Data publikacji:

Jaka jest najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych? Polecane produkty

Wbrew pozorom odpowiednie podłoże do kwiatów doniczkowych jest szalenie ważne. To właśnie od niego zależy, czy rośliny będą rosnąć i kwitnąć. Choć wiele z nich dobrze radzi sobie w mieszankach uniwersalnych, to niektóre gatunki bywają wybredne i wymagają podłoża dopasowanego do ich potrzeb. Jaka jest najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych? Podpowiadamy.
najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych

Dobra ziemia do kwiatów doniczkowych, czyli jaka?

Już na początku warto zwrócić uwagę na dwa określenia: podłoże i ziemię do kwiatów zielonych. Choć są one najczęściej stosowane zamiennie, to warto pamiętać, że pierwsze z nich dotyczy mieszanki bez składników mineralnych, bazujących głównie na torfie. Z kolei ziemia jest podłożem, jednak o wiele bogatszym składzie. Znajdziesz w niej materiały organiczne i mineralne, próchnicę, a także inne dodatki.
Czym powinna charakteryzować się dobra ziemia do kwiatów? Przede wszystkim wspomnianymi wyżej składnikami. W przypadku roślin doniczkowych niezbędna jest ziemia próchnicza lub kompostowa, nawóz mineralny, dodatki odkwaszające i rozluźniające, a także hydrożel, który odpowiada za absorbowanie wody.
Oczywiście istnieją gatunki roślin, które mają specjalne wymagania. W tym przypadku najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych to ta, która odpowiada ich potrzebom. Mowa np. o odczynie, przepuszczalności czy lekkości. Świetnym przykładem są np. popularne paprotki, które najlepiej czują się w ziemi o kwaśnym odczynie, podczas gdy równie chętnie kupowane kaktusy potrzebują przepuszczalnego podłoża.

Różne rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z domową uprawą, to koniecznie zaznajom się z różnymi rodzajami ziemi do kwiatów doniczkowych. Na rynku znajdziesz przede wszystkim:
 • ziemię do roślin zielonych,
 • ziemię do paproci,
 • ziemię do storczyków,
 • ziemię do bonsai,
 • ziemię do kaktusów,
 • ziemię do ziół,
 • ziemię uniwersalną.
 • Ciekawi cię, czy ziemia do iglaków nadaje się do kwiatów? Choć zaleca się zakup podłoża dedykowanego konkretnemu rodzajowi rośliny, to wspomniana ziemia może przydać się np. w przypadku roślin kwasolubnych.

  Wybieramy najlepsze podłoże. Jaka ziemia do kwiatów doniczkowych?

  Ciekawi cię, jaka jest najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych? Znamy odpowiedź. Poniżej czeka zestawienie polecanych produktów, wśród których na pewno znajdziesz odpowiednie podłoże do kwiatów w swoim mieszkaniu.

  K+S Compo Sana

  To podłoże do roślin zielonych palm, polecane w szczególności do dracen czy fikusów. Mieszanka o pH na poziomie 5–6,5 jest wzbogacona o aktywator korzeni i wulkaniczny perlit, którego zadaniem jest rozluźnienie jej struktury. W składzie znajdziesz m.in. wapno, torf, agrosil i perile. Ziemia nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i na balkonie.

  Basic Agaris

  To ziemia ogrodowa do roślin doniczkowych. W opakowaniu o pojemności 10 l znajdziesz gotowe podłoże torfowe o pH w przedziale 5,5–6,5, zawierające torf, glinkę, kredę czy specjalny nawóz wieloskładnikowy PHMix. Mieszanka nadaje się do hobbystycznej uprawy roślin zielonych o średnich wymaganiach. Pamiętaj, że ziemia nie sprawdzi się w przypadku sukulentów.

  Ziemia uniwersalna Arex

  Szukasz uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych i balkonowych? W takim razie strzałem w dziesiątkę jest mieszanka Arex dostępna w 60-litrowym opakowaniu. W składzie znajdziesz torf niski i wysoki, dolomit, piasek drenażowy oraz nawóz wieloskładnikowy NPK. Dzięki pH na poziomie 5,5–6,5 ziemia sprawdzi się w przypadku roślin zielonych i kwitnących, które nie wymagają podłoża o kwaśnym odczynie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.