Data modyfikacji:

5 najlepszych kwiatów na balkon słoneczny

Południowy balkon praktycznie przez większość dnia pozostaje skąpany w słońcu. To warunki idealne do rozkwitu wielu gatunków roślin, które pozwolą ci wyczarować bujny, zielony zakątek we własnym mieszkaniu. Podpowiadamy, jakie kwiaty na balkonie słonecznym sprawdzą się najlepiej oraz jak o nie dbać, by były jego najpiękniejszą ozdobą.

kwiaty

Na twoim balkonie przez cały dzień jest ciepło i jasno? Po raz kolejny wynosisz z niego przesuszoną, pożółkłą roślinę? Koniecznie dowiedz się więcej o warunkach panujących na balkonie południowym i roślinach, które będą czuć się na nim wyśmienicie.

Rośliny na słoneczny balkon – nie wszystkie się nadają!

Mogłoby się wydawać, że spora ilość słońca stwarza doskonałe warunki do rozwoju większości roślin zielonych oraz kwiatów. Fakty są zgoła inne: nie wszystkie rośliny dobrze tolerują warunki panujące na południowym balkonie. Charakteryzuje się on bardzo dużym nasłonecznieniem, co dla pewnych gatunków może być nieakceptowalne zwłaszcza latem. Rośliny na słonecznym balkonie muszą być odporne na wysokie temperatury, a także dobrze znosić okresowy niedobór wody. Przykładami roślin, które błędnie pojawiają się na południowych balkonach, są bluszcz, lobelia czy niecierpki.

Urządzanie południowego balkonu nie może być zatem pobieżne; zanim zabierzesz się za zakup roślin, dowiedz się, które z nich najlepiej będą czuły się w takich warunkach.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon będą najlepsze?

Doskonałych roślin na balkon południowy należy szukać wśród gatunków światłolubnych. Jednocześnie, powinny one być odporne na suszę. Pamiętaj, że jeśli roślina najlepiej czuje się w półcieniu i wymaga częstego podlewania, ustawienie jej na słonecznym balkonie może spowodować jej szybkie uschnięcie.

Najlepsze kwiaty na balkon słoneczny

Wśród światłolubnych kwiatów znajdziesz takie, które wspaniale udekorują słoneczny balkon. Możesz przebierać spośród gatunków typowo ozdobnych, a także aromatycznych ziół! Jakie kwiaty na balkon słoneczny będą najlepszym rozwiązaniem? Mamy dla ciebie 5 kolorowych propozycji.

Na słoneczny balkon wybierz pelargonie

Szalenie popularne pelargonie można spotkać na co drugim polskim balkonie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ ta łatwa w pielęgnacji roślina odwdzięcza się bujnością pięknych kwiatów. Pelargonie występują w kilku odmianach kolorystycznych i dają kwiaty, które nie wydzielają zapachu.

Surfinie – roślina wieloletnia na słoneczny balkon

Równie często, co z pelargoniami, na słonecznych balkonach można spotkać się z imponującymi surfiniami. To długie pędy z owłosionymi listkami i kwiatami, które występują w różnych wersjach kolorystycznych. Surfinia to roślina wieloletnia – można przezimować ją w jasnym pokoju, w którym temperatura osiąga około 15 stopni Celsjusza.

Lawenda – pachnące zioła na balkon południowy

Jeśli chcesz udekorować balkon słoneczny fioletowymi kwiatami, a jednocześnie odstraszyć insekty, zasadź lawendę. Aromatyczna roślina doskonale czuje się w lekko suchym podłożu oraz słońcu. Na południowym balkonie szybko uraczy cię bujnymi, pachnącymi kwiatami.

Werbena – ciepłolubna roślina na balkon

Pochodząca z Ameryki Południowej werbena ozdobi słoneczny balkon kwiatami, które mogą być różowe, fioletowe, niebieskie lub czerwone. Werbena wspaniale będzie prezentować się w wiszącym koszu lub w dużej, okrągłej donicy.

Rustykalny złocień krzewiasty na słoneczny balkon

Znany również jako margerytka, wspaniale udekoruje słoneczny balkon w klimacie rustykalnym lub prowansalskim. Złocień uwielbia ciepło i słońce, jednak niższe temperatury i brak światła nie są mu łaskawe; z tego względu w Polsce uprawia się go jako roślinę jednoroczną.

Rośliny tropikalne na południowy balkon

Chcesz, aby twój balkon przypominał prawdziwą dżunglę? Mamy dobre wieści – słońce i ciepło to warunki idealne do uprawiania roślin egzotycznych! W okresie od wiosny do wczesnej jesieni możesz ustawić na nim oleandry, fuksje, begonie, datury, hibiskusy. Niektórzy decydują się nawet na uprawę małych drzewek cytrusowych oraz rozmaitych gatunków palm.

Rośliny na balkon słoneczny: kilka zasad

Wybór odpowiednich gatunków roślin na balkon słonecznych to pierwszy krok do wspaniałej zielonej oazy. Pamiętaj jednak, że nawet odporne na słońce i ciepło kwiaty wymagają właściwego traktowania.

  • Kwiaty na południowym balkonie trzymaj w drewnianych lub plastikowych osłonkach. Unikaj osłonek i donic z metalu, który szybko się nagrzewa i powoduje zbyt prędkie wysychanie podłoża.
  • Podlewaj swoje rośliny z samego rana lub wieczorem. Robiąc to w ciągu dnia, ryzykujesz zaparzeniem kwiatów.
  • Do podlewania roślin używaj odstanej lub przefiltrowanej wody.
  • Ciepły i słoneczny balkon może kusić pasożyty. Kontroluj stan roślin regularnie, a w razie zauważenia nieproszonych gości, traktuj je specjalnymi środkami przeciw owadom. Rośliny balkonowe często atakuje przędziorek – pasożyt bytujący na spodnich częściach liści.
  • Co najmniej raz w miesiącu podawaj roślinom dedykowany nawóz, który wspomoże ich prawidłowy wzrost.
  • Rośliny światłolubne nie znoszą przymrozków, dlatego wystawiaj je na balkonie najwcześniej z początkiem maja.

Rośliny na balkon słoneczny: podsumowanie

Na słonecznym balkonie można sadzić wiele gatunków roślin. Swoich typów poszukuj wśród tych, które dobrze znoszą suche podłoże i wysokie temperatury. Pamiętaj o odpowiednich porach podlewania kwiatów, cyklicznym nawożeniu i ochronie ich przed insektami. To prosta recepta na zniewalający balkon.