Data publikacji:

Jak zamontować parasol balkonowy? Jaki kupić? Łamany, prostokątny czy na barierkę? 

Obecność balkonu lub tarasu to niezwykle poszukiwana przez nas cecha mieszkań lub domów, są one bowiem idealnym miejscem do relaksu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Jednak w tym czasie dużym problemem jest słońce, które daje się w znaki, uniemożliwiając skuteczny odpoczynek. Popularnym rozwiązaniem tego problemu jest zakup i instalacja parasoli. W artykule przedstawiamy ich najpopularniejsze typy oraz metody ich montażu.
Balcony with red and yellow umbrellas under the clear sky

Jaki parasol na balkon? – rodzaje produktów i sposób montażu

Na początek warto podkreślić, że parasole powinny być dopasowane do kształtu oraz powierzchni naszego balkonu lub tarasu. Nie ma sensu starać się upychać dużych modeli ogrodowych na niewielkiej przestrzenni. Zanim kupimy konkretny model, warto wiedzieć, w którym miejscu chcemy je ustawić, biorąc pod uwagę pozycje słońca o różnych porach dnia. Może się bowiem okazać, że niewłaściwie dobrany model nie ochroni nas przed promieniami i skwarem.
Polecamy: Antresola w domu

Parasole przyścienne

Parasole przeznaczone przede wszystkim na niewielkie balkony lub tarasy, świetnie sprawdzają się w blokach mieszkalnych. Jak sama nazwa wskazuje, podstawę parasola przykręcamy bezpośrednio do ściany, korzystając ze specjalnych uchwytów i standardowych wkrętów. Konieczne będzie tutaj wykonanie odpowiednio głęboki otworów i użycie wiertarki.

Parasole na barierkę

Parasole z uchwytami, które przeznaczone są do montażu na barierkach. Są to zazwyczaj bardzo lekkie modele o małej średnicy czaszy, sprawdzające się również na niewielkich przestrzeniach. Sposób montażu zależy tutaj od typu barierki – zazwyczaj stosujemy specjalne uchwyty przykręcane do metalowych prętów ogrodzenia. Producenci często stosują tutaj mechanizm imadła, który można obsłużyć bez potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi. W razie niestandardowego ogrodzenia możemy znaleźć w sklepach spory wybór uchwytów w różnych kształtach. Konstrukcje parasoli na barierkę są dość solidne, ale przy bardzo mocnym wietrze istnieje ryzyko, że mogą się zerwać lub złamać. Warto dodać, że można przyczepić je też do blatu stołu ogrodowego albo drewnianego leżaka lub ławki.

Parasole wolnostojące 

Ten rodzaj parasoli ustawiamy bezpośrednio na posadzce tarasu lub balkonu, wymaga on też stosunkowo najwięcej miejsca. Parasole te mają składaną konstrukcję i regulowaną wysokość. Aby ustawić je poprawnie w miejscu, wymagają jednak stosowania odpowiedniego obciążenia. Zazwyczaj do tego celu używa się np. cienkich bloczków z betonu. Przed montażem musimy pamiętać, że nie są one dostarczane wraz z produktem i musimy znaleźć je na własną rękę. Zalecana waga balastu jest podawana zawsze przez producenta. Czasem możemy dodatkowo zabezpieczyć pozycję parasola linkami przywiązanymi do barierki lub haczyków w ścianie. Zapobiegają one chybotaniu się konstrukcji lub jej składaniu przy silnym wietrze czy podczas letnich ulew. 

Parasole uchylne (łamane)

Są to z reguły mniejsze modele parasoli, sprawdzające się na mniejszych balkonach i tarasach, które można ustawić swobodnie na posadzce (pamiętając o zalecanym balaście) albo w razie potrzeby przymocować do barierki za pomocą uchwytu. Czasza parasola przyjmuje tutaj kwadratowy lub prostokątny kształt, a kij, na jakiej ją zamontowano, można zgiąć. Dzięki temu jej pozycję zmieniamy wraz z porą dnia, tak aby zawsze znajdować się w przyjemnym cieniu. 
Zdjęcie: Envato Elements