Data publikacji:

Panele winylowe na płytki: czy można położyć? Poradnik

Remont podłogi w kuchni lub łazience kojarzy nam się z kłopotliwym i długim procesem skuwania starej glazury oraz przygotowania nowej powierzchni pod kafle. Czy można zatem szybko i estetycznie przeprowadzić ten proces? Panele winylowe na płytki wydają się w tym wypadku dobrym rozwiązaniem, ale czy skutecznym? Odpowiadamy na te wątpliwości.

panele łazienka

Zaletą glazury podłogowej w kuchni i łazience jest jej trwałość, wytrzymałość, a także łatwość w czyszczeniu oraz konserwacji. Płytki kładziemy zazwyczaj na długie lata, ponieważ ich wymiana wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale też pochłania wiele czasu i generuje dużą ilość odpadków. W ostatnim czasie coraz popularniejszy staje się jednak sposób na błyskawiczną metamorfozę kuchni przy użyciu paneli winylowych. Warto podkreślić, że nie jest tu mowa o peerelowskim linoleum bądź wykładzinach i kaflach z PVC, ale o bardzo nowoczesnych materiałach wykończeniowych, które swoimi właściwościami dorównują glazurze. Dowiedzmy się zatem, czy można położyć panele winylowe na płytki ceramiczne oraz terakotę i czy rozwiązanie to ma sens.

Czym są panele winylowe?

W pierwszej kolejności powinniśmy jednak zdefiniować, czym są panele winylowe. Materiał ten określa się również skrótem literowym LVT (ang. Luxury Vinyl Tiles) i względnie od niedawna jest dostępny na rodzimym rynku. Jego budowa jest zbliżona do wielowarstwowych paneli laminowanych, które wykonane są w większości z płyty pilśniowej. Wszystkie warstwy LVT są jednak wyprodukowane z wysokiej jakości substancji powstałych w oparciu o polichlorek winylu (PVC). Materiał ten jest świetnie znany każdemu z nas, bowiem tworzy się z niego plastikowe opakowania, przedmioty jednorazowego użytku (np. sztuce i kubki), a także elementy konstrukcyjne, takie jak rury, osłony kabli, ramy okien i drzwi itd. Panele winylowe są nadrukowywane i dzięki specjalnej wierzchniej warstwie ochronnej, naśladują nie tylko wygląd, ale i fakturę drewna, metalu, betonu i kamienia. Występują one również w bardzo wielu grubościach. Najcieńsze z nich posiadają samoprzylepną powierzchnię, która ułatwia ich szybkie dopasowanie.

Układanie paneli winylowych na płytki i terakotę

Ułożenie paneli winylowych na płytkach musimy zacząć od oceny stanu podłogi, który zdeterminuje nasze dalsze kroki. Na początek sprawdzamy, czy na kaflach nie pojawiły się głębokie pęknięcia lub ubytki, a także czy fugi nie uległy skruszeniu. Jeżeli powierzchnia jest w dobrym stania, a fugi pozostają nienaruszone, możemy położyć podłogę korzystając z cienkiej pianki wygłuszającej lub skorzystać z paneli z wbudowanym podkładem (np. korkiem), które kładziemy bezpośrednio na glazurze. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie jednak trzeba wyczyścić dokładnie całą podłogę, bowiem nawet drobne kamyki czy okruchy mogą być wyczuwalne po zakończeniu pracy.

Gdy podłoga jest zniszczona lub odstępy między płytkami wynoszą ponad 4 milimetry, potrzebne będzie wykonanie wylewki wyrównującej podłoże. Łatamy wówczas wszystkie ubytki i wykuwamy popękaną glazurę, usuwając wszystkie luźne fragmenty ceramiki i fug. Na podobny krok decydujemy się wówczas, gdy kafle nie są wypoziomowane i pozostają nierówne. Jeżeli problem ten nie jest zbyt wielki, możemy zdecydować się na rozwinięcie grubszego podkładu wygłuszającego, w przeciwnym razie różnicę wyrównujemy wylewką i zaprawą. Pamiętajmy, aby warstwa wyrównująca wysychała przez około 24 godziny.

Panele układamy w podobny sposób, jak w przypadku modeli laminowanych. Do ich przycinania i wyrównywania używamy nożyków lub pił. Panele łączymy przy pomocy specjalnych wyprofilowanych brzegów, które nachodzą na siebie i ciasno łączą oba elementy po dobiciu gumowym młotkiem lub specjalna kostką. W zależności od wybranego modelu paneli, do ich mocowania korzystamy ze specjalnego kleju lub kładziemy je bezpośrednio na podkładzie i blokujemy w danej pozycji po instalacji i przyklejeniu listew przypodłogowych. W miejscach, w których rury spotykają się z podłogą, po dokładnym zmierzeniu ich średnicy wycinamy w panelu/panelach odpowiedni kształt, który jest o około 1-2 milimetry większy.

Zalety paneli winylowych na glazurze

Położenie podłogi winylowej na starej glazurze to świetne rozwiązanie pozwalające w bardzo szybki sposób odnowić całe pomieszczenie i nadać mu świeży charakter. Winylowe płyty charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz odpornością na zadrapania i przetarcia. Co więcej, są bardzo łatwe w czyszczeniu. Możemy je bez problemu szorować gąbką oraz używać środków chemicznych, co jest oczywiście niezbędne zarówno w kuchni, jak i łazience. Winylowe panele dobrze przewodzą i utrzymują ciepło, wychodząc z wanny nie poczujemy więc stopą charakterystycznego chłodu kafli. Zaleta ta sprawia, że idealnie współpracują z coraz częściej spotykanym ogrzewaniem podłogowym. Nie można też zapomnieć o wspominanej już kilkukrotnie różnorodności wzorów, kolorów i faktur dostępnych w sklepach.

Autorka: Redakcja wnętrze ze smakiem