Data publikacji:

Jak zorganizować przestrzeń w kuchni? Praktyczne porady i rozwiązania

Jesteś właśnie w trakcie remontu? A może planujesz od zera swoją nową i wymarzoną kuchnię? W takim razie zadbaj nie tylko o jej estetykę. Równie ważna jest wysoka funkcjonalność i komfort użytkowania wnętrza, w którym będziesz spędzać codziennie przynajmniej kilka godzin. Jak zorganizować przestrzeń? Dowiedz się, czym jest trójkąt roboczy w kuchni i poznaj nasze wskazówki, dzięki którym wykorzystasz do maksimum każdy metr kwadratowy.
cozy modern kitchen with served table and chairs

Trójkąt roboczy w kuchni – sekret funkcjonalnego wnętrza?

Mówiąc o organizacji kuchennej przestrzeni, należy zacząć od jednego z najważniejszych określeń. To trójkąt roboczy w kuchni. Słyszysz o nim pierwszy raz? To sposób rozmieszczenia w pomieszczeniu trzech najważniejszych sprzętów: lodówki, zlewozmywaka oraz piekarnika z płytą. Właściwy układ kuchni sprawi, że przygotowywanie posiłków stanie się łatwiejsze, a poruszanie się po wnętrzu o wiele wygodniejsze.
Jak wygląda w praktyce trójkąt kuchenny? Każdy z wymienionych sprzętów znajduje się w innym wierzchołku figury geometrycznej, zgodnie z kolejnością przygotowywania posiłków. Najpierw zaczynamy od wyjęcia składników z lodówki, następnie je myjemy, a potem przechodzimy do gotowania, czyli do użycia piekarnika lub płyty grzewczej.
W trójkącie roboczym w kuchni ogromne znaczenie ma odległość pomiędzy konkretnymi punktami. Oto najważniejsze zasady, o których warto pamiętać w trakcie projektowania wnętrza:
  • lodówka powinna być ustawiona w odległości od 120 cm do 210 cm od zlewu;
  • odległość między zlewem a kuchenką powinna wynosić 90 cm albo od 120 cm do 210 cm;
  • w przypadku odległości między lodówką a kuchenką optymalnym rozwiązaniem jest 120–270 cm.
  • Dodatkowo łączna wartość wszystkich odległości powinna wynosić maksymalnie 7 m.
    Oczywiście, warto mieć na uwadze, że trójkąt roboczy może wyglądać inaczej w różnych kuchniach (zwłaszcza tych małych) i nie musi mieć idealnie geometrycznego kształtu.

    Podstawa ergonomii w kuchni? 5 konkretnych stref

    Trójkąt roboczy w kuchni to dopiero początek. Równie ważne jest rozplanowanie 5 stref funkcjonalnych, dzięki którym możesz zapewnić sobie wygodę i ergonomię w kuchni.

    Strefa zapasów

    Jak sugeruje jej nazwa, strefa zapasów jest przeznaczona do przechowywania żywności. Oprócz lodówki obejmuje także szafki, schowki i inne miejsca, w których trzymasz produkty spożywcze. Co ciekawe, zaleca się, aby w trakcie ustalania układu kuchni zaplanować ją jak najbliżej wejścia. Powód jest prosty – dzięki temu łatwo i szybko rozpakujesz czy posegregujesz zakupy.

    Strefa przechowywania

    W tej strefie przechowujemy wszelkiego rodzaju wyposażenie – sztućce, naczynia, garnki i akcesoria, z których korzystamy podczas gotowania. Gdzie powinna się znaleźć w układzie kuchni? Najczęściej rozdziela się ją na dwie części – górną i dolną, zwykle umieszczone w ciągach. Standardowo na dole umieszcza się garnki, sztućce mniej więcej na wysokości dłoni, a naczynia w ciągu górnym.

    Strefa zmywania

    Miejsce, w którym powinien znaleźć się nie tylko zlew, ale także zmywarka, która może z powodzeniem zastąpić większy zlewozmywak. Tu warto również wspomnieć o szafce, która się pod nim znajduje. Możesz trzymać w niej nie tylko kosze na śmieci, ale także różnego rodzaju detergenty, np. kostki do zmywarki. 

    Strefa przygotowywania

    To w tej strefie dzieje się magia, bo to właśnie tutaj powstają wszystkie smaczne potrawy, które serwujesz sobie, rodzinie czy znajomym. Must have: blat roboczy. Im większy, tym lepiej. Świetnie sprawdzi się również wyspa kuchenna, którą warto rozważyć, jeśli twoje wnętrze jest duże i ustawne.
    Co więcej, w strefie przygotowywania warto znaleźć odrobinę miejsca na mały sprzęt AGD. Może być to robot kuchenny, ekspres do kawy, toster, airfryer, czajnik elektryczny i nie tylko. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie.

    Strefa gotowania i pieczenia

    Ostatnia strefa, która zagwarantuje ci maksymalną ergonomię w kuchni. To właśnie w niej będziesz gotować i piec potrawy, dlatego powinny znaleźć się w niej takie sprzęty jak płyta grzewcza i piekarnik. Ale nie tylko! To także miejsce, w którym nie może zabraknąć okapu oraz – jeżeli zdecydujesz się na jej zakup – kuchenki mikrofalowej.

    Inne sposoby na zwiększenie ergonomii w kuchni

    O czym jeszcze pamiętać, planując funkcjonalny i ergonomiczny układ kuchni?
  • Zadbaj o praktyczne wnętrze szafek kuchennych. Świetnie sprawdzą się dodatkowe półki, wysuwane kosze czy pojemniki.
  • Znakomitym pomysłem jest zaplanowanie dodatkowej szafki koło lodówki, w której schowasz olej i oliwę czy suche produkty.
  • Nie masz miejsca na wszystkie garnki lub patelnie? Zawieś je na ścianie.
  • Organizacja przestrzeni w kuchni to nie wszystko

    Zadbanie o ergonomię w kuchni – poprzez rozplanowanie trójkąta kuchennego czy zainwestowanie w odpowiednie systemy przechowywania – to dopiero początek. Warto również zadbać o codzienne nawyki, dzięki którym zadbasz o porządek w tym i pozostałych wnętrzach w swoim domu lub mieszkaniu.
    Postaraj się odkładać naczynia i inne przedmioty na swoje miejsce, czyść regularnie blat roboczy, a przed każdymi zakupami przeglądaj zapasy, aby nie dublować produktów, które czekają na spożycie.
    Po czasie możesz zmienić układ kuchni, np. przenosząc małe AGD w inne miejsce czy robiąc mniejszą lub większą rewolucję w szafkach. Wraz z upływem lat twoje potrzeby się zmieniają, dlatego nie zwlekaj z przeprowadzeniem metamorfozy, dzięki której ponownie będziesz cieszyć się funkcjonalnością i ergonomią w kuchni.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.