Data modyfikacji:

Jak urządzić garaż? Pomysł na aranżację garażu

Dla jednych zwykle miejsce na samochód, dla innych miejsce spotkać z kumplami. Odpowiednio zaaranżowany garaż wcale nie musi sprowadzać się do roli schowka gospodarczego. Jak urządzić garaż, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Podpowiadamy, jakie aranżacje garażu sprawią, że korzystanie z niego będzie wygodne i intuicyjne.
jak urządzić garaż

Regały i półki do garażu – co wybrać?

Choć w teorii garaż służy głównie do przechowywania samochodu, w praktyce pełni wiele więcej funkcji. Jedną z nich jest rola przechowalni na szereg narzędzi oraz akcesoriów, np. ogrodniczych czy motoryzacyjnych. Początkowo większość z nich może spoczywać na niewielkich półkach lub na podłodze, jednak z czasem bałagan potrafi zaskoczyć.
Z tego względu od razu warto przemyśleć strefę na składowanie narzędzi, przyborów, skrzynek oraz innych elementów. Jednym z najtańszych sposobów na organizację przestrzeni jest zakup metalowych regałów na akcesoria. Kosztują kilkadziesiąt złotych, mają kilka półek i pomieszczą np. futerały z elektronarzędziami, kosmetyki samochodowe, narzędzia ogrodnicze itd. Mniejsze przedmioty schowaj do przezroczystych pudeł plastikowych.
Najlepiej zdecydować się na regały pod sam sufit, które maksymalnie wykorzystają przestrzeń. Warto jednak pamiętać o maksymalnym obciążeniu półek oraz o tym, by na górze nie przechować ciężkich przedmiotów. Na wszelki wypadek warto przytwierdzić regały do ściany. Z drugiej strony przyda się także niewielki regał na kółkach, którym bez trudu podjedziesz pod miejsce prac. To dużo wygodniejsze niż noszenie wszystkich narzędzi osobno.

Posadzka do garażu – jakie płytki do garażu wybrać?

Podłoga w garażu musi być wyjątkowo odporna, wszak stanie na niej ciężki samochód. Dużą uwagę należy poświęcić także jej wykonaniu, bowiem pozostawienie pustych przestrzeni pod płytkami doprowadzi do ich popękania. Jaką podłogę do garażu wybrać? Najczęstszym wyborem są płytki ceramiczne gresowe, odporne na ścieranie oraz wilgoć. Należy się jednak upewnić, że są antypoślizgowe.
Równie dobrym pomysłem na wykonanie podłogi w garażu jest wybór wylewki betonowej, posadzki z żywicy epoksydowej lub gumowych paneli. Te ostatnie mają tę zaletę, że niegroźne jest im upuszczenie ciężkiego narzędzia lub sztangi. Po uszkodzeniu fragmentu podłogi wystarczy wymienić jeden konkretny panel. Elastyczne podłogi idealnie nadają się także wtedy, jeśli zamierzasz urządzić w garażu mini siłownię.

Wspominając o podłodze do garażu, nie można zapomnieć o odpływach. Możliwość umycia roweru, podłogi lub auta myjką ciśnieniową jest dużym ułatwieniem, dlatego przyda się korytko lub wpust podłogowy. Pamiętaj jednak, że do kanalizacji nie można wlewać detergentów, chemikaliów oraz odpadów. Jeśli chcesz myć samochód zgodnie z prawem, zadbaj o odpływ wody do zbiornika, który umożliwi ci utylizację nieczystości. Przydatne dla majsterkowiczów mogą być najazdy samochodowe.

Co na ściany w garażu?

Im prostsza i bardziej wytrzymała ściana w garażu, tym lepiej. Najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem są odporne i ścieralne farby, np. lateksowa. Podobnie jak podłogę, tak i ścianę możesz pokryć żywicą – jest wyjątkowo odporna na ścieranie i zabrudzenia. Popularnym rozwiązaniem jest także obłożenie ścian płytkami. Są znacznie droższe od farby, ale często można dostać końcówki serii w niskiej cenie. Jeżeli masz zamiar myć w garażu samochód, pamiętaj o założeniu zamykanych, wodoodpornych gniazdek elektrycznych.

Oświetlenie w garażu

Częstym błędem jest montaż w garażu tylko jednej lampy centralnej, zwłaszcza tej o niewielkiej mocy. W takim pomieszczeniu zawsze będzie ciemno, co nie ułatwia prac przy samochodzie oraz innych zajęć majsterkowicza. Dodatkowo chętnie wykorzystywane lampy liniowe ze świetlówkami rozświetlają się stosunkowo wolno, przez co tuż po włączeniu światła w dalszym ciągu jest ciemno.

Lepszym wyborem do nowoczesnego garażu będą lampy LED, np. w formie plafonów. Są energooszczędne, więc nie trzeba obawiać się wysokich rachunków, a ponadto zapalają się momentalnie. Dobrym pomysłem są także światła kierunkowe skierowane na półki z akcesoriami oraz światło punktowe nad stołem roboczym.

Stół warsztatowy i tablica narzędziowa

Jeśli masz odrobinę wolnej przestrzeni, warto wzbogacić garaż o wielofunkcyjny stół warsztatowy. Nawet jeśli nie jesteś urodzonym majsterkowiczem, posłuży ci do wielu brudnych prac. Aby wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia były zawsze pod ręką, zainstaluj na ścianie tablicę warsztatową. Możesz wykonać ją z płyty OSB oraz różnego rodzaju haczyków, ale najwygodniejsza będzie profesjonalna tablica narzędziowa. Wyposażona jest w haczyki, skrzynki na drobnostki oraz półki modułowe, które możesz dowolnie ułożyć. Mając śrubokręty, klucze, śrubki, poziomice, piły czy młotki na widoku, z łatwością znajdziesz potrzebne narzędzie.

Garaż – nie tylko dla samochodu

Coraz chętniej przesiadamy się z samochodów na rowery, dlatego warto uwzględnić to podczas wyposażania garażu. Praktyczne uchwyty na rowery sprawią, że jednoślady dla całej rodziny nie zajmą wiele miejsca. Jeśli dysponujesz wysokim pomieszczeniem, dobrym wyborem jest podsufitowy wieszak na rower. Za pomocą specjalnych linek wciągniesz jednoślad pod sam sufit przy użyciu niewielkiej siły. W mniejszych i niższych garażach świetnie sprawdzą się wieszaki naścienne, równoległe lub prostopadłe do ściany. W pierwszym przypadku rower wieszany jest za ramę, natomiast w drugim  – stoi pionowo, zaczepiony na koło.

Przechowywanie kół i opon

W każdym garażu powinien znaleźć się kąt na nieużywany komplet opon lub całych kół. W jaki sposób je przechowywać, by nie odkształciły się pod własnym ciężarem? Zasada jest prosta: same opony należy przechowywać pionowo, jedna obok drugiej. Opony założone na felgi można natomiast ułożyć na stosie, jedno koło na drugim. Najlepszym wyborem są jednak regały oraz stojaki na koła i opony. Dzięki temu ogumienie może powędrować pod sufit, co zwolni cenne miejsce na podłodze.

Pamiętaj o tym, by nie przechowywać opon w pobliżu grzejników oraz źródeł słońca. Promienie słoneczne przyspieszają degradację mieszanki gumowej i obniżają trwałość opony (zwłaszcza, że padają tylko z jednej strony). Upewnij się też, że w pobliżu nie ma żadnych rozpuszczalników lub mocnych chemikaliów, które mogłyby się wylać na opony.

Uchwyty na akcesoria

Grabie, miotła, łopata – znalezienie miejsca dla tych rzeczy bywa kłopotliwe i często wędrują one pod ścianę. Zamiast opierać je i przenosić z miejsca na miejsce w trakcie zamiatania podłogi, powieś na uchwytach. Co ciekawe, narzędzia te wcale nie muszą mieć uchwytu lub oczka na haczyk. Na rynku znajdziesz wiele uchwytów na akcesoria, które samoczynnie zacisną się na trzonku łopaty lub miotły. Na wieszakach odwiesisz także drabinę, podkaszarkę czy narty.

Przestrzeń pod sufitem

Sądzisz, że masz mało miejsca w garażu? Wykorzystaj przestrzeń nad samochodem! Podsufitowe półki i haki to idealne miejsce na akcesoria, których używasz sporadycznie lub sezonowo. Kajak, narty, deska surfingowa, namiot, plastikowy basen, składane leżaki ogrodowe – to wszystko może spędzić zimę właśnie tam.