Data modyfikacji:

Jak stylizować wnętrze za pomocą luster?

W twoim domu lustra znajdują się tylko w łazience i przedpokoju? To błąd, przez który wiele tracisz. Lustra są bowiem naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w aranżacji wnętrz. Czas zatem przestać myśleć o lustrach jedynie jako o praktycznych przedmiotach, które służą skontrolowaniu stanu garderoby przed wyjściem z domu czy przeglądaniu się podczas porannej toalety. Przekonaj się więc, jak dekorować mieszkanie za pomocą luster.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego namawiam cię do wieszania luster w mieszkaniu, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Lustra to przede wszystkim pięknie wykonane przedmioty. Niejednokrotnie są oprawiane w efektowne ramy, które już same w sobie stanowią świetną ozdobę wnętrza. Do tego często jeszcze zaskakują formą i mogą np. przybierać kształt geometrycznych konstrukcji, przywodzących na myśl instalacje artystyczna. Na koniec tej wyliczanki dodam jeszcze, że lustra mają wielką wnętrzarską moc. I nie chodzi tu wcale o magię rodem z Królewny Śnieżki – otóż lustra odbijają światło, dzięki czemu nawet ponure wnętrze może stać się bardziej optymistyczne i jaśniejsze. Dodatkowo wykorzystanie ich w wystroju wnętrz to dobry patent na to, aby twoim pomieszczeniom optycznie przybyło kilka metrów. Bierzmy się zatem do dzieła – oto jak stylizować mieszkanie za pomocą luster.

Lustro i konsolka – para idealna

Pewnie doskonale kojarzysz ten duet z różnych aranżacji – konsolka, czyli niewielki przyścienny stolik, na którym prawie nic się nie mieści oraz lustro. Zazwyczaj większość z nas lokuje je gdzieś w przedpokoju, aby wykorzystać możliwości praktyczne tego duetu – na konsolce zawsze można położyć jakieś klucze, parasol i portfel, a w lustrze przejrzeć się przed wyjściem z domu.

Musisz jednak wiedzieć, że lustro i konsolka będą wyglądać równie dobrze w innych pomieszczeniach. Lokując je w pokoju dziennym zyskasz dodatkowe miejsce do postawienia kolejnych ozdób, kwiatów czy doniczek. Bo konsolki są zazwyczaj na tyle małymi stolikami, że najlepiej sprawdzają się w dość – powiedzmy sobie szczerze - nieefektywnym wydaniu,  czyli do dekorowania właśnie. A powierzchnia nad konsolką aż się prosi o niebanalny dodatek, a takim będzie właśnie lustro.

Element galerii ściennej

Większość z nas jako ozdoby ścienne wybiera zapewne plakaty, obrazy czy zdjęcia. W ten sposób można stworzyć niepowtarzalną galerię ścienną, która odzwierciedla nasze zainteresowania czy jest sentymentalna podróżą przez zdjęcia z rodzinnych wydarzeń. Ale czy wiesz, że bardzo modnym trikiem jest urozmaicanie galerii ściennej o inne ozdoby, w tym lustra właśnie?

Wpleć do kompozycji plakatów niewielkie lustro w ozdobnej ramie. To właśnie rama będzie stanowiła główny element dekoracyjny. To ciekawy trik, który sprawi, że twoja galeria ścienna będzie prezentować się jeszcze ciekawiej. Są nawet tacy, który zamiast plakatów i obrazów komponują galerię właśnie w oparciu o lustra. To co prawda dość odważny zabieg stylizacyjny, ale jego efekt może być naprawdę wyjątkowy.

Lustra i ciemne kolory – to na pewno się uda

Ciemne kolory są na topie. To świetna przeciwwaga dla wszędobylskiej skandynawskiej bieli i szarości, które zdominowały aranżację wnętrz w ostatnich latach. Niestety, ciemne barwy są znacznie trudniejsze do ogrania w stylizacji pomieszczeń, niż ich jaśniejsze odpowiedniki – nieumiejętnie stosowane mogą doprowadzić do prawdziwej wnętrzarskiej katastrofy.

Jeśli chcesz jednak osiągnąć nieco dramatyczny efekt w stylizacji pomieszczeń, jaki dają właśnie ciemne barwy, z pomocą przyjdą ci lustra. Jeśli wykorzystasz ich kilka w aranżacji wnętrz, którego ściany będą pomalowane na ciemno, odbijane przez lustra refleksy światła rozświetlą pomieszenie. W rezultacie ciemne barwy nie będą wydawały się przytłaczające, a modny efekt dekoracyjny zastosowany w mieszkaniu na pewno wyjdzie ci na dobre.

Lustro w pokoju dziecięcym

Czy wiesz, że zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori w pokoju dziecięcym powinno znaleźć się lustro? Taki element wystroju pozwala dziecku poznawać siebie i dobrze wpływa na rozwój jego sprawności ruchowej. A ponadto wyobraź sobie te wszystkie zabawy w strojenie min i wygłupy przed lustrem – maluch na pewno będzie zachwycony dekoracją swojego pokoju w postaci lustra.

Pamiętaj jednak, że jak to zwykle bywa w stylizacji pokojów dziecięcych, nie należy przykładać tu takiej samej miarki, jaką stosujesz w pozostałych pomieszczeniach. Otóż zgodnie z myślą pedagogiczną słynnej Włoszki, lustro, jak również inne elementy wystroju, powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. Dzięki temu zabawa przed lustrem będzie pozbawiona bariery wzrostu lub zasięgu. Najlepiej jest więc ustawić lustro na podłodze – pamiętaj jednak o jego odpowiednim zabezpieczeniu, aby nie upadło podczas naprawdę udanej zabawy.

Wieszaj lustra z głową

Kolejną zaletą luster jest to, że możesz ciekawie eksperymentować z ich lokalizacją w pomieszczeniu. Jeśli chcesz dodać trochę więcej światła do stylizacji pomieszczenia, powieś lub postaw lustro naprzeciwko okien. Z kolei jeśli chcesz podkreślić ciekawy detal architektoniczny w swoim mieszkaniu, zaakcentować obraz lub inną dekorację, lustro stojące lub wiszące naprzeciw sprawdzi się świetnie. W jego odbiciu element, który chcesz zaakcentować będzie się odbijać, przez co jeszcze bardziej będzie zwracać uwagę.

Nie obawiaj się też stosowania naprawdę okazałych egzemplarzy np. stojących luster w małych pomieszczeniach. Dzięki nim zyskasz wrażenie głębi, a mieszkanie będzie wydawało się większe. W ten sposób możesz optycznie dodać kilka metrów do swojego pokoju dziennego czy jadalni – pomieszczenie nie będzie cię przytłaczać, a przez to na pewno stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny