Data modyfikacji:

Jak dbać o wodę w basenie?

Czysta woda w basenie ogrodowym to podstawa dobrej zabawy! Pluskanie się w brudnym, zielonym akwenie jest nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne dla zdrowia. Jak dbać o wodę w basenie bez konieczności wymieniania jej każdego dnia? Sprawdź nasze proste sposoby!
jak dbać o wodę w basenie

Czysta woda w basenie – jak dbać o basen ogrodowy?

Zielona, mętna woda w basenie ogrodowym to zmora wielu posiadaczy przydomowego „kąpieliska”. Nie tylko nieprzyjemnie pachnie i wygląda, lecz także może być niebezpieczna dla zdrowia. Być może wydaje ci się, że utrzymanie czystości w ogrodowym akwenie to nie lada wyzwanie. Wcale jednak nie musi tak być.

Jak dbać o wodę w basenie? Oczywiste jest, że codzienne jej wymienianie i nalewanie świeżej nie ma zbyt dużego sensu. Nie tylko generuje to duże koszta, ale również nie jest ekologiczne. Na szczęście istnieje wiele skutecznych, prostych i niedrogich sposobów na czystą wodę w basenie. Przedstawiamy je poniżej.

Jak dbać o wodę w basenie? Najważniejsze zasady

Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać czystą wodę w basenie i nie musieć borykać się z zanieczyszczeniami, koniecznie zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim zapoznaj się z instrukcją dołączoną do twojego zbiornika i przeczytaj, jakie metody czyszczenia i konserwacji zaleca producent. Wyróżniamy kilka rodzajów basenów ogrodowych – dmuchane, rozporowe, stelażowe, jacuzzi oraz niecki basenowe. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, które warto stosować w przypadku każdego typu.

Jeżeli chcesz cieszyć się bezpieczną i czystą wodą w basenie, pamiętaj o mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń, filtrowaniu, chlorowaniu lub ozonowaniu czy też wymianie części wody co jakiś czas. Wszystkie te kroki opisujemy w dalszej części artykułu.


Przeczytaj także: Jak podgrzać wodę w basenie? Polecane metody


Oprócz drobnoustrojów, przyczyną zabrudzenia wody w basenie i powstawania nieestetycznych osadów może być nieodpowiednie pH. Powinno ono mieć odczyn około 7,0 - 7,4. Gdy jest za niskie, basen może ulec zniszczeniu. Natomiast za wysokie powoduje zakwit glonów. Woda o niewłaściwym pH może także zmieniać kolor i zapach, a także podrażniać skórę i zmniejszać skuteczność działania chemii basenowej.

Pamiętaj także o jednej ważnej rzeczy. Przed wejściem do basenu ogrodowego warto związać włosy, zmyć makijaż oraz większe zabrudzenia z ciała (np. ze stóp). Dzięki temu utrzymanie wody w czystości będzie znacznie prostsze. Ponadto lepiej będzie, jeżeli nie będziesz wpuszczać do basenu zwierząt domowych. Zasady te warto stosować zwłaszcza w sytuacji, gdy masz mały basenik dmuchany dla dzieci, który nie jest wyposażony w nowoczesne pompy filtrujące czy też inne akcesoria. Lepiej dbać o to, by woda jak najmniej się zanieczyściła, aby była świeża i zdrowa przez dłuższy czas.

Jak dbać o wodę w basenie? Oczyszczanie mechaniczne

Pierwszym elementem dbania o czystą wodę w basenie jest oczyszczanie ręczne za pomocą specjalnej siatki lub szczotki teleskopowej. Można nią wyławiać stare liście, owady, większe kamyczki i inne zanieczyszczenia, które wpadły do zbiornika same lub zostały przyniesione na stopach. Gdy zauważysz, że w basenie pojawiło się coś, co nie powinno tam się znaleźć, wyłów przedmioty za pomocą siatki lub innego przyrządu przeznaczonego do tego celu. Dodatkowo za każdym razem, gdy domownicy czy goście opuszczają basen, przykrywaj go specjalną narzutą. Dzięki temu nie będą wpadać do niego drobne zanieczyszczenia.

Jak utrzymać czystą wodę w basenie? Filtrowanie wody

Filtrowanie to jeden z podstawowych sposobów na to, jak dbać o wodę w basenie. Najlepiej sprawdzają się pompy filtrujące. Najprostsze są pompy papierowe lub kartuszowe, które nierzadko dodawane są do niewielkich basenów. Jeśli jednak masz większy zbiornik, zdecydowanie lepiej sprawdzi się droższa pompa ze skuteczniejszymi filtrami.
W jaki sposób przebiega filtrowanie wody w basenie za pomocą pompy? Zwykle zasysają one wodę do swojego wnętrza, gdzie znajdują się filtry. Jest ona oczyszczana z drobnych zanieczyszczeń, a następnie do zbiornika wpływa czysta woda. Dodatkowo ciągły ruch wody przeciwdziała osadzaniu się glonów na dnie oraz ściankach basenu.

Jak oczyścić wodę w basenie? Chlorowanie wody

Chlorowanie to chyba najważniejszy i najpopularniejszy sposób na uzdatnianie wody w basenie. Najczęściej zabieg ten przeprowadza się, umieszczając w skimmerze lub specjalnej pływającej bojce tabletki lub granulat z chlorem. Dlaczego krok ten jest tak ważny? Chlor zabija wszelkie bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które gromadzą się w wodzie zwłaszcza podczas upałów. Niweluje również niebezpieczne glony.

Dozowanie preparatów z chlorem zależy oczywiście od pojemności basenu. Zapoznaj się z instrukcją lub informacjami umieszczonymi na opakowaniu produktu i stosuj się do wskazówek producenta. Pamiętaj, aby trzymać chlor z dala od dzieci i nie dotykać go gołymi dłońmi. Ostra chemia mogłaby spowodować poparzenia skóry.

Ciekawą opcją są także urządzenia przeznaczone do elektrolizy soli kuchennej. Wsypuje się do nich sól, a następnie z niej wytwarzany jest chlor. To rozwiązanie nie tylko opłacalne na dłuższą metę, lecz także bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Jak oczyścić wodę w basenie? Ozonowanie wody

Alternatywnym sposobem dla chlorowania wody jest jej ozonowanie. To świetne rozwiązanie dla osób, które są uczulone na chlor lub reagują podrażnieniem skóry. Ozon niezwykle szybko i skutecznie zwalcza wszelkie drobnoustroje. Wadą tej metody jest wyższy koszt, gdyż wodę ozonować trzeba non stop. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na taki wydatek, warto rozważyć tę droższą opcję.

Jak utrzymać czystą wodę w basenie? Odkurzacz basenowy

Kolejnym domowym sposobem na to, jak oczyścić wodę w basenie, jest użycie odkurzacza basenowego. Urządzenie takie podłącza się do pompy filtrującej. Zasysa on wodę z zanieczyszczeniami z basenu, które następnie trafiają do specjalnego pojemnika czy też worka.
Dobre odkurzacze basenowe mają często w zestawie kilka końcówek, za pomocą których bez problemu wyczyścisz wszelkie zakamarki zbiornika. Urządzenie to najlepiej sprawdzi się w dużych basenach rozporowych, stelażowych czy też nieckach. Małe, dmuchane baseniki bez problemów wyczyścisz za pomocą siatki lub szczotki teleskopowej.

Jak dbać o wodę w basenie? Wymiana wody

Ostatnią ważną kwestią w temacie dbania o basen ogrodowy jest cykliczna wymiana wody. Spokojnie, nie trzeba wylewać całości wody ze zbiornika i wlewać świeżej, przynajmniej nie za często. Powinno się jednak co około 7 dni wymieniać mniej więcej 5% świeżej wody, a więc wylewać 5% starej i uzupełniać tą samą ilością świeżej.

Jeśli masz duży basen i 5% wody wydaje ci się sporą ilością, uspokoimy cię, że wcale nie trzeba jej marnować. Wylaną wodę możesz wykorzystać do podlewania ogrodu bądź roślin doniczkowych albo wlać do beczki stojącej w ogrodzie.

Co zrobić z basenem po sezonie?

Zastanawiasz się, co zrobić z basenem ogrodowym, gdy skończy się sezon? Przede wszystkim spuść z niego wodę, ale to chyba oczywiste. Następnie dokładnie osusz i oczyść konstrukcję z wszelkich zanieczyszczeń, liści itd. Suchy i czysty zbiornik schowaj w czyste miejsce. W kolejnym sezonie oczyść go dokładnie i przeprowadź wszystkie procesy oczyszczające od nowa. To wszystko!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Olga Wacholc