Data publikacji:

Jaki okap do kuchni? Na co zwrócić uwagę?

Kuchnie należą do najszybciej brudzących się pomieszczeń w domu. Codzienne przygotowywanie posiłków oraz ich składników to źródło niekończących się plam i innych często trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. O ile radzimy sobie z nimi przy pomocy różnych środków czyszczących, równie duży problem sprawiają niewidoczne gołym okiem nieprzyjemne zapachy, powstające podczas smażenia, pieczenia lub gotowania. Stanowią one szczególne utrapienie zwłaszcza w małych domach i mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest z salonem. Przez to niechciane aromaty nieraz mogą dokuczać przez wiele dni. Dlatego też obowiązkowym wyposażeniem większości kuchni są okapy. Jak jednak wybrać najlepszy z nich?
okap

Okap kuchenny – jak działa?

Okap usuwa z powietrza lotne zanieczyszczenia powstające podczas gotowania, smażenia oraz pieczenia. Z tego też powodu urządzenie zawsze umieszczamy bezpośrednio nad płytą kuchenki. Okapy często określa się też zamiennie mianem pochłaniaczy. Zasada działania urządzenia jest bajecznie prosta i nie różni się znacząco bez względu na to, o jakim modelu rozmawiamy.
Głównym elementem mechanicznym każdego okapu jest wentylator, który po uruchomieniu zasysa powietrze znad garnków i patelni. W ten sposób pochłania on dym, drobinki tłuszczu, a także parę wodną, równocześnie zapobiegając rozprzestrzenianiu się niepożądanych zapachów, których są źródłem. Okapy zasilane są zawsze energią elektryczną pobieraną bezpośrednio z gniazdka, dlatego też nieraz przed ich instalacja trzeba zamontować w ścianie dodatkowe wyjście elektryczne.
Powietrze zasysane przez okap jest oczyszczane przy pomocy specjalnych filtrów. Ich liczba i skuteczność jest zazwyczaj uzależniona od wybranego modelu sprzętu. Ponieważ wyłapują one nawet najdrobniejsze zabrudzenia oraz aromaty, muszą być regularnie wymieniane przez właściciela. Oczyszczone powietrze jest najczęściej wydmuchiwane ponownie do kuchni. Alternatywnie trafia ono rurami bezpośrednio do otworu wentylacyjnego i jest odprowadzane bezpośrednio na zewnątrz budynku. System ten stosuje się jednak w domach jednorodzinnych. 

Rodzaje okapów kuchennych – jaki będzie najlepszym wyborem?

Jeszcze w latach 90. i na początku XXI wieku w sklepach mogliśmy znaleźć bardzo ograniczony wybór okapów, które nie imponowały ani swoim wyglądem, ani możliwościami i funkcjonalnością. Obecnie sytuacja jest kompletnie inna – producenci oferują ogromną liczbę urządzeń, dzięki temu bez problemu znajdziemy wśród nich propozycje dla właścicieli otwartych lub niewielkich kuchni. Znaczącej poprawie uległ też design produktów, które z łatwością dopasujemy do najpopularniejszych aranżacji, od rustykalnych po ultranowoczesne. 
Ze względu na konstrukcję i przeznaczenie okapu, sprzęty dzielimy na kilka podstawowych rodzajów. Przyjrzymy się zatem z osobna każdemu z nich. 

Okapy podszafkowe

Okapy zaliczające się do tej grupy są najpopularniejszymi urządzeniami, najczęściej spotykanymi w kuchniach. Jak wskazuje na to nazwa, montuje się je bezpośrednio pod szafką umieszczoną nad kuchenką. Dzięki tej konstrukcji zajmują stosunkowo niewiele miejsca, co więcej niektóre modele są całkowicie wbudowane w mebel i praktycznie niewidoczne. Poza tym możemy spotkać się także z urządzeniami umieszczonymi na wysuwanej szufladzie (tzw. okapy teleskopowe). Najprostsze urządzenia zwyczajnie podwiesza się pod dowolną szafką. Do zalet pochłaniaczy z tej grupy należy zaliczyć przede wszystkim bardzo bogaty wybór urządzeń, także w niestandardowych rozmiarach, i stosunkowo niską cen. Wadą sprzętu jest niska wydajność i moc wentylatora, wynikająca z jego kompaktowych rozmiarów. 

Okapy sufitowe 

Stosunkowo rzadko spotykane w domach lub mieszkaniach, okapy te umieszcza się bezpośrednio pod podwieszanym sufitem i podłącza się je bezpośrednio do systemu wentylacyjnego. Są bardzo dyskretnie, dysponują bardzo dużą mocą i choć teoretycznie mogą sprawdzić się w wypadku wysp kuchennych, zazwyczaj korzysta się z nich głównie np. w restauracjach, stołówkach itd. 

Okapy przyścienne/kominowe

Okapy tego typu zawiesza się bezpośrednio na ścianie, tuż nad kuchenką. Ze względu na duże wymiary nie mogą być one zabudowane. Są wyposażone w przewód kominowy podłączony do wentylacji budynku, najczęściej nie montuje się ich w mieszkaniach i domach wielorodzinnych. Sprzęt odznacza się bardzo dużą wydajnością i mocą. 

Okapy wyspowe

Specjalistyczny rodzaj okapu używany wyłącznie w kuchniach z wyspą posiadającą kuchenkę lub płytę grzewczą. Okap przymocowuje się do sufitu, sprzęt może, choć nie musi, być połączony z systemem wentylacji. Pochłaniacze te stanowią bardzo widoczny element wyposażenia pomieszczenia i mogą osiągać naprawdę duże rozmiary. W sklepach znajdziemy modele o bardzo interesującym designie, pasującym do różnego typu wnętrz. 

Okapy blatowe

Rzadko spotykane urządzenia, które pozostają wciąż nowinką. Sprzęt sprawdza się zarówno w niewielkich i dużych kuchniach, jak i w przypadku zabudowy wyspowej, przyjmuje on kształt wysokiej na kilkadziesiąt centymetrów pionowej płyty ze szklaną obudową. Montuje się ją bezpośrednio za płytą grzewczą (okapu nie użyjemy raczej ze zwykłymi kuchenkami gazowymi i elektrycznymi z piekarnikami). Powietrze zasysane jest przez wąską szparę w górnej części obudowy za pomocą wentylatorów znajdujących się w szafce pod blatem. 

Jaki okap do kuchni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wydajność okapu

Wydajność każdego okapu znajdziemy w jego specyfikacji technicznej podawanej przez producenta. Jest ona tradycyjnie podawana w metrach sześciennych powietrza oczyszczanych przez urządzenie w przeciągu jednej godziny. Pamiętajmy jednak, że wartość ta opisuje pochłaniacz pracujący na maksymalnych obrotach. Korzystając z tej informacji, da się względnie łatwo dobrać urządzenie do pomieszczenia. Według ekspertów, w podanym czasie powinno ono móc co najmniej sześciokrotnie przefiltrować powietrze w całej kuchni. Objętość możemy łatwo obliczyć, znając wysokość oraz jej metraż. 

Filtry 

W okapach znajdziemy różnego typu filtrów, warto zwrócić więc na nie szczególną uwagę. Podstawową ochronę stanowią filtry metalowe, odpowiadające za wyłapywanie cząstek tłuszczu. Z tego powodu trzeba je regularnie czyścić, do czego wystarczy zwykła woda z płynem do mycia naczyń. Tuż za nimi umieszczone są zawsze wymienne filtry fizelinowe, wykonane z włókien wychwytujących drobne zanieczyszczenia przenoszone przez dym i parę wodą. Wybierając okap, warto postawić na modele, które dodatkowo wyposażone są w filtry węglowe, najskuteczniej przechwytujące niechciane zapach. Te wkłady również należy wymieniać w czasie od kilku miesięcy do roku, w zależności od intensywności korzystania z kuchni. 

Dodatkowe funkcje i tryby pracy

Większość okapów posiada co najmniej kilka trybów pracy, wybrane modele oferują jednak dodatkowe funkcje ułatwiające życie. Wśród nich warto wymienić opcję automatycznego wykrywania zanieczyszczeń i pary – uśpiony sprzęt włącza się automatycznie i dostosowuje szybkość wentylatora bez naszego udziału. Przydatny jest też timer, pozwalający ustawić dokładny czas rozpoczęcia i wyłączenia sprzętu – jest nieoceniony, gdy pieczemy coś w piekarniku lub gotujemy na wolnym ogniu. Dla wielu ważna jest też jakość wbudowanego oświetlenia, pozwalająca swobodnie gotować także wieczorami.
Zdjęcie: Envato Elements