Data modyfikacji:

Kuchnia. Inspiracje na aranżacje wnętrz. Małe i duże kuchnie

Jednym z pomieszczeń, które często okazują się trudne do zaaranżowania, jest kuchnia. Inspiracje mogą jednak nam podpowiedzieć, w jakim kierunku pójść i na jakie drobiazgi zwracać uwagę. Zapoznaj się z pomysłami na duże oraz małe kuchnie, poznaj ważne wskazówki dotyczące organizacji i zacznij tworzyć kuchnię swoich marzeń – piękną i bardzo funkcjonalną.

Urządzasz mieszkanie? Sprawdź wszystkie nasze artykuły o aranżacji wnętrz.
kuchnia inspiracje

Mała kuchnia – inspiracje to nie wszystko. Co musisz wiedzieć o projektowaniu małej kuchni?

Wielu z nas dokładnie zna ograniczenia, jakie narzuca mała kuchnia. Inspiracje są oczywiście wówczas jak najbardziej przydatne, ale zanim skupisz się na wyborze stylu czy łączeniu kolorów, dobrze byłoby poznać wskazówki, które uczynią to pomieszczenie wygodnym. 

1. Zrezygnuj z  szafek do sufitu

Wiele osób uważa, że w małej kuchni należy jak najbardziej wykorzystać miejsce, czyli zabudować pomieszczenie szafkami aż pod sufit. Niestety, zabieg ten spowoduje, że kuchnia optycznie stanie się bardzo zatłoczona i jeszcze mniejsza. Dlatego właśnie o wiele lepszym pomysłem jest montowanie niskich szafek i wykorzystywanie miejsca np. tuż po nimi (relingi). 
Jeżeli to rozwiązanie absolutnie u ciebie odpada i musisz wykorzystać przestrzeń aż do sufitu, to pomyśl o koszach na szafki albo ostatecznie wybierz najwyższe meble, ale z przeszklonymi frontami. Taki drobny zabieg sprawi, że kuchnia będzie wydała się bardziej przestronna.


Przeczytaj także: Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

2. Wybierz odpowiednią kolorystykę

Pamiętaj, że jasne barwy odbijają światło – dlatego właśnie w małych kuchniach zazwyczaj królują biele, beże, delikatne pastele czy jasne szarości. Jeżeli zależy ci na tym, aby jednak nadać pomieszczeniu trochę „życia” i indywidualnego charakteru, wybierz kilka kolorowych akcentów – czerwoną lodówkę, czajnik czy wzorzyste płytki ścienne.

3. Wybierz drzwiczki przesuwne lub rolety

Jeśli kuchnia jest wyjątkowo mała, nieustawna albo ślepa, to zdecydowanie dobrym pomysłem jest zastąpienie przynajmniej części tradycyjnych drzwiczek tymi przesuwnymi lub po prostu roletami. Można także pomyśleć o uchylnych półkach – wszystko to poprawi komfort użytkowania. 

4. Wykorzystaj potencjał kształtu kuchni

W małych kuchniach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się meble ustawione w kształcie litery „L”. Należy przy tym jednak pamiętać, że kuchenka, lodówka, zmywarka i blaty nie mogą być ustawione przypadkowo. Dobrze sprawdza się ciąg: lodówka, kawałek blatu (pod nim może być zmywarka), umywalka – koniecznie obok zmywarki, większy kawałek blatu, kuchenka, blat i szuflady.

5. Zorganizuj przestrzeń

Dobrze zorganizowana przestrzeń to największe wyzwanie, jakie stawia mała kuchnia. Inspiracje z różnych źródeł jasno pokazują, że można temu podołać. Musisz jedynie pamiętać o ułatwieniach – organizerach, koszach cargo w szufladach, obrotowych szafkach, relingach i haczykach mocowanych pod szafkami. 

Duża kuchnia – jak ją urządzić?

1. Pomyśl o wyspie kuchennej

Właściciele małej lub wąskiej kuchni zazwyczaj mogą zapomnieć o wyspie kuchennej, ale obowiązkowo powinna znaleźć się ona w dużym pomieszczeniu. Nie tylko ułatwi pracę, ale również doda kuchni przytulnego charakteru i pięknie ją wypełni. Jeśli jednak wyspa nie jest tym, czego pragniesz, pomyśl o dodatkowym blacie, który będzie oddzielał kuchnię od jadalni, stanowiąc coś w rodzaju baru.

2. Zachowaj odpowiednie odstępy

Każda kuchnia ma trzy strategiczne punkty – jest to oczywiście lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Pamiętaj, żeby nie ustawiać ich w zbyt dużej odległości od siebie, ponieważ negatywnie wpłynie to na wygodę użytkowania. 

Kuchnia – inspiracje

Kuchnia musi być nie tylko wygodna, ale też ładna – dla wielu osób to miejsce, w którym toczy się życie rodzinne i którym miło jest się zwyczajnie pochwalić. Oczywiście znaczenie ma tu nie tylko moda, ważne są też osobiste preferencje. Spójrzmy więc, jak zaplanować kuchnię szarą, a jak białą, fioletową, ciemną, nowoczesną czy wiejską. 

Biała kuchnia – inspiracje

Biała kuchnia królowała w naszych domach i mieszkaniach przez ostatnie lata, dodając pomieszczeniom lekkości i świeżości. Świetnie prezentuje się zarówno w wersji nowoczesnej – z gładkimi frontami na wysoki połysk, jak w kuchni w stylu angielskim albo skandynawskim. Jeśli wybieramy styl nowoczesny, warto połączyć białe fronty z czarnym blatem oraz czarnymi sprzętami AGD – takie zestawienia kolorów są obecnie bardzo na czasie.

Jeżeli natomiast wolimy bardziej przytulne połączenie, koniecznie połączmy matowe fronty (mogą być ze zdobieniami) z drewnianym blatem.

Aby biała kuchnia nie była zbyt monotonna, dobrze byłoby przełamać ją wzorzystymi płytkami, kontrastowym kolorem na ścianie albo dodatkami.


Nowoczesna kuchnia – inspiracje

Nowoczesne kuchnie przypominają obecnie laboratoria i znajdują wielu zwolenników. Warto pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze, w takiej kuchni warto utworzyć gładką, prostą linię mebli (równy ciąg), po drugie – blaty powinny być raczej puste, wyjątek stanowi mały sprzęt AGD (np. elegancki ekspres do kawy) oraz roślinność.

Najmodniejsze ostatnio połączenia to wszystkie barwy naturalne: czerń, szarości, brązy, kremy i ciemne zielenie.

Ponadto bardzo modne są nowoczesne kuchnie z wieloma elementami w kolorze drewna.


Szara kuchnia – inspiracje

Szare kuchnie w najmodniejszym ujęciu to wszystkie te, które łączy się z różnymi odcieniami koloru białego, przy czym najczęściej jest to podział na szare szafki dolne i białe górne.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie szare meble będą prezentować się niekorzystnie. Jeśli tylko połączymy je z drewnem, efekt będzie zachwycający.
Propozycja dla odważnych to szare meble z dodatkiem czerwieni – jeden z najważniejszych trendów w nadchodzącym sezonie.

Fioletowa kuchnia – inspiracje

Fioletowa kuchnia ma już znacznie mniej zwolenników, ale – jeśli wierzyć mediom, to właśnie ten kolor stanie się niedługo kuchennym hitem. Będzie popularny zarówno w wersji intensywnej, niemal „jagodowej”, jak i w łagodniejszym odcieniu, nawiązującym do pasteli.

Warto jednocześnie pamiętać, że fioletowe meble dobrze byłoby połączyć np. z czarnymi albo białymi. Ponadto najlepiej będą prezentować się fronty matowe. 


Wiejska kuchnia – inspiracje

Dla wielu właścicieli mieszkań i domów jedyna „prawdziwa” kuchnia to ta swojska, w stylu wiejskim, z licznymi dodatkami i drobiazgami. Jak taką urządzić?

Zdecydowanie warto postawić na retro akcenty – mogą być to zarówno postarzane płytki ścienne, jak i stylizowany sprzęt AGD, bądź dodatki.

W przytulnej kuchni przeważają naturalne materiały (surowe tkaniny, drewno) oraz jasne barwy. Warto też postawić na liczne półki.

W wiejskiej, przytulnej kuchni obowiązkowo musi stać też duży, tknięty zębem czasu stół, który pomieści całą rodzinę.

Ciemna kuchnia – inspiracje

W końcu jednym z najsilniejszych trendów, jeśli chodzi o kuchnie, jest ta w kolorze czarnym – niemal zawsze występująca w wersji nowoczesnej. Wspaniale prezentuje się w połączeniu z drewnianym blatem oraz dodatkami w intensywnej, np. żółtej, barwie.

Choć najpopularniejsze meble kuchenne to te z matowymi frontami, błyszczące również prezentują się niezwykle korzystnie – ale tylko w dużych, przestronnych kuchniach.


Przeczytaj także:

  1. Kuchnia na poddaszu - jak urządzić? 6 porad
  2. Aranżacja kuchni z salonem. Jak oddzielić kuchnię otwartą od pokoju?
  3. Minimalistyczna kuchnia - jak ją urządzić?


Autor: R. Wojtaś