop ziemię.
Warto również zaopatrzyć się w kilka worków ziemi. Zorientuj się, jaką glebę preferują rośliny, które chcesz posadzić. Jeżeli mają inne wymagania, w twoim ogródku  będzie musiało się znaleźć kilka rodzajów gleby. Zaopatrz się również w nawozy, np. kompost czy obornik.

Chcesz, aby w twoim nowym ogródku znalazł się chodnik lub kostka brukowa? Teraz jest właśnie moment na to, aby ją położyć. To samo tyczy się oświetlenia, np. lamp umocowanych przy chodniku.

Jak założyć ogród? Zrób ogrodzenie i furtkę

Kolejnym etapem zakładania ogrodu krok po kroku jest przygotowanie ogrodzenia oraz furtki. Masz wiele opcji do wyboru. Chcesz odgrodzić się od sąsiadów lub ulicy? Postaw na nieprześwitującą, wysoką ściankę. Kolejną trwałą, bezpieczną opcją jest metalowy płot z wąskimi otworami.

Jesteś fanem tradycji i stylu retro? Wybierz uroczy, drewniany płotek jak z bajki.
Nie zapomnij również o furtce. Jeśli zostawisz jedynie przerwę w płocie, do ogródka będą mogły dostać się dzikie zwierzęta lub psy sąsiadów. Nie chcesz chyba, by dzik stratował twoje piękne rabatki.

Jak założyć ogród od podstaw? Wybierz rośliny!

Wybór roślin to być może najważniejszy, a na pewno najprzyjemniejszy etap zakładania ogrodu. Jeśli kochasz kwiaty, z pewnością wiesz, o co chodzi.
Wybranie i posadzenie ulubionych roślin to nie wszystko. Musisz zorientować się, jakie nasłonecznienie i rodzaj gleby preferuje dany kwiat, jak często należy go podlewać i czym nawozić. Rośliny o podobnych wymaganiach sadź obok siebie.
Oprócz kwiatów, możesz posadzić w ogrodzie również krzewy (np. różane). Wybierz ulubione kolory, wkomponuj je w projekt swojego ogrodu… i zabierz się do ich sadzenia! Przekop ziemię, dodaj do niej nieco kompostu lub innego nawozu, a dalej postępuj zgodnie z wymaganiami konkretnego kwiatu.

Zakładanie ogrodu krok po kroku – owoce i warzywa

W przydomowym ogródku możesz posadzić również warzywa, owoce oraz zioła. Postępuj podobnie, jak w przypadku kwiatów. Najpierw dowiedz się, jakie wymagania mają rośliny, które chcesz posadzić. Następnie pogrupuj je zgodnie z ich preferencjami. Zabierz się do sadzenia odpowiednią porą – niektóre warzywa najlepiej sadzić wiosną, inne latem itp.
Drewniane ścianki służące za ogrodzenie będą idealnym miejscem do posadzenia fasoli – będzie pięknie piąć się w górę. Zaś zioła lub nieduże owoce warto posadzić w ładnych skrzynkach.

Sałata na bazie ogrodowej rukoli czy pomidor lub truskawka z ogródka zjedzone na śniadanie smakują tak wspaniale, że żadne sklepowe warzywa nie mogą się im równać.

Jak założyć ogród krok po kroku? Sadzenie trawnika

Gdy już posadzisz kwiaty, zioła i warzywa, możesz przystąpić do kładzenia trawnika. Warto, aby mała, zielona polanka znalazła się w każdym ogródku. Sadzenie trawnika może być jednak dość uciążliwe. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Kup specjalny trawnik w rolkach! Zawiera on wyrośniętą już trawkę, którą należy rozłożyć na przygotowaną wcześniej glebę. Choć taki trawnik jest droższy niż tradycyjne nasiona, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku.

Zakładanie ogrodu krok po kroku – krzesła, stoliki i inne akcesoria

Ostatnim etapem zakładania ogrodu od podstaw jest zakup odpowiednich dodatków i rozłożenie ich w ogrodzie. Oto, w co warto zainwestować:
 • beczka na wodę oraz wąż do podlewania,
 • stół i krzesła lub altana,
 • basenik,
 • grill,
 • miejsce na przechowywanie konewki, łopaty czy grabi,
 • skrzynki na zioła.
Gdy już stworzysz swój wymarzony ogród od A do Z, pozostaje ci tylko… cieszyć się nim i dbać o wszystkie rośliny na co dzień!Czytaj również:

Autor: Olga Wacholc