Data publikacji:

Pomysły na idealny sufit

Sufit to często pomijany aspekt aranżacji wnętrza – przeważnie nie zwracamy na niego specjalnej uwagi. To nieprawda jednak, że strop w mieszkaniu musi być biały. Korzystając z kilku prostych metod, możemy całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia, dodatkowo podkreślając jego wystrój lub zmieniając jego charakter. Przedstawimy kilka interesujących i kreatywnych pomysłów na sufit.
4 pomysly na idealny sufit

Kreatywne pomysły na sufit

Myślisz, że sufit w mieszkaniu może być jedynie biały i jednolity? To mit! Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego kanonu. Strop pełen dekoracji lub pomalowany na nietypowy kolor może prezentować się naprawdę ciekawie i wspaniale dopełniać wystrój pomieszczenia. Pomysł na sufit musi jednak być dobrze przemyślany. Ważne, żeby pasował do wnętrza i nie przytłaczał. Co położyć na sufit, aby prezentował się jak najlepiej? Poniżej znajdziesz garść inspiracji.
Sprawdź również inne pomysły na sufit.

Kolorowe sufity – rozwiązanie dla odważnych?

Najtańszy sposób na sufit opiera się oczywiście na wykorzystaniu klasycznych farb pokojowych. Przeważnie stosujemy białe, szare lub beżowe emulsje. Ograniczenie się jednak wyłącznie do tych neutralnych barw nie musi być jednym rozwiązaniem. Użycie pastelowych lub mocnych kolorów może całkowicie odmienić charakter salonu czy sypialni. 
Pamiętajmy, że sięgając po ciemne farby (błękity, mocne brązy, głębokie zielenie i czerwienie), optycznie zmniejszamy przestrzeń, zwłaszcza jeżeli nie jest ona dobrze oświetlona. Stosowanie tych kolorów wiąże się więc z pewnym ryzykiem. Krzykliwe czerwienie i żółcie mogą też rozpraszać, gdy np. pomalowaliśmy nimi sufit w domowym biurze. Pamiętajmy, że kolory na suficie możemy stosować strefowo, wydzielając przestrzeń w dużych otwartych pomieszczeniach. 

Tapety na sufit – dla miłośników niekonwencjonalnych rozwiązań

Tapety na suficie to dobra alternatywa dla farb. Wybór wzorów i kolorów jest tutaj ogromnych, możemy więc z łatwością dopasować je do aranżacji wnętrza. Tapety na sufit szczególnie poleca się w pokojach dla dzieci – mogą one przedstawiać np. gwiazdy lub postacie z bajek, co pozwoli łatwiej zapaść w sen maluchowi. 
W salonach i sypialniach możemy postawić na wzory geometryczne, kwiatowe lub roślinne. Ciekawą alternatywą mogą być też fototapety, także te przygotowane na zamówienie na podstawie dostarczonego przez nas zdjęcia lub przygotowanej grafiki. Pamiętajmy również, że tapety można stosować strefowo i pokrywać nimi tylko wybrane części sufitu. 

Sufit podwieszany – ogromne możliwości aranżacji przestrzeni

Sufit podwieszany to uniwersalne rozwiązanie, pozwalające względnie szybko zmienić wygląd stropu. Jego instalacja sprawdza się zwłaszcza w starym budownictwie, ponieważ tym sposobem możemy błyskawicznie zyskać równą powierzchnię łatwą do malowania lub dodatkowe wykończenie, maskujące plamy, pęknięcia i inne niedoskonałości oryginalnego stropu. Sufit zawieszony jest najczęściej na metalowych wspornikach i skonstruowany z płyt kartonowo-gipsowych. 
Sufity podwieszane sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych pomieszczeniach, pozwalają bowiem na instalację listew i lamp LED, którymi skutecznie oświetlimy dowolne pomieszczenie. Sufit podwieszany może składać się z kilku warstw, np. być niższych nad wyspą kuchenna lub kabiną prysznicową. Płyty gipsowe możemy też łatwo przycinać i modelować, tworząc na stropie różnego rodzaju wzory, np. fale lub geometryczne kształty. 
Podwieszane sufity pozwalają obniżyć zbyt wysokie stropy w mieszkaniu, ukryć np. instalację klimatyzacyjną, a także dodatkowe kanały wentylacyjne zamontowane w łazience lub kuchni. 

Sufit napinany – tani sposób na imponującą aranżację

Sufit napinany to coraz modniejszy sposób na wykończenie stropu. W przeciwieństwie do podwieszanego opiera się on w całości na bardzo wytrzymałej plastikowej folii PVC, która rozciągnięta jest na metalowym stelażu. Bardzo często sufit tego typu jest obramowany ze wszystkich stron płytami gipsowymi, w których zainstalowane jest oświetlenie LED.
Ze względu na wysoką elastyczność materiału, jego niewielką wagę oraz względnie niskie koszty montażu i zakupu, sufity napinane są bardzo atrakcyjną propozycją dla osób szukających szybkiej metody na transformację stropu. Warto podkreślić, że rozpinany materiał jest odporny na zanieczyszczenia (w razie potrzeby myjemy go zwykłą wodą) i jest ognioodporny. 
Sufit napinany łączy zalety tapety oraz konstrukcji podwieszanych, może on mieć dowolny kolor, wzór, a nawet różną fakturę (np. błyszczącą lub matową), przez co jest ceniony przez wielu designerów. Tym bardziej że można nadrukować na nim dowolną grafikę. Bardzo popularne są np. wzory przedstawiające chmury lub gwiaździste niebo. Sufity napinane mają też całkowicie lustrzaną powierzchnię, przez co bardzo często zobaczymy je we wnętrzach glamour. 

Więźba stropowa – rozwiązanie dla miłośników rustykalnych klimatów

We wnętrzach rustykalnych niezwykle popularnym sposobem na przywołanie klimatu wiejskiej chaty lub wiekowego domu jest instalacja fałszywych belek więźbowych, w większych pomieszczeniach połączonych np. ze wspornikami. Stosuje się je także z powodzeniem na strychach. Dla najlepszego efektu stosujemy stare lub nierówno wykończone drewniane belki. Wiele osób dodatkowo wypełnia przestrzeń pomiędzy nimi za pomocą zwykłych desek. 
Decydując się na belki lub w pełni drewniany sufit, zwracamy uwagę na jego barwę, a w mniejszych pomieszczeniach stosujemy jasne lakiery i farby rozjaśniające całą przestrzeń. W salonach i większych pomieszczeniach drewniane sufity będą jednak dość ciemne, kontrastując z bielami i beżami ścian, które dominują w aranżacjach rustykalnych. 
Zdjęcie: Envato Elements