Data publikacji:

Jak dobrać zasłony do koloru ścian?


Zasłony są tym elementem wystroju okien, który pojawia się w większości domów. Pełnią najczęściej konkretne funkcje, jednocześnie stanowiąc dekorację wnętrza. Aby jednak zasłony pasowały do sypialni, salonu czy innego miejsca, trzeba zadbać o ich odpowiednią kolorystykę i motywy. Jak dobrać zasłony do koloru ścian, na co należy zwrócić uwagę? Które połączenia kolorystyczne sprawdzają się dobrze, jak je znaleźć? Dowiedz się więcej, by aranżacja twoich okien była doskonała.
kobieta

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Zasady ogólne


Salon, sypialnia, hall czy inne pomieszczenie, w którym planujesz powiesić zasłony, może wyglądać dzięki nim efektownie. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej kolorystyki czy wzorów, aby całość tworzyła ciekawą kompozycję. Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Istotna będzie ich barwa, ale także odpowiednie materiały, długość, ozdoby oraz dodatki, pozostałe elementy aranżacji okna - firany, shuttersy czy rolety. Jednak sama kolorystyka ścian wpływa głównie na kolor zasłon, dlatego warto skupić się na tym, jak dobrać kolor zasłon do koloru ścian, pozostałe aspekty uzależniając od innych elementów wystroju wnętrza. Warto uwzględnić przy wyborze harmonię kolorów:

• monochromatyczna - korzystająca z jednej barwy zróżnicowanej pod kątem nasycenia, ale utrzymanej w tej samej temperaturze; w takich pomieszczeniach ciekawym zabiegiem jest stosowanie kilku kontrastowych dodatków czy elementów wystroju w barwie dopełniającej,

• analogiczna - to barwy sąsiadujące w widmie tęczy, 2-3 kolory, na przykład pomarańcz, czerwień i róż albo zielony, niebieski i fioletowy; w takim pomieszczeniu kolory są kluczowe w aranżacji i zasłony również powinny mieć barwę z tego zestawu,

• trójkąta - równo oddalone od siebie trzy barwy w kole barw, które pozwalają na wydobycie głębi barw i pewną neutralizację kontrastów; stosując dwa z kolorów w pomieszczeniu, trzeci będzie idealny dla dodatków i zasłon.

Poza tym można skorzystać z kolorów neutralnych, które będą pasowały niemal w każdym przypadku. Kolorystykę warto brać pod uwagę przy doborze każdego z elementów wystroju okien.

Ciepła kolorystyka we wnętrzu a zasłony


Masz urządzone ciepłe, słoneczne wnętrze i zastanawiasz się, jak dobrać zasłony do koloru ścian? Z pewnością warto postawić również na ciepłą kolorystykę, by zasłony nie odcinały się zbytnio od reszty przestrzeni. Jeżeli wolisz postawić z jakiegoś względu na kontrast, możesz wybrać zasłonę w zimnym odcieniu, ale z ciepłymi elementami korespondującymi z kolorami lub wzorami zastosowanymi w aranżacji wnętrza. Jak dobrać kolor zasłon do koloru ścian w tym przypadku? Wykorzystaj zasadę kolorów dopełniających się lub harmonię analogiczną albo trójkąta, a może cię zaskoczyć, jak doda to wnętrzu charakteru.

Neutralne kolory ścian - które zasłony będą najlepsze?


Jeżeli na ścianach w pomieszczeniu dominują szarości, wspomniana już wcześniej biel, beże albo naturalne drewno, dobór zasłon może być dość dowolny. Do neutralnej kolorystyki pasują niemal wszystkie kolory, a to, jakie wybierzesz, zadecyduje o wymowie wnętrza. Oczywiście w takiej sytuacji warto uzależnić kolorystykę aranżacji okna od innych elementów wystroju w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia są także zastosowane karnisze lub szyny sufitowe. Zasłona może być efektowną dekoracją albo niepozornym, przede wszystkim funkcjonalnym elementem wyposażenia. Decydujesz się na charakterystyczne meble, wyrazisty dywan albo niebanalną podłogę? Dobierz zasłony, które będą do nich nawiązywały albo w naturalny sposób wyciszą wnętrze.

Jakie zasłony do ścian w intensywnych kolorach?


W sytuacji, gdy wnętrze, w którym planujesz założyć nowe zasłony, ma intensywne kolory na ścianach, warto zwrócić szczególną uwagę na dobór zasłon. Nie mogą one wprowadzać do pomieszczenia dodatkowego zamieszania. W tym przypadku jak dobrać zasłony do koloru ścian? Możesz postawić na rozwiązanie uniwersalne, czyli jednolite zasłony w kolorach neutralnych. Beże, szarości, złamana biel czy nawet delikatnie połyskujące srebrzyste kolory w większości przypadków mogą się sprawdzić. Drugą propozycją są zasłony w dopełniającym kolorze do tego dominującego we wnętrzu, na przykład do niebieskich ścian - pomarańczowe zasłony, do żółtych - fioletowe. Choć połączenie daje wrażenie intensywności, w wielu sytuacjach jest pożądane. Można także zastosować zasłony ze wzorem częściowo kolorystycznie korespondującym z kolorem ścian, na zasadzie harmonii monochromatycznej lub analogicznej. To na przykład zasłony w kolorze o mniejszej niż ściany intensywności lub kolorze sąsiadującym.

Wiesz już, jak dobrać kolor zasłon do koloru ścian, czym kierować się przy jego wyborze. Pozwoli ci to na stworzenie ciekawej i przyjaznej aranżacji okien. Będzie ona cieszyć oko i doskonale harmonizować się z kolorystyką we wnętrzu twojego mieszkania czy domu.
Aleksandra Ginalska