Data modyfikacji:

Jaki okap kuchenny wybrać? Jak dopasować go do aranżacji?

Czy wiesz, że dobrze dobrany okap kuchenny może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w twoim domu? Urządzenie nie tylko poprawi atmosferę w kuchni, ale też doda charakteru stylizacji wnętrza. Jeśli ty również szukasz okapu do swojej kuchni, przekonaj się, jaki okap kuchenny wybrać i jak dopasować go do stylizacji kuchni?

Okapy kuchenne to niezbędny element wyposażenia kuchni. Dzięki nim możliwa jest skuteczna wymiana lub filtracja powietrza w pomieszczeniu. A to ma ogromny wpływ nie tylko na atmosferę panującą w pomieszczeniu, ale chociażby też na jakość powietrza. Podczas gotowania powstaje para wodna oraz drobinki tłuszczu, które następnie osiadają na wszystkich kuchennych sprzętach oraz w trudnodostępnych zakamarkach. Do tego dochodzi jeszcze kurz oraz zwiększony poziom wilgotności w stosunku do innych pomieszczeń i w efekcie mamy gotową pożywkę do rozwoju bakterii oraz pleśni. Takiego towarzystwa nie chcemy przecież we wnętrzu, w którym przechowujemy żywność i przygotowujemy posiłki.

Jaki okap kuchenny? Pochłaniacz czy wyciąg?

To pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Otóż okap kuchenny pracujący w trybie wyciągu będzie odprowadzał zassane powietrze na zewnątrz. To bardzo efektywny sposób wymiany powietrza, który pozwala w największym stopniu pozbyć się z wnętrza pary wodnej oraz zapachów powstałych w trakcie gotowania. Jednak aby pozwolić sobie na montaż wyciągu kuchennego, w twojej kuchni musi być zlokalizowane złącze wentylacyjne, za pomocą którego powietrze zostanie odprowadzone na zewnątrz budynku.

Jeśli w twojej kuchni nie ma tak zaplanowanej wentylacji, pozostaje ci okap kuchenny pracujący w trybie pochłaniacza. W takim wydaniu okap działa w obiegu zamkniętym, czyli zasysa powietrze z pomieszczenia, filtruje je i ponownie wtłacza do kuchni. Jeśli przyjdzie ci postawić na właśnie taki model, szczególną uwagę zwróć na jakość zastosowanych filtrów. Warto tez zdecydować się na urządzenie, które będzie wskazywało poziom zabrudzenia filtrów, co pozwoli ci łatwo kontrolować ich stan.

Okap kuchenny a styl kuchni

Mówi się, że lampa sufitowa to kropka nad „i” w stylizacji wnętrz. Jeśli przyjmiemy to za fakt, w aranżacji kuchni okap będzie dekoracyjnym wykrzyknikiem. Bo musisz wiedzieć, że okap kuchenny może dodaj całej stylizacji charakteru i dodatkowo podkreślić wybrany przez ciebie styl. W tym przypadku zasada wyboru okapu kuchennego wydaje się dość prosta – jeśli twoje meble kuchenne są utrzymane w tradycyjnej estetyce lub nawet nawiązują do klimatów retro, warto, aby okap kuchenny korespondował swoim wyglądem resztą wystroju. W takim wypadku świetnie sprawdza się okapy o tradycyjnej stylistyce. Najczęściej stosuje się te prostokątne, które dobrze komponują się z taką aranżacją. Ciekawym rozwiązaniem są też okapy o nieco zaokrąglonej czaszy, których estetyka odwołuje się do stylu retro.

Ale prawdziwe pole do popisu zyskasz, jeśli urządzasz nowoczesną kuchnię. Okapy kuchenne o nowoczesnym wyglądzie przypominają wręcz instalacje artystyczne. Wystarczy wspomnieć chociażby okap kuchenny w kształcie tuby, który będzie mocnym akcentem dekoracyjnym. Inną ciekawą opcją pasującą idealnie do nowoczesnych aranżacji są okapy ścienne skośne. W niewielkich kuchniach lub w przypadku, gdy chcesz uzyskać naprawdę minimalistyczny efekt aranżacyjny, dobrą opcją będzie okap do zabudowy lub pod szafkowy.

Zwróć też uwagę na kolorystykę

Otóż okapy kuchenne najczęściej występują w kolorze białym, stalowym oraz czarnym. Znajdziesz również modele kremowe, miedziane, czerwone czy niebieskie, jednak są to najczęściej wyjątki. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest oczywiście biały okap. Musisz jednak wiedzieć, że zarówno na białych, jak i czarnych modelach bardzo wyraźnie widać zabrudzenia. A kurz, jaki osiada na kuchennych sprzętach to trudna do usunięcia mieszanina zabrudzeń – wszak jak już ustaliliśmy wcześniej, podczas gotowania w pomieszczeniu unoszą się drobinki tłuszczu i osiadają na meblach. W połączeniu z kurzem, daje to trudny do usunięcia kożuch zabrudzeń. Nieco mniej kłopotliwy w tym względzie jest pochłaniacz w kolorze stalowym.

Dobiegając okap kuchenny do stylizacji wnętrza postaraj się znaleźć dla niego wspólny mianownik z innymi elementami wystroju. Może to być kolorystyka innych urządzeń AGD czy lampy sufitowej. Takie posunięcie sprawi, że cała aranżacja będzie spójna, a okap będzie się dobrze komponować z całością.

Okap kuchenny – jak często i co gotujesz?

Gotujesz jedynie sporadycznie? A może uwielbiasz na całe godziny znikać w kuchni i przygotowywać pyszne dania dla najbliższych? Styl twojego gotowania też powinien mieć wpływ na wybór okapu. Jeśli na twojej kuchence jednocześnie będzie się gotować makaron, smażyć mięso i grillować warzywa, dobrze by było, aby okap był nieco szerszy, niż kuchenka. Dzięki temu możliwe będzie efektywniejsze pobieranie pary i drobinek tłuszczu. Ma to też wpływ na wydajność sprzętu. Otóż im więcej i intensywniej gotujesz, tym wydajniejsze urządzenie należy zakupić. Wydajność okapu kuchennego jest oznaczana za pomocą metrów sześciennych na godzinę, co oznacza, ile powietrza w ciągu godziny sprzęt przefiltruje.

Jak widzisz, wybór okapu kuchennego, który będzie pasował do stylizacji kuchni i dodatkowo spełni postawione przed nim zadania, to wcale nie taka łatwa sprawa. W gąszczu parametrów zwróć jednak uwagę przede wszystkim na wspomnianą już wydajność pracy i poziom hałasu – wszak nie chcesz, aby huczący głośno okap odebrał ci całą przyjemność z gotowania.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny