Data publikacji:

Jakie oświetlenie w łazience? Jak je rozplanować?

Sztuczne oświetlenie w łazience pełni bardzo ważną rolę, bowiem pomieszczenie to z reguły ma niewielki dostęp do naturalnego światła słonecznego. Ponieważ w łazience zazwyczaj wykonujemy zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne, nie możemy polegać też wyłącznie na pojedynczych lampach sufitowych. Tak więc dobranie odpowiedniej liczby źródeł światła oraz miejsca ich instalacji jest kluczowe. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać oświetlenie w łazience, a także czego za wszelką cenę unikać w tej kwestii.
oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience – podstawowe informacje

Oświetlenie w łazience planujemy jeszcze przed przystąpieniem do remontu lub urządzania wnętrza, najczęściej dokonujemy tego jednak po wybraniu kafli, mebli i armatury. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z brakiem odpowiedniej liczby elektrycznych przyłączy lub niewygodnej pozycji przycisków kontrolujących lampy.
Jeżeli chodzi o rodzaj lamp używanych do oświetlenia, możemy wybierać spośród bardzo szerokiej gamy produktów. Tradycyjnie najważniejsze jest oświetlenie główne, które powinno rozjaśniać równomiernie całe pomieszczenie. Eksperci zalecają tutaj używanie klasycznych plafonów, a także punktowych reflektorów halogenowych wbudowanych lub zawieszonych pod sufitem. Bardzo popularne są również lampy LED, które dzięki różnym kształtom można zamontować nawet w łazienkach o bardzo niestandardowym kształcie.
Światło główne uzupełnia oświetlenie boczne, które zazwyczaj zamontowane jest w okolicy umywalki. Są to najczęściej listwy LED i żarówki wbudowane w lustro. Alternatywnie używamy naściennych lampek czy kinkietów, zawieszonych po obu stronach lustra, na wysokości wzroku użytkownika. Warto pamiętać, że powinny być one włączane i wyłączane niezależnie od głównych lamp. Popularnym rozwiązaniem jest także zamontowanie tylnego podświetlenia mebli lub blatu umywalkowego. W podobny sposób oświetla się też użytkowe wnęki w ścianach i półki.
Dodatkowe światło punktowe montuje się też często w kabinie prysznicowej i nad wanną. Zazwyczaj jest ono mniej intensywne od głównego i ma cieplejszą barwę, pozwalając na kąpiel w bardziej komfortowych warunkach. W modnych kabinach prysznicowych z odpływem liniowym bardzo często montuje się też przypodłogowe oświetlenie pod postacią długich listew LED. 

Jaka lampa do łazienki?

Lampy używane w łazienkach powinny odznaczać się odpowiednim stopniem odporności na wilgoć i wodę. Do ogólnego użytku eksperci polecają produkty z certyfikatem IP44, a w przypadku oświetlenia montowanego przy wannie lub w kabinie prysznicowej najlepiej postawić na modele IP65. Poza pewnymi wyjątkami, w łazienkach ze względów bezpieczeństwa nie stosujemy lamp podwieszanych, przenośnych i stojących. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na lampy z diodami LED, posiadające możliwość regulacji intensywności, a nawet temperatury światła.

Jak określić moc światła w łazience?

Według minimalnych norm do prawidłowego oświetlenia łazienki należy użyć źródeł światła o mocy ok. 300–500 lumenów na każdy metr kwadratowy jej powierzchni. Najlepiej jednak postawić na żarówki i diody o mocy ok. 600–800 lumenów. Szacunek ten dotyczy jednak wyłącznie światła górnego i nie bierze pod uwagę dodatkowego oświetlenia. To, czy jasność ta w zupełności wystarczy, zależy też od wystroju pomieszczenia. W łazienkach z ciemnymi i matowymi kaflami będzie ono musiało być z reguły nieco mocniejsze od zalecanego niż w tych wykończonych połyskującą białą glazurą. 

Jaka barwa (temperatura) światła w łazience będzie odpowiednia?

Barwa światła, określana też mianem temperatury, determinuje w dużej mierze nastrój wytworzony we wnętrzu. Jest ona tradycyjnie podawana w stopniach Kelvina. Dostępne w sklepach żarówki i lampy można też podzielić na te ze światłem ciepłym, zimnym i neutralnym.
Światło ciepłe (temp. 2700–3500 K) ma lekko pomarańczową barwę, nie męczy oczu, dzięki czemu najłatwiej się w nim zrelaksować i wypocząć. Nie nadaje się jednak zupełnie do codziennej toalety, golenia lub innych zabiegów kosmetycznych, utrudnia też dostrzeżenie zabrudzeń na ścianach i podłodze. Z tego też powodu powinno być zarezerwowane głównie dla oświetlenia punktowego wanny lub kabiny prysznicowej, a także podświetlania mebli, blatów lub elementów konstrukcyjnych pomieszczenia, w tym podwieszanego sufitu. Oświetlenie ciepłe idealnie sprawdza się też w łazienkach z dużą ilością naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień.
Światło neutralne (temp. 4000–4500 K) o biały odcieniu jest mocno zbliżone do naturalnego i pasować będzie do większości łazienek. Zalecane jest do oświetlania luster, a także całego pomieszczenia. Może być jednak zbyt intensywne, zwłaszcza w bardzo jasnych wnętrzach, gdy zależy nam na relaksie w wannie.
Światło zimne (temp. powyżej 5000 K) ma niebieski odcień, który mocno zmienia wygląd skóry w lustrze, nadając jej nienaturalną bladość i podkreślając różne niedoskonałości wyglądu, na dłuższą metę wywołuje też poczucie irytacji i męczy oczy. Z tego powodu rzadko jest stosowane, głównie w nowoczesnych lub industrialnych aranżacjach, nigdy jednak jako światło główne. Warto dodać, że zimne światło może optycznie powiększać przestrzeń.

Oświetlenie do małej łazienki

W przypadku małych łazienek nieraz nie mamy możliwości montażu wielu lamp, minimalnie zaleca się jednak przynajmniej dwa źródła światła – sufitowe oraz zainstalowane nad lustrem. W przypadku tego pierwszego zazwyczaj wystarczy nam jedna lub dwie lampy halogenowe czy reflektory LED. Stawiamy przede wszystkim na światło o neutralnej lub zimnej barwie, najlepiej z funkcją jej regulacji.