Data publikacji:

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną?

Jak odnowić stare meble kuchenne z okleiną? To bardzo proste zadanie, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz przeprowadzić budżetową metamorfozę kuchni, zobacz, jaką farbę wybrać i jak przygotować się do malowania mebli kuchennych okleinowanych.

jak odnowić meble kuchenne z okleiną

Meble okleinowane to bardzo popularne rozwiązanie, od lat stosowane na rynku meblarskim. Szafki, stoły czy blaty tego typu wykonuje się poprzez naklejenie na płytę meblową dekoracyjnej warstwy folii PCV zadrukowanej ozdobnym wzorem. Ta folia to właśnie okleina.

Dzięki niej budżetowe meble mogą imitować modele drewniane czy kamienne. Niestety po latach użytkowania, okleina może się zużywać i tracić swój dekoracyjny wygląd. Na szczęście meble tego typu można łatwo poddać renowacji. Jak odnowić meble kuchenne z okleiną, aby prezentowały się świetnie? Sprawdźmy.

Sprawdź również, jak malować meble z okleiny.

Jak odnowić meble z okleiny? Przygotowania

Demontaż

Zanim przystąpisz do malowania mebli kuchennych z okleiny, na początek warto zdemontować niektóre elementy. Znacznie łatwiej będzie ci malować fronty kuchenne, jeśli położysz je na blacie roboczym rozstawionym na koziołkach warsztatowych. Ponadto w ten sposób ułatwisz sobie dostęp do pozostałej części zabudowy meblowej. Pamiętaj też o demontażu wszystkich uchwytów.

Matowienie powierzchni

Tradycyjnie w renowacji mebli bardzo ważnym etapem jest usuwanie starych powłok wykończeniowych. Zwyczajowo trzeba zeszlifować starą warstwę lakieru czy farby, aby nowe powłoki nakładać na surowe drewno.

W tym przypadku zrezygnujemy ze szlifowania, ponieważ zabieg ten jest zbyt inwazyjny. Zamiast tego, powierzchnię mebli z okleiny należy delikatnie zmatowić. W tym celu można zastosować kostkę szlifierską lub szlifierkę.

W tym drugim przypadku pamiętaj, aby zamontować krążek ścierny z papierem drobnoziarnistym i ustawić urządzenie na niewielkie obroty.

Zmatowienie powierzchni mebli z okleiny pozwoli pozbyć się nierówności i jednocześnie sprawi, że farba wykończeniowa będzie lepiej przywierać do okleiny.

Odpylanie i czyszczenie

Po zakończonym szlifowaniu w ruch pójdzie odkurzacz. Trzeba dokładnie pozbyć się pyłu powstałego w trakcie matowienia powierzchni mebli, a także odkurzyć wszelkie stare zabrudzenia, jakie pojawiły się na meblach.

Następnie powierzchnię szafek trzeba odtłuścić. W kuchni nie trudno o tłuste plamy i zacieki – zabrudzenia tego typu mogłyby zmniejszać przyczepność nowej farby lub nawet z czasem prześwitywać spod spodu.

Aby odtłuścić meble z okleiny, przed malowaniem wystarczy je przetrzeć ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.

Jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny? Malowanie

Jaka farba do mebli z okleiny?

Podczas renowacji mebli tego typu, efektem prac malarskich powinno być pełne krycie. To oznacza, że farba powinna tworzyć na meblach równomierną powłokę, spod której okleina nie będzie widoczna. W tej roli dobrze sprawdzi się emalia do drewna i metalu. W sprzedaży znajdziesz preparaty tego typu o różnym stopniu połysku, od matowych, przez satynowe, aż po błyszczące.

Dobrym rozwiązaniem są też specjalne farby renowacyjne. To preparaty, które tworzą szczególnie wytrzymałe powłoki malarskie i na rynku dostępne są specjalne warianty przeznaczone do malowania np. kuchni. Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić meble kuchenne z okleiny, aby prezentowały się świetnie przez długi czas, to może być dobry trop.

Jeśli szukasz naprawdę efektownego sposobu, jak odnowić meble kuchenne okleinowane, możesz postawić też na farbę kredową. To modny sposób stylizacji mebli. Warto jednak pamiętać, że meble pomalowane farbą kredową należy zabezpieczyć np. za pomocą lakieru.

Narzędzia malarskie

Jak odnowić meble z okleiny, aby prace przebiegły sprawnie? Zaopatrz się przede wszystkim w wałek gąbkowy – dzięki niemu naniesiesz farbę gładką warstwą, pozbawioną smug. Jeśli malujesz meble z frezowanymi frontami, do kompletu dodaj też niewielki pędzelek, który pozwoli dobrze pomalować zakamarki.

Malowanie

W przypadku renowacji mebli z okleiny, konieczne jest z reguły naniesienie przynajmniej dwóch warstw farby. Pamiętaj, aby wykonywać ruchy wałkiem w tym samym kierunku. Dopiero podczas nakładania drugiej warstwy, skieruj wałek w przeciwną stronę. Dzięki temu całość zostanie pomalowana równomiernie. Do zestawu malarskiego dodaj także taśmę malarską i tekturę zabezpieczającą miejsce malowania.

Po zakończonym malowaniu staraj się delikatnie użytkować odnowionych mebli z okleiny. Farby renowacyjne i inne preparaty tego typu nabierają pełnię odporności dopiero po kilku dniach od malowania.

Nie tylko odnawianie mebli – sprytne triki na tanią metamorfozę kuchni

Co ciekawe, poza malowaniem mebli kuchennych z okleiny, masz do dyspozycji jeszcze kilka innych sposobów na budżetową metamorfozę kuchni. W podobny sposób możesz odnowić płytki ścienne – na rynku dostępne są specjalne farby renowacyjne właśnie do ceramiki.

Kolejny krok to wymiana uchwytów meblowych – detale tego typu dodają wnętrzu charakteru i mogą świetnie podkreślić efekt uzyskany w trakcie malowania.

Sprawdzonym trikiem na dekorację wnętrza jest ozdobne oświetlenie. Co prawda, wymiana elektryki i poprowadzenie instalacji do nowych punktów to grubsza sprawa, ale możesz zdać się na sprytny i modny sposób. Sznury lampek podwieszone pod górnym rzędem szafek dadzą klimatyczne oświetlenie powierzchni roboczej.

Do tego w stylizacji pomieszczenia warto uwzględnić także ozdobne pojemniki na żywność – koszyki, chlebaki, pudełka czy słoiki dodadzą całości uroku.