Data publikacji:

Jak zabudować barierki na balkonie w bloku? Czym zasłonić?

Balkon w mieszkaniu w bloku daje nam wiele możliwości. Dla większości jest miejscem do relaksu i odpoczynku lub uprawiania hobby, takiego jak np. hodowla roślin. Czasem pełni też rolę suszarni na ubrania i dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Właściciele balkonów bardzo często decydują się osłonić jego barierki. Do tego celu używa się wielu różnych materiałów i metod, a poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich. 
Balcony of a house

Po co zasłaniamy barierki balkonowe?

Wykonanie osłony na barierce balkonu lub tarasu w bloku nie powinno stanowić dużego wyzwania. Warto jednak najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zalety niesie ze sobą to rozwiązanie. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych powodów, dla których właściciele mieszkań zasłaniają balkony. 

Osłony zapewniają dodatkową prywatność

To zdecydowanie najczęstszy powód osłonięcia balkonu, zwłaszcza jeżeli znajduje się on na parterze lub na niższych kondygnacjach w bloku. Przechodnie oraz sąsiedzi z naprzeciwka nie muszą bowiem oglądać suszącego się prania, ani też obserwować właściciela mieszkania relaksującego się na leżaku lub bawiących się dzieci. Zasłona pozwala też odciąć się od rozpraszającego świata zewnętrznego, zwłaszcza gdy budynek znajduje się tuż przy ruchliwej ulicy, parku lub placu zabaw. Dzięki niej możemy skupić się lepiej na ulubionej książce lub drobnych pracach domowych i hobbystycznych, często wykonywanych na balkonach.

Osłony chronią balkon przed wiatrem

Jeżeli mieszkanie znajduje się na wysokich kondygnacjach, a budynek nie jest osłonięty drzewami lub innymi zabudowaniami, sporym problemem mogą być mocne podmuchy wiatru szalejące po balkonie lub tarasie. Zrywają one suszące się pranie i utrudniają odpoczynek lub drzemkę na leżaku, ale też nawiewają z zewnątrz piasek, żwir, gałęzie i liście, które musimy często sprzątać. Osłony na barierki pozwalają częściowo zapobiec tego typu problemom.

Osłony chronią balkon przed nadmiernym nagrzewaniem się

Latem powierzchnia balkonu może bardzo mocno się nagrzewać. Ciepło to oddawane jest również wieczorami, co uprzykrza relaks na świeżym powietrzu. Nagrzana posadzka przeszkadza też zwierzakom i roślinom doniczkowym. Jeżeli osłonę barierki połączymy dodatkowo z parasolem lub markizą, na balkonie będzie panował przyjemny chłód nawet w środku najbardziej gorącego dnia.

Osłony zapewniają bezpieczeństwo najmłodszym

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, potrafią wykazać się ogromną fantazją podczas zabaw na balkonie, często traktując barierki jako drabinki wspinaczkowe. Nieraz starają się też przepchnąć ręce lub głowę pomiędzy szczebelkami, a także wypychają i wyrzucają przez nie różne przedmioty, doprowadzając do szaleństwa opiekunów. Solidna osłona barierki balkonowej chroni maluchy przed tragicznymi wypadkami.

Osłony chronią balkon przed nieproszonymi gośćmi

Solidna osłona balkonowa zabezpieczy balkon przed nieproszonymi gośćmi. Nie chodzi tu jednak o złodziei, ale bezpańskie koty, psy, a także ptaki, które pojawiają się na balkonie, gdy znajduje się on na najniższej kondygnacji. Z drugiej strony, mogą też powstrzymać domowych pupili przed ucieczką na zewnątrz, zwłaszcza jeżeli osłonę połączymy np. z siatką rozpostartą nad barierką. 

Jak zasłonić barierki na balkonie w bloku – najpopularniejsze metody

Barierki na balkonie w bloku możemy zasłonić na wiele sposobów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rozwiązaniom. 

Maty bambusowe i trzcinowe

Maty bambusowe i trzcinowe są prostym i szybkim sposobem na osłonięcie barierki. Są one estetyczne, względnie tanie i łatwe w przycinaniu, dzięki temu z łatwością dopasujemy je do dowolnego balkonu. Maty przeplata się zazwyczaj pomiędzy prętami balkonu i zabezpiecza w miejscu za pomocą żyłek lub sznurków. Materiał jest bardzo elastyczny, sprawdza się więc zwłaszcza na barierkach o zaokrąglonych kształtach. Mata z trzciny lub bambusa nie jest jednak rozwiązaniem na lata. Często po jednym lub dwóch latach nadaje się do wymiany, bowiem niszczeje i kruszeje pod wpływem słońca, wilgoci i zmiennej temperatury. Pod wpływem tych czynników materiał traci też swój kolor i płowieje. 

Maty rattanowe i wiklinowe

Maty wykonane z wikliny lub rattanu są droższym rozwiązaniem. Materiał jest jednak znacznie bardziej sztywny, przez co lepiej chroni przed wiatrem. Maty tego typu są często misternie wyplatane, mają więc ciekawszy i bardziej atrakcyjny wygląd niż bambus lub trzcina. Mocujemy je przy pomocy linek, żyłek albo specjalnych zapięć. Ze względu na mniejszą elastyczność nie będą dokładnie przylegać do barierek w bardziej wymyślnych kształtach. Rattan i wiklina są wrażliwe na wilgoć i zmiany temperatury, które przyspieszają ich niszczenie. Materiał zaczyna wówczas pękać i rozwarstwiać się, traci też swój kolor. Maty zaleca się więc chować w sezonie jesienno-zimowym. 

Maty i płachty z tworzywa lub tkaniny

Jeżeli zastanawiamy się, co na barierki na balkonie będzie najszybszym sposobem na ich zasłonięcie, wówczas zazwyczaj sięga się po maty lub płachty wykonane z tkaniny lub tworzywa sztucznego. Zabezpieczenie można szybko wykonać samodzielnie, nawet ze starych zasłon lub obrusów, lub wytrzymałej folii. Materiał tego typu bardzo łatwo zdjąć i wyprać. Poza tym, w sklepach znajdziemy wiele gotowych zestawów osłon balkonowych tego typu. 
Jeżeli zależy nam na najbardziej przyjemnym dla oka rozwiązaniu, warto wybrać wytrzymałe płótno żaglowe wykonane z naturalnej bawełny, używane np. w parasolach i markizach, starannie obszyć je na bokach, wyprasować, a następnie rozpiąć na barierkach. Materiał jest wyjątkowo odporny na światło słoneczne oraz wilgoć, a także pleśń i grzyby, i przy dobrej konserwacji będzie służyć przez wiele lat.

Panele z tworzywa sztucznego, metalu, sklejki lub laminatu

Na barierkach balkonu bardzo często pojawiają się też panele wykonane z tworzywa sztucznego, metalu, drewnianej sklejki albo laminatów. Zapewniają one maksymalną ochronę przed słońcem i wiatrem i są zazwyczaj montowane na długie lata. Niezwykle ważna jest jednak estetyka ich wykonania, dlatego warto wybierać materiały, które nie będą niszczyć się i brudzić już po upływie krótkiego czasu (dotyczy to zwłaszcza metalu). Wykonanie osłon tego typu zleca się z reguły specjalistom, są one bowiem wykonywane na wymiar z wzięciem pod uwagę specyfiki danego balkonu. 

Panele ze szkła hartowanego

To zdecydowanie najbardziej estetycznie wyglądające zabezpieczenie barierek balkonowych, odznacza się też dużą trwałością oraz łatwością w czyszczeniu. Panele do zabudowy wykonuje się z przyciętego na wymiar wzmocnionego szkła hartowanego (najczęściej nieprzejrzystego o mlecznej barwie). Szyba może być przykręcona do barierek bezpośrednio za pomocą śrub lub umieszczona w metalowej lub drewnianej ramie, którą przyczepiamy do ogrodzenia.
Wykonanie tego rodzaju zabudowy z reguły zleca się specjalistom, co jest dość kosztowne. Pamiętajmy też, że panel jest dość ciężki i do jego montażu potrzebne są dwie lub więcej osób. Musi też być bardzo solidnie zainstalowany i nie obciążać zanadto bariery, co jest ważne zwłaszcza w starych i nieremontowanych blokach.
Zdjęcie: Envato Elements