Data modyfikacji:

Jak podgrzać wodę w basenie? Polecane metody

Nawet jeśli jesteś miłośnikiem morsowania, wejście do zimnej wody w basenie podczas letnich upałów może być wątpliwą przyjemnością. Nie musisz jednak czekać kilku dni, aż woda w basenie się nagrzeje. Istnieje wiele sposobów na to, by ją ogrzać. Niektóre z nich pozwolą ci cieszyć się ciepłą wodą tuż po napełnieniu basenu. Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym? Sprawdź polecane metody.

jak podgrzać wodę w basenie

Jaka jest optymalna temperatura wody w basenie?

Temperatura wody basenowej uzależniona jest od upodobań, jednak komfort termiczny osiągniesz w wodzie o temperaturze pomiędzy 26 a 30 stopni Celsjusza. Jest to przedział, w którym woda nie wychładza organizmu, ale zapewnia przyjemne orzeźwienie. Niektórzy lubią oczywiście w basenie do ogrodu wodę cieplejszą, niczym w wannie lub pod prysznicem, rzędu 35 stopni Celsjusza. Osiągnięcie jej bez dodatkowego podgrzewacza jest jednak niemożliwe.

Przed zakupem ogrzewacza do basenu ogrodowego upewnij się, o ile jest w stanie podnieść temperaturę wody. Niektóre systemy podgrzewają wodę maksymalnie o kilka stopni względem otoczenia. Podpowiadamy, jak podgrzać wodę w basenie.

Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym? Mata solarna

Najtańszym i najbardziej ekologicznym sposobem na to, jak podgrzać wodę w basenie, jest wykorzystanie czarnych mat solarnych. Wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych maty mają system kanałów, przez które przepływa woda basenowa napędzana pompą. Wystarczy wpiąć matę w rury pompy filtrującej, a promienie słoneczne zrobią swoje.

Dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych jest to niemal bezpłatny system ogrzewania basenu. Maty basenowe są czarne, kolor ten bowiem najlepiej pochłania promieniowanie i najbardziej nagrzewa się na słońcu.

Przeczytaj także, jaką pompę do basenu wybrać

Podobną funkcję pełnią basenowe kolektory słoneczne. W odróżnieniu od mat wykonane są ze sztywnego tworzywa oraz metali. Zasada działania jest jednak taka sama.

Wielkość oraz rodzaj kolektora należy dobrać do pojemności basenu. Kolektory można łączyć szeregowo, dlatego po zmianie basenu na większy nie musisz zmieniać podgrzewacza. Wystarczy, że dokupisz kolejny moduł.

Elektryczny ogrzewacz wody

Jeżeli zależy ci głównie na szybkości podgrzewania wody w basenie, wykorzystaj elektryczny podgrzewacz wody. Przepływająca przez ogrzewacz woda ogrzewana jest grzałką o mocy od kilku do kilkunastu kW. Urządzenie ma wbudowany termostat, dzięki czemu po osiągnięciu ustawionej temperatury ogrzewacz się wyłączy.

Zaletą elektrycznego ogrzewacza wody jest to, że można skutecznie ogrzać wodę już w momencie napełniania basenu. Do wad trzeba natomiast zaliczyć cenę takiego przedsięwzięcia. Podgrzewanie wody energią elektryczną jest bardzo drogie, więc ten sposób nadaje się jedynie do niewielkich basenów oraz jacuzzi. Sprawdzi się też w sytuacji, gdy zależy ci jedynie na delikatnym podgrzaniu wody o 1-2 stopnie Celsjusza.

Jak podgrzać wodę w basenie domowym źródłem ciepła?

Jeśli musisz ogrzać duży i głęboki basen stacjonarny, elektryczne ogrzewanie wody mogłoby być zbyt kosztowne. Przy projektowaniu i budowie basenu warto więc zaplanować ogrzewanie za pomocą domowego źródła ciepła.

Chodzi oczywiście o domową instalację grzewczą, np. kocioł węglowy, gazowy czy np. domową pompę ciepła. Wystarczy dokupić basenowy wymiennik ciepła i zasilić go wodą ogrzaną przez domowy piec.

Podgrzewanie wody w basenie tym sposobem jest bardzo szybkie i wydajne. Dzięki zastosowaniu termostatu można dodatkowo utrzymać komfortową temperaturę wody w basenie przez dłuższy czas, również poza sezonem. W ten sposób rozpoczniesz sezon na kąpiele w basenie w maju i skończysz pod koniec września. Warto wówczas jednak zainwestować w przykrycie basenu, by ograniczyć utratę ciepła.

Pompa ciepła do ogrzewania basenu

Ciekawym rozwiązaniem na to, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, jest także wykorzystanie basenowej pompy ciepła. Jest to niewielka pompa ciepła typu powietrze/woda, a jej zasada działania nie różni się od działania pomp ciepła służących do ogrzewania domu.

Dzięki regulacji mocy (np. w zakresie od 30% do 100%) pompa może samoczynnie dobierać moc do utrzymania stałej temperatury wody i pracować w najkorzystniejszym przedziale sprawności. Efektywność pompy ciepła określa współczynnik COP, który informuje o tym, ile kW ciepła jest w stanie wytworzyć pompa z 1 kW pobranej energii elektrycznej. Podobnie jak ogrzewanie basenu domową instalacją grzewczą, pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w ogrzewaniu dużych, stałych basenów ogrodowych.

Jak podgrzać wodę w basenie domowym sposobem?

Masz duszę majsterkowicza i lubisz rozwiązania DIY? Domowe sposoby podgrzewania wody w basenie może nie są najbardziej ekologiczne, ale wielokrotnie sprawdzone i skuteczne.

Podgrzewacz do basenu DIY wykonasz za pomocą grzejnika. Posłuży on jako wężownica do nagrzania wody. Wystarczy, że wepniesz rury pompy basenowej do złącz grzejnika i ustawisz grzejnik nad paleniskiem. Już niewielkie ognisko potrafi skutecznie podgrzać sporej wielkości basen. Wadą rozwiązania jest mało estetyczny wygląd oraz ryzyko uszkodzenia basenu. Kłopotliwe jest również utrzymanie tym sposobem stałej temperatury.

Jak utrzymać temperaturę wody w basenie?

Po żmudnym podgrzewaniu wody z sieci warto zadbać o utrzymanie temperatury. Podstawą jest oczywiście ustawienie basenu w słonecznym, niezacienionym miejscu.

Warto niemniej pamiętać, że ciepło ucieka również przez parowanie oraz przewietrzanie lustra wody, dlatego niezbędne jest zastosowanie przykrycia basenu. Do przykrycia basenu można użyć dedykowanej pokrywy, uniwersalnej plandeki lub folii solarnej. Ta ostatnia nie tylko chroni basen przez wychłodzeniem oraz zanieczyszczeniem, ale i wręcz podgrzewa wodę. Wykonana jest ze specjalnego materiału z bąbelkami powietrza, który oddaje ciepło do wnętrza zbiornika.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik