Data publikacji:

Jak rozmnożyć aloes? Poradnik

Aloes to jedna z najpopularniejszych roślin w polskich domach. Nie bez powodu – jego liście, a dokładniej znajdujący się w nich miąższ, mają szereg cennych właściwości. Miąższ można wykorzystywać do pielęgnacji skóry i włosów albo w kuchni, aby dostarczyć ciału cenne składniki odżywcze. W tym artykule podpowiadamy, jak rozmnożyć aloes. Zapraszamy do lektury.
jak rozmnożyć aloes

Aloes – co warto o nim wiedzieć?

Zanim podpowiemy ci, jak rozmnożyć aloes, warto poznać bliżej tę wyjątkową roślinę. Czy wiesz, że pod tą nazwą kryje się nawet 550 gatunków? W naturalnym środowisku można spotkać go na Półwyspie Arabskim i w Afryce. Rośne też w Europie – głównie we Włoszech i w Grecji.
W polskich domach najczęściej spotyka się aloes zwyczajny, czyli aloe vera. Po czym go poznać? Po charakterystycznych liściach z woskowatym nalotem i wysokości osiągającej maksymalnie 100 cm. Rzadziej uprawia się aloes chiński, ościsty czy drzewiasty.
Popularność aloesu nie jest przypadkowa. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, roślina ta ma szereg cennych właściwości, które zostały docenione np. przez miłośniczki naturalnej pielęgnacji. To wszystko za sprawą miąższu zawierającego liczne składniki odżywcze. Zaliczamy do nich enzymy (lipazę, amylazę i celulazę), aminokwasy, minerały (wapń, selen, chrom), witaminy oraz sterole i glukomannany.

Rozmnażanie aloesu – dlaczego to dobry pomysł?

Nawet jeśli nie masz doświadczenia z rozmnażaniem aloesu, to warto wypróbować jeden z proponowanych przez nas sposobów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na oszczędność pieniędzy. Nie musisz kupować nowej rośliny, bo wszystko, czego potrzebujesz, aby ją wyhodować, masz już w swoim domu. Dodatkowo sam proces jest dość prosty i nie wymaga inwestowania w specjalne narzędzia.
Aloes poprawi jakość powietrza w twoim domu, zapewni dostęp do miąższu przydatnego w pielęgnacji skóry i włosów, a także stanie się smacznym i zdrowym dodatkiem do diety.

Jak rozmnożyć aloes zwyczajny? Wiemy, kiedy jest na to najlepszy moment

Jak rozmnożyć aloes zwyczajny, aby uzyskać jak najlepszy efekt? Jak się okazuje, ważny jest nie tylko sposób, o którym więcej przeczytasz poniżej, ale także czas. Zaleca się robić to w sierpniu albo we wrześniu. Choć sadzonki można ukorzeniać przez cały rok, to najlepiej przyjmują się latem.

Jak rozmnożyć aloes bez korzenia? Rozsadzanie z liścia

Jedną z najpopularniejszych metod jest rozmnażanie aloesu z liścia. Jeśli chcesz wypróbować właśnie ten sposób, to zacznij od upewnienia się, że roślina jest zdrowa, a wybrana część zielona, puszysta, wolna od brązowych plam. W przeciwnym razem aloes się nie przyjmie i szybko umrze. Przygotuj też nożyczki, doniczkę i odpowiednią ziemię – przepuszczalną, luźną, z dużą zawartością grubych frakcji. Dobrym wyborem będzie np. mieszanka przeznaczona do kaktusów.
Jak rozmnożyć aloes z liścia? Wystarczy uciąć go na długości około 8 cm i odłóż w suche miejsce, aby dać mu czas na lekkie wyschnięcie. Nie pomijaj tego kroku! Dzięki temu możesz zmniejszyć ilość wody w liściu, która mogłaby doprowadzić do rozwoju grzybów i gnicia.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie doniczki z polecaną wyżej ziemią (do kaktusów, czyli sukulentów) i ostrożne umieszczenia liścia w podłożu. Upewnij się, że nie znajduje się on zbyt głęboko. Zamiast tego należy przykryć jedynie kawałek końcówki, a większa część powinna znajdować się nad ziemią. Zasyp aloes i regularnie go zraszaj, dbając o to, aby podłoże nie było mokre, a jedynie delikatnie wilgotne. Korzenie pojawiają się zazwyczaj po 4 tygodniach.

Jak kilka razy rozmnożyć jeden aloes z liści?

Wiesz już, jak rozmnożyć aloes bez korzenia. A czy wiesz, że z jednego liścia możesz posadzić kilka roślin? To banalnie proste. Wystarczy pociąć jedną czy dwie łodygi w taki sposób, aby miały około 3 cm długości. Pozostałe kroki są takie same – odłóż je na pewien czas i daj im lekko wyschnąć, a następnie włóż do osobnych doniczek. Gotowe!

Jak rozmnożyć aloes z odnóg?

Inną metodą jest rozmnażanie aloesu z odnóg, czyli z odrostów. Co to takiego? To po prostu malutkie rośliny, które wyrastają z korzeni. Aby jednak sprawdzić, czy w ogóle się pojawiły, niezbędne jest wyciągnięcie aloesu z ziemi. Właśnie dlatego rozmnażanie z odrostów warto wykonywać w trakcie przesadzania, które zaleca się robić co 2–3 lata, stopniowo zwiększając rozmiar doniczki.
Jeśli zauważysz, że twój aloes ma odnogi, to możesz śmiało przystąpić do jego rozmnażania. Jak to zrobić? Oddziel mniejsze odrosty od systemu korzeniowego macierzystej rośliny i po prostu przełóż je do drugiej doniczki wypełnioną ziemią do sukulentów.

Rozmnażanie aloesu z nasion – na czym polega?

Kolejnym, jednak najmniej popularnym i zarazem najtrudniejszym sposobem na rozmnożenie aloesu jest wykorzystanie do tego nasion. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, to warto zrezygnować z prób przetestowania tej metody i pozostać przy dwóch wcześniejszych propozycjach, czyli rozmnażaniu z liści i odrostów.
Dlaczego jest to takiego wymagające? Aby móc rozmnożyć aloes w ten sposób, roślina musi zakwitnąć. W środku wypuszczonych owoców znajdują się nasiona, które trzeba szybko posadzić. Jeśli uda ci się je zebrać, to warto dokupić specjalny nawóz albo odżywkę, które pomogą im w kiełkowaniu.

Aloes – jak rozmnożyć go w wodzie? Czy to dobry pomysł?

Wiele roślin można rozmnażać w wodzie – monstery, peperomie czy trzykrotki. Aloes niestety nie należy do tej grupy, a co za tym idzie – nie zalecamy testowania tej metody. Dlaczego? Powód jest prosty – aloes nie lub zbyt dużej ilości wody i po prostu się nie przyjmie.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.