Data modyfikacji:

Jak sprawić, aby w domu było więcej naturalnego światła?

Twoje mieszkanie jest ciemne i ponure? Zaproś więcej światła do swojego domu. To nic trudnego – wystarczy kilka aranżacyjnych trików, aby twój dom rozświetlił blask naturalnego światła. Przekonaj się, jak to zrobić.

Jasne wnętrza są optymistyczne. I nie chodzi mi tu bynajmniej o kolorystykę aranżacji, a światło dzienne, które do nich wpada. Bo w dobrze oświetlonym pomieszczeniu nawet najciemniejsze barwy wyglądają świetnie. Jeśli chcesz zaprosić optymistyczny klimat w swoje progi, zacznij od naturalnego oświetlenia wnętrza. Przekonaj się wiec, jak sprawić, aby twoje mieszkanie promieniało naturalnym blaskiem światła dziennego.

Odsłaniamy okna

Pierwszym krokiem, który pozwoli ci zaprosić światło dzienne do swojego mieszkania, jest odsłonięcie okien. Zrezygnuj z grubych zasłon, ciężkich rolet i zaciemniających materiałów. Ma być jasno i optymistyczne. Jeśli nie możesz zrezygnować z przesłaniania okien, chociażby przez wzgląd na wścibskich sąsiadów, wybierz lekki i gęsto marszczony materiał. Zwiewne firany zapewnią ci poczucie prywatności w ciągu dnia i jednocześnie w mniejszym stopniu ograniczą dopływ naturalnego światła do mieszkania.

Zwróć też całościowo uwagę na aranżację wnętrza. Może twoje mieszkanie wydaje się ciemne, ponieważ naturalne oświetlenie wnętrz jest ograniczone przez złe ustawienie mebli? Zastanów się, czy ustawienie sofy, biurka, stołu lub innych mebli nie ogranicza dopływu światła do mieszkania. Naturalnym oświetleniem domu też możesz sterować właśnie poprzez umiejętne rozmieszczenie mebli. Postaraj się, aby duże elementy wystroju nie ograniczały dopływu światła – czasem wystarczy przesunąć kilka mebli, aby uzyskać znacznie lepszy efekt.

Lustra

Zastosowanie luster to kolejny prosty trik, dzięki któremu naturalne oświetlenie rozświetli twoje mieszkanie. Ustaw lustra tak, aby odbijały światło padające ze strony okien. W efekcie nie dość, że wnętrze będzie jaśniejsze to dodatkowo optycznie zyska dodatkową przestrzeń i będzie wydawało się większe.

Co więcej, lustra są szalenie modnym dodatkiem do aranżacji wnętrz. Stawiaj na lustra w efektownych i okazałych ramach lub wręcz przeciwnie – niewielkie lusterka ścienne np. o kształcie rąbów lub heksagonów, które wpleciesz do swojej galerii ściennej. W ten sposób rozświetlisz wnętrze oraz urozmaicisz jego stylizację.

Obok luster warto tez postawić na inne elementy wystroju o lustrzanej lub błyszczącej powierzchni. Błyszczące kafle czy fronty na wysoki połysk będą lepiej odbijać światło, niż ich matowe odpowiedniki.

Transparentne materiały

Wiesz, dlaczego drzwi prowadzące do pomieszczeń z przedpokoi czy korytarzy są zazwyczaj wyposażone w przeszklenia? Ponieważ najczęściej przedsionki pozbawione są okien i za pomocą transparentnych elementów konstrukcji drzwi, można zapewnić częściowy dopływ światła dziennego. Jeśli jesteś na etapie wykańczania swojego mieszkania, pomyśl nad stosowaniem transparentnych materiałów.

Drzwi z przeszkleniami będą dobrym sposobem na doświetlenie pomieszczeń pozbawionych okien, ale ich montaż poprawi też ogólne warunki oświetleniowe, panujące w całym mieszkaniu.

Jeszcze więcej bieli

Nie jest to co prawda nic odkrywczego, ale warto o tym wspomnieć – jeśli chcesz, aby twoje mieszkanie było jasne, pomaluj ściany na biało. Powierzchnie pomalowane białą farba będą odbijać światło dzienne i dzięki temu pomieszczenia nabiorą blasku. Daje to efekt przeciwny do ciemnych kolorów, które absorbują światło. Jeśli zatem borykasz się ze zbyt ciemnym mieszkaniem, najłatwiejszym sposobem na zwrot w kierunku światła, będzie pomalowanie ścian.

Warto też stawiać na jasne barwy w przypadku mebli i pozostałych elementów wystroju. W efekcie nie dość, że pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze to jeszcze nadasz mu optymistyczny charakter. Jasne barwy nie przytłaczają aranżacji wnętrza i sprawiają, że stylizacja nabiera lekkości. Jeśli masz w domu ciemne drewniane meble, pomyśl o przemalowaniu ich na jaśniejszy kolor. Z kolei na tapicerowanych meblach możesz rozścielić jasne narzuty i pokrowce.

Biel dla odważnych

Jeśli marzy ci się efekt maksymalnego rozświetlenia wnętrza za pomocą naturalnego światła, możesz iść o krok dalej, czyli postawić na białą podłogę. Wiem, wiem – może być kłopotliwa w utrzymaniu w czystości, ale da podobny efekt, jaki obserwujesz w zimie, gdy warstwa śniegu odbija światło dzienne. Ten trik chętnie stosują Skandynawowie, aby podczas krótkich zimowych dni ich mieszkania były jasne i piękne.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jasna i ciemna strona białej podłogi – czy warto postawić na biel na posadzce?

Zieleń pod kontrolą

Postaraj się też, aby rośliny porastające twój ogród nie zasłaniały dopływu światła dziennego do mieszkania. Przycinaj zatem gałęzie drzewek i krzewów ozdobnych, a najlepiej nie sadź w pobliżu okien takich odmian, które osiągają znaczne rozmiary.

Co jeszcze warto dodać do tej listy? Może wyda ci się to banalne, ale warto tez pamiętać o regularnym myciu okien. Tak, tak – zakurzone szyby przepuszczają znacznie mniej światła, niż okna po umyciu. Naturalnie mycie okien jest jednym z najbardziej nielubianych domowych obowiązków, ale czyste okna dadzą naprawdę dobry efekt.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny