Data publikacji:

Jak i kiedy przesadzić aloes? Poradnik

Czy wiesz, że rośliny doniczkowe potrzebują regularnego przesadzania? W przypadku aloesu nie jest inaczej, zwłaszcza jeśli zależy ci na tym, aby jego liście były coraz dłuższe, a on sam osiągnął maksymalną wysokość, która w przypadku gatunku zwyczajnego wynosi nawet 100 cm. Jak się jednak okazuje, należy robić to w odpowiedni sposób i we właściwym momencie. Jak przesadzić aloes i kiedy najlepiej to robić? Znamy odpowiedź.
jak przesadzić aloes

Dlaczego przesadzanie aloesu jest wręcz konieczne?

Za chwilę przejdziemy do wskazówek na temat tego, jak i kiedy przesadzić aloes. Zanim jednak się na tym skupimy, warto najpierw sprawdzić, dlaczego robienie tego regularnie jest tak ważne, a często wręcz konieczne.
W przypadku sukulentów, bo to właśnie do tej grupy należy tak popularny aloe vera i inne rodzaje aloesu, regularne przesadzanie pozwala przede wszystkim dostarczyć im dawkę nowych, świeżych mikro- i makroelementów, które są potrzebne roślinom i do wzrostu, i do zachowania zdrowego wyglądu.
Co więcej, aloes z czasem potrzebuje coraz większej doniczki, ponieważ jego system korzeniowy nieustannie się rozrasta. Jeśli pozostawisz go w zbyt małym pojemniku, to wzrost rośliny zostanie po prostu zahamowany. Co ciekawe, za mała doniczka może także doprowadzić do przelania, które powoduje gnicie korzeni.
Warto także wykorzystać czas przesadzania na sprawdzenie, czy roślina nie jest chora, a w jej korzeniach nie rozwijają się grzyby i pasożyty, przez które liście tracą swój kolor, a aloes może nawet zwiędnąć. Najważniejsze zostawiliśmy na koniec – wiedząc, jak i kiedy przesadzić aloes, możesz jednocześnie go rozmnożyć i cieszyć się jeszcze większą liczbą ulubionych roślin w domu.
A jak przesadzić aloes zwyczajny i drzewiasty? Czytaj dalej.

Kiedy przesadzić aloes?

Wbrew pozorom przesadzanie roślin nie powinno odbywać się przez cały rok. W przypadku aloesu moment, w którym to zrobisz, ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim zrób to od razu po zakupie rośliny, zwłaszcza jeśli udało ci się ją upolować w dobrej cenie w markecie. Istnieje duże ryzyko, że doniczka jest za mała, a ziemia zaatakowana przez bakterie czy pleśń.
Drugim momentem, w którym należy przesadzić aloes, jest okres po 2–3 latach w tej samej doniczce. Najlepiej robić to wiosną albo latem, wymieniając naczynie na nowe i większe.

Aloes – jak przesadzić? O tym warto wiedzieć

Jak przesadzić aloes, aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu? Podstawą jest oczywiście odpowiednie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem jest ziemia do kaktusów i sukulentów, która jest luźna, przepuszczalna i jałowa. Idealna mieszanka powinna zawierać dużo rozluźniaczy w postaci małych kamyków, piasku, keramzytu czy perlitu oraz nie może być ani zbyt sucha, ani zbyt wilgotna.
Co więcej, przesadzanie do większej doniczki, które powinno odbywać się co 2–3 lata, należy przeprowadzać wyłącznie do momentu, w którym aloes osiągnie wysokość około 100 cm (maksymalną w przypadku domowej uprawy). W przypadku młodszych roślin można zwiększyć częstotliwość przesadzania do co 12 miesięcy.

Jak przesadzić aloes krok po kroku?

Gdy wybierzesz już odpowiednie podłoże, czas dobrać idealną doniczkę. Najlepiej sprawdzają się te niskie i szerokie, koniecznie wyposażone w dolne otwory, przez które będzie odpływać woda. Jeśli zdecydujesz na doniczkę bez nich, to w przypadku przelania korzenie mogą zacząć gnić. Zalecamy też wykonanie drenażu, czyli dodanie specjalnej warstwy na dnie.
Dobrym pomysłem jest przesadzenie aloesu dopiero w momencie, gdy stara ziemia odrobinę przeschnie. W tym celu wystarczy zrezygnować przez pewien czas z podlewania. Nie martw się, aloes jest jedną z tych roślin, które potrafią wybaczyć wiele pielęgnacyjnych błędów, dlatego wyschnięte podłoże nie wpłynie negatywnie na jej korzenie.
Czas na wyjęcie rośliny ze starej ziemi. Rób to ostrożnie i powoli, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Warto przytrzymać jedną ręką roślinę, a drugą korzenie, delikatnie wyjmując je z podłoża. Następnie włóż ją do przygotowanej wcześniej doniczki.
Upewnij się, że korzenie są wyprostowane i znajdują się w środku doniczki. W razie potrzeby możesz je poprawić. Kolejnym krokiem jest obsypanie aloesu dookoła w taki sposób, aby nie znajdował się ani za wysoko nad podłożem, ani nie był za nisko. Na zakończenie ugnieć ziemię i gotowe.
Po przesadzeniu umieść aloes w wybranym miejscu i zrezygnuj z podlewania przez kilka dni. Zamiast tego warto regularnie zraszać roślinę, dbając o to, aby nie była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. A co z nawozem? Z tym warto poczekać nawet przez miesiąc, ponieważ nowa ziemia zawiera mnóstwo składników odżywczych, a co za tym idzie – nawożenie podłoża nie ma sensu i może doprowadzić do tzw. przenawożenia.

Jak przesadzić aloes i jednocześnie go rozmnożyć?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, przesadzanie aloesu jest doskonałą okazją na jego rozmnożenie. W tym celu wykorzystuje się odrosty korzeniowe, które znajdują się w ziemi (przy korzeniach). Po wyczyszczeniu korzenia należy ostrożnie odciąć sadzonkę, starając się zrobić to jak najbliższej rośliny macierzystej. Gdy już to zrobisz, umieść odrost w doniczce i poczekaj, aż zacznie rosnąć.
Jeśli nie chcesz czekać z rozmnożeniem aloesu do momentu jego przesadzania, to możesz zrobić to przy pomocy liści. Odetnij jeden z nich (wystarczy kawałek o długości około 8 cm), daj mu odrobinę wyschnąć, a następnie umieść w podłożu do sukulentów. Jeśli roślina się przyjmie, to po 4 tygodniach powinny pojawić się korzenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.