Znudziły ci się już te wszechobecne białe kuchnie w stylu skandynawskim? Jeśli szukasz alternatywnego przepisu na kuchnię idealną, przejdź na ciemną stronę wnętrzarskiej mocy. Czarna kuchnia może być strzałem w dziesiątkę, pod warunkiem, że odpowiednio ograsz ciemne meble kuchenne. Jak urządzić czarną kuchnię? Jakie dobrać blaty, kolory ścian i dodatki? Poniżej znajdziesz sposób na czarną kuchnię.
Z lektury tego artykułu dowiesz się:
Ciemne kolory od kilku sezonów coraz śmielej panoszą się w aranżacji wnętrz. Butelkowa zieleń, grafit czy wreszcie granat dają naprawdę ciekawe efekty dekoracyjne. Ale powiedzmy sobie szczerze – jasne i neutralne kolory są znacznie łatwiejsze do ogrania w stylizacji wnętrz. Jednak to do odważnych świat należy – jeśli szukasz niesztampowych rozwiązań aranżacyjnych, przekonaj się, jak wystylizować piękną czarną kuchnię?
Bez obaw – nie namawiam do znany decyzji. Jednak zastanówmy się nieco dokładniej, jakie czarne meble wybrać? Musisz wiedzieć, że jeśli postawisz na zabudowane czarne szafki do kuchni o matowym wykończeniu, efekt może być nieco przytłaczający. Taka powierzchnia nie odbija światła, przez co pomieszczenie może wydawać się ciemne i ponure. Dobrym pomysłem, który zminimalizuje takie nieprzyjemne wrażenie, są czarne meble kuchenne o błyszczącej powierzchni. Refleksy światła widoczne na ich powierzchni sprawią, że pomieszczenie wyda się jaśniejsze, nawet mimo czarnych mebli.
Innym sprytnym trikiem są górne szafki w postaci przeszklonych witryn. W ich wnętrzu widoczna będzie zastawa kuchenna i inne przechowywane przedmioty, co doda lekkości całej kompozycji.
Jaki blat kuchenny będzie dobrze się komponować z czarnymi meblami? Masz kilka opcji do wyboru. Możesz iść na całość i postawić na total black look. W takim wydaniu czarne meble i blaty to co prawda dość odważny krok, ale jeśli zestawisz kuchnię w takim wydaniu z jasnymi płytkami i ścianami, uzyskasz klasyczny i szalenie elegancki efekt. Z kolei jeśli chcesz dodać wnętrzu nieco przytulności, dobrym posunięciem będą blaty w kolorze naturalnego drewna. Ciepłe wrażenie, jakie dają drewniane blaty sprawi, że twoja czarna kuchnia nie będzie wydawać się ponura, a cała stylizacja nabierze lekkości. W ten sposób możesz też świetnie dopasować do siebie kolor podłogi i blatów, więc znajdziesz kolejny stylizacyjny wspólny mianownik.
Inną opcją, którą warto rozważyć jest blat z białego marmuru. Kamienna powierzchnia doda całości elegancji i do tego jest szalenie wytrzymała i świetnie sprawdzi się w trudnych kuchennych warunkach. Musisz jednak pamiętać, że kamienny blat jest bardzo drogi i ciężki – to może oznaczać, że trzeba będzie wzmocnić konstrukcję szafek, aby udźwignęły znaczny ciężar. Dobrą alternatywą wydaje się być blat z konglomeratu, który do złudzenia przypomina naturalny materiał i jest znacznie tańszym rozwiązaniem.
Kolejny element układanki, jaką jest czarna kuchnia, to płytki ścienne i podłogowe. Opcji do wyboru masz bardzo dużo, ale kilka rozwiązań szczególnie dobrze komponuje się z czarnymi meblami kuchennymi. Pierwsza to najbardziej klasyczne wydanie, czyli białe płytki metro lub inne w tym kolorze. Czerń i biel to eleganckie połączenie, a dodatkowo płytki metro są szalenie modne. Jeśli dodatkowo postawisz na ciemną fugę między kafelkami, kompozycja będzie bardzo spójna.
Innym rozwiązaniem, które znakomicie komponuje się z czarnymi kuchniami, są płytki imitujące naturalną cegłę lub wykonane z ciętej cegły rozbiórkowej. W takim wydaniu kuchnia może mieć nieco industrialny charakter, a jednocześnie cegła sprawi, że wnętrze będzie wydawać się przytulniejsze. Jeśli zdecydujesz się na tego typu płytki ścienne, warto dodatkowo zabezpieczyć je np. szklaną taflą, w miejscu, gdzie zamontujesz kuchenkę. Dzięki temu unikniesz pojawiania się na powierzchni płytek kłopotliwych plam.
Kolejny pomysł, to drewnopodobne płytki lub panele ścienne. Dadzą one równie przytulny efekt, jak blaty wykonane z naturalnego drewna. A jeśli chcesz pójść na całość, ciekawym pomysłem może być czarna ściana. W takim wdaniu warto pamiętać, aby zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia, dzięki czemu nie będzie ono wydawać się ponure.
Jak urządzić czarną kuchnię, aby nabrała naprawdę ciekawego charakteru? Zdaj się na detale. Świetną opcją będą te w złotym lub miedzianym kolorze. Te szlachetne odcienie efektownie kontrastują z czernią, która dodatkowo podkreśli ich elegancki wygląd. Złote lub miedziane uchwyty meblowe, baterie umywalkowe, lampy czy akcesoria kuchenne to bardzo modny dodatek do czarnych mebli. Kolejny element, który nieco rozjaśni twoją czarna kuchnię, to drewniane dodatki. Wyeksponowane deski do krojenia czy podkładki wykonane z ciekawie zarysowanego drewna ocieplą całą stylizację. Do tego dodaj jeszcze zielone akcenty np. w postaci sadzonek ziół lub roślin doniczkowych. Świeże dekoracje tego typu sprawią, że nawet total black look nie będzie przytłaczający.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak urządzić czarną kuchnię, wcale nie jest taka łatwa. Cała stylizacja musi być dobrze wyważona i przemyślana, co pozwoli uzyskać elegancki wygląd pomieszczenia, bez przygnębiającego efektu. Czarna kuchnia – jaki blat, jakie płytki czy wreszcie jakie dodatki? Wszystkie te decyzje są znacznie trudniejsze, niż w przypadku stylizacji utrzymanej w bieli. Ale rozwiązanie tych kilku wnętrzarskich zagwozdek, może przynieść naprawdę świetny rezultat.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny