Równie dobrym pomysłem na wykonanie podłogi w garażu jest wybór wylewki betonowej, posadzki z żywicy epoksydowej lub gumowych paneli. Te ostatnie mają tę zaletę, że niegroźne jest im upuszczenie ciężkiego narzędzia lub sztangi. Po uszkodzeniu fragmentu podłogi wystarczy wymienić jeden konkretny panel. Elastyczne podłogi idealnie nadają się także wtedy, jeśli zamierzasz urządzić w garażu mini siłownię.
Wspominając o podłodze do garażu, nie można zapomnieć o odpływach. Możliwość umycia roweru, podłogi lub auta myjką ciśnieniową jest dużym ułatwieniem, dlatego przyda się korytko lub wpust podłogowy. Pamiętaj jednak, że do kanalizacji nie można wlewać detergentów, chemikaliów oraz odpadów. Jeśli chcesz myć samochód zgodnie z prawem, zadbaj o odpływ wody do zbiornika, który umożliwi ci utylizację nieczystości. Przydatne dla majsterkowiczów mogą być
najazdy samochodowe.
Co na ściany w garażu?
Im prostsza i bardziej wytrzymała ściana w garażu, tym lepiej. Najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem są odporne i ścieralne farby, np. lateksowa. Podobnie jak podłogę, tak i ścianę możesz pokryć żywicą – jest wyjątkowo odporna na ścieranie i zabrudzenia. Popularnym rozwiązaniem jest także obłożenie ścian płytkami. Są znacznie droższe od
farby, ale często można dostać końcówki serii w niskiej cenie. Jeżeli masz zamiar myć w garażu samochód, pamiętaj o założeniu zamykanych, wodoodpornych gniazdek elektrycznych.
Oświetlenie w garażu
Częstym błędem jest montaż w garażu tylko jednej lampy centralnej, zwłaszcza tej o niewielkiej mocy. W takim pomieszczeniu zawsze będzie ciemno, co nie ułatwia prac przy samochodzie oraz innych zajęć majsterkowicza. Dodatkowo chętnie wykorzystywane lampy liniowe ze świetlówkami rozświetlają się stosunkowo wolno, przez co tuż po włączeniu światła w dalszym ciągu jest ciemno.
Lepszym wyborem do nowoczesnego garażu będą lampy LED, np. w formie plafonów. Są energooszczędne, więc nie trzeba obawiać się wysokich rachunków, a ponadto zapalają się momentalnie. Dobrym pomysłem są także światła kierunkowe skierowane na półki z akcesoriami oraz światło punktowe nad stołem roboczym.