Chcesz być na bieżąco z aktualnymi trendami? Spójrz w przeszłość! Styl retro i dekoracje utrzymane w duchu wnętrzarskiej przeszłości to świetny przepis na twórcze żonglowanie modą w aranżacji wnętrz. Przekonaj się zatem, jak stylizować mieszkanie za pomocą mebli i dodatków w stylu retro.
Wnętrzarska moda bywa przewrotna i potrafi płatać nam różne figle, jak chociażby dekoracyjny powrót do przeszłości w wersji retro. Nie myśl jednak, ze retro to nudne starocie – musisz wiedzieć, że styl ten ma nam do zaoferowania coś więcej, niż tylko powtórkę z wnętrzarskiej historii. Jeśli chcesz efektownie odmienić wystrój wnętrz w swoim domu, postaw na retro. Akcenty dekoracyjne i meble w stylu retro świetnie komponują się z aktualnymi wnętrzarskimi trendami. Zatem do dzieła!
Słowo „retro” to łaciński przedrostek, który oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”, czyli styl ten funduje nam wnętrzarska wycieczkę do minionych trendów. Nie jest to jednak podróż przez wieki. Pewnie nie raz słysząc słowo retro zastanawiałeś się, jak ma się ono do innego, jakże popularnego określenia stosowanego do nazywania mebli i przedmiotów z duszą, czyli vintage. Otóż używanie ich jako synonimów jest błędem, ponieważ znaczą coś zupełnie innego.
Jak czytamy na stronach portalu Apartament Therapy meble i dekoracje vintage to przedmioty, które zostały wyprodukowane co najmniej 20 lat temu. Co więcej sama nazwa pochodzi od stosowanego w winiarstwie słowa „vendage” co oznacza „winogrona zebrane podczas sezonu”. Jak się to ma do naszego wnętrzarskiego vintage? Otóż w tym stylu chodzi o wyraźne odwołanie do konkretnych trendów panujących w danym czasie. Bo vintage może mieć różne wcielenia, w zależności od tendencji dominujących w danym okresie.
Z retro sprawa jest nieco łatwiejsza. Przeszłość mebli i dodatków tego typu jest znacznie krótsza niż w przypadku vintage, a nawet więcej – w zasadzie nie ma jej wcale. Bo meble retro są po prostu stylizowane na trendy panujące lata temu i wykorzystują je w uwspółcześnionym wydaniu. Co więcej w przypadku retro interpretacja trendów z przeszłości jest dość swobodna, są one raczej inspiracją, niż regułą.
Dla porządku dodam jeszcze, że mianem antyków zwyczajowo określamy przedmioty wyprodukowane przynajmniej 100 lat temu.
A zatem jak już wiesz, retro to nie dozgonna miłość do trendów z przeszłości, a jedynie przelotny romans z nimi. Meble w stylu retro są więc inspirowane akcentami z lat minionych, a we współczesnym wydaniu są efektownymi i funkcjonalnymi elementami wystroju wnętrza. Świetnym przykładem jest słynny fotel 366. Powstał on lata temu na podstawie projektu Józefa Chierowskiego, a obecnie prawa do modelu posiada firma 366 Concept. Stylistyka mebla jest wierna pierwotnemu projektowi, jednak dzięki nowoczesnym metodom wykończenia i materiałom stosowanym w jego produkcji, kultowy fotel ponownie świeci triumfy na salonach.
Meble retro możesz łatwo wkomponować do stylizacji swojego mieszkania. Pamiętaj, że wnętrzarski eklektyzm jest na topie, a wszystkie meble pochodzące z tego samego kompletu to niepotrzebna aranżacyjna zachowawczość. Z reguły meble tego typu mają nieskomplikowaną konstrukcję i dość oszczędne zdobnictwo, więc możesz je łatwo wkomponować do stylizacji mieszkania nawet, jeśli królują w nim nowoczesne dodatki. Tylko spójrz na fotel i komody na zdjęciach – wyglądają świetnie w otoczeniu nowych sąsiadów.
Jeśli jesteś jednym z tych, którzy mają już po wyżej uszu bieli i różnych odcieni szarości serwowanych przez styl skandynawski i minimalistyczny, retro doda ci kolorów. Styl ten nie stroni bowiem od odważnych barw i intensywnych odcieni. Przeciwnie – o ile meble mają zazwyczaj kolor naturalnego drewna, o tyle obicia, dekoracje i dodatki do wystroju wnętrz to już prawdziwe kolorystyczne szaleństwo. I to nawet w tak karkołomnym wydaniu, jak np. pomarańcz, róż czy granat. Ale przecież do odważnych świat należy i umiejętnie zestawiając barwy w stylizacji wnętrza możesz osiągnąć naprawdę ciekawy efekt.
Jakby tego było mało, do tego aranżacyjnego szaleństwa dochodzą jeszcze wzory. Bogato zdobione tapety, pasiaste tkaniny, czy kwieciste dekoracje to elementy wystroju, które dodają retro rumieńców.
Tu jednak musimy wykonać pewien ukłon w stronę wspomnianej już wszędobylskiej bieli. Bo to właśnie takie neutralne barwy są idealnym tłem dla intensywnych kolorów. Jeśli chcesz wpleść nutę retro do gotowej aranżacji wnętrza, dodawanie kolorystycznych akcentów do neutralnej bazy będzie najłatwiejszym rozwiązaniem.
W aranżacji wnętrz, jak nigdzie indziej świetnie sprawdza się reguła mówiąca, że diabeł tkwi w szczegółach. Bo to właśnie dzięki dekoracjom możesz uchwycić klimat retro nawet w nowocześnie urządzonym wnętrzu. Czajnik, toster lub radio w klimacie retro mogą być świetnym urozmaiceniem stylizacji pomieszczenia. Ciekawym akcentem są stylizowane mapy, które przypominają dawne arkusze. Podobnie stare walizki, które pamiętają nie jedną daleką podróż, czy płyty winylowe lub maszyny do szycia do złudzenia przypominające te, z których korzystało się przed laty.
Styl retro cechuje się dużą dozą dowolności, dlatego możesz łączyć dodatki o różnej estetyce. Warto jednak pamiętać o wspólnym punkcie odniesienia np. w postaci koloru czy faktury materiału.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny