Data publikacji:

Jak odnowić meble kuchenne?

Meble kuchenne należą do najbardziej eksploatowanych we wnętrzu. Przyrządzając posiłki, wielokrotnie w przeciągu dnia otwieramy je i zamykamy, sięgając po potrzebne naczynia. Dodatkowo mogą być narażone na szkodliwe działanie wilgoci i zabrudzenia powstałe przy gotowaniu. Na szczęście, zniszczonych mebli w kuchni nie zawsze musisz wyrzucać. Podpowiadamy, w jaki sposób odnowić meble kuchenne, a w szczególności, jak odnowić stare szafki w kuchni.

kuchnia

Jak odnowić szafki w kuchni? Wymień gałki i uchwyty kuchenne

Jeżeli fronty twoich mebli kuchennych są w dobrym stanie, a jedynie opatrzył ci się ich wygląd, możesz zmienić charakter aranżacji niewielkim kosztem, po prostu wymieniając gałki i uchwyty. Są one niedrogie i dostępne w bardzo wielu różnych kształtach i kolorach. Bez problemu znajdziesz uchwyty wykonane z różnych materiałów, zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.

Jeżeli chcesz nadać swoim meblom rustykalny charakter, wybierz meble wykonane z drewna. Metalowe, na przykład chromowane lub niklowe uchwyty, doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji. Warto szukać niebanalnych wzorów i eksperymentować - bardzo ciekawie mogą prezentować się uchwyty z oszlifowanego kryształu lub ozdobne, kolorowe.

Jak odnowić fronty kuchenne?

Jeżeli korpusy szafek są w dobrym stanie, a fronty uległy zniszczeniu, możesz je odnowić lub wymienić. W sklepach znajdziesz fronty kuchenne, które będą pasować do typowych wymiar. Jednocześnie możesz zamówić także inne elementy, które pomogą ci odnowić szafkę - takie jak listwy zwieńczające, blendy czy zaślepki. Z ich pomocą twoje szafki będą wyglądały jak nowe!

Innym sposobem na odświeżenie frontów mebli kuchennych jest wykorzystanie samoprzylepnej okleiny, czyli folii samoprzylepnej z PCV. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się, w sytuacji, gdy fronty szafek są gładkie. Najczęściej w ofercie sklepów znajdziemy okleinę o szerokości 45 cm - odpowiada ona typowym wymiarom szafek. Bardzo popularne są wzory okleiny, które imitują naturalne drewno - na przykład dąb, sosnę czy orzech, lub kamień czy cegłę. Możesz także zdecydować się na okleiny przedstawiające różnego rodzaju grafiki, na przykład witraże lub motywy zwierzęce – eksperymentując, pamiętaj jednak o tym, że zbyt duża liczba wzorów i kolorów w pomieszczeniu może dać krzykliwy efekt - zachowaj umiar i zwracaj uwagę na to, jak poszczególne motywy się ze sobą komponują.

Jeżeli nie chcesz przyklejać okleiny, dobrym rozwiązaniem może być pomalowanie mebli. Użycie w tym celu bezbarwnego lakieru sprawdzi się w szczególności w przypadku szafek wykonanych z naturalnego drewna. Zabieg ten sprawi, że słoje będą prezentowały się efektownie. Czyszczenie powierzchni pomalowanych dobrej jakości farbą lub lakierem jest proste - wystarczy przecierać je ściereczką zamoczoną w wodzie.

Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej?

Istnieje wiele sposobów na odnowienie mebli z płyty wiórowej. Jednym z nich jest przyklejenie okleiny, która zamaskuje zniszczone fronty. Innym rozwiązaniem jest ich pomalowanie. Nie jest to trudne.

W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć wszystkie miejsca, których nie malujesz przy pomocy taśmy klejącej. Następnie należy zeszlifować powierzchnię przy pomocy papieru ściernego w celu wygładzenia jej. Następnie powinieneś odtłuścić szafkę przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Po takim przygotowaniu powierzchni możesz nałożyć pierwszą warstwę farby do drewna. Zrób to przy pomocy małego wałka gąbkowego. Po kilku godzinach, gdy pierwsza warstwa nieco podeschnie, nałóż drugą. Jeżeli jest taka potrzeba, po wyschnięciu drugiej farby nałóż także lakier zabezpieczający.

Jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny?

W podobny sposób możesz pomalować stare meble kuchenne wykonane z okleiny. Niestety, wymaga to czasu i precyzji, jednak efekty są tego warte. W tym przypadku także należy rozpocząć pracę od wyrównania powierzchni papierem ściernym i odtłuszczenia go przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Następnie konieczne będzie pomalowanie mebli farbą podkładową do drewna - zabezpieczy ona powierzchnię i sprawi, że farba będzie dobrze kryć.

Dopiero po kilku godzinach, gdy farba podkładowa wyschnie, użyj farby właściwej. Zwykle pomalowanie mebli w okleinie wymaga nałożenia co najmniej trzech warstw farby. Nakładamy je w momencie, gdy wyschnie poprzednia. Na koniec, w zależności od potrzeb, możesz nałożyć lakier zabezpieczający.

Jak odnowić stare meble kuchenne? Cokoły i korpusy

Pod wpływem wilgoci i zabrudzeń czy siły mechanicznej zniszczeniom mogą ulec także cokoły podszafkowe lub całe korpusy. To sytuacja nieco trudniejsza, nie wystarczy zwykłe pomalowanie szafki lub wykorzystanie okleiny. Także i w tym przypadku naprawa mebla może mieć jednak sens i być opłacalna - zwłaszcza jeżeli uszkodzeniu uległ jeden z całego kompletu. Bardzo często dzieje się tak w przypadku szafek pod umywalką. Często najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego cokołu - w przypadku typowych wymiarów nie powinno być to problemem.

W sklepach możemy znaleźć także różnych rodzajów cokoły i nóżki do mebli na wymianę.W takim wypadku należy również pamiętać o przygotowaniu odpowiednich elementów zabezpieczających, takich jak listwy cokołowe, uszczelki i łączniki czy klipsy pozwalające na połączenie cokołu z nóżką. W przypadku, gdy cokół uległ uszkodzeniu, w wielu wypadkach ciekawe efekty może dać rezygnacja z niego.

W ten sposób mebel zyska lekkość. Jednocześnie będziesz mógł wygodniej zadbać o czystość i wymiatanie zabrudzeń spod szafki. Zmiana nóżek na nowe to szansa, by całkowicie odmienić mebel, nadając mu ciekawy, niebanalny charakter.
Autor: Anna Michalska