Data modyfikacji:

Remont łazienki. Jak wyremontować łazienkę w bloku?

Ile kosztuje remont łazienki? Jak usuwać gruz podczas renowacji pomieszczenia w bloku? Jakie prace wymagają zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, a które można przeprowadzić bez dopełniania tych formalności? Jeśli planujesz remont łazienki, musisz odpowiedzieć sobie na te oraz kilka innych pytań. Zobacz, jak przygotować się do remontu łazienki krok po kroku.

remont łazienki
Remont łazienki w bloku to bardzo duże przedsięwzięcie. Wnętrzarska rewolucja w tym pomieszczeniu będzie kłopotliwa nie tylko dla domowników, ale też dla ich sąsiadów – odgłosy skuwania płytek i montażu nowych elementów wystroju mogą uprzykrzyć życie okolicznym lokatorom.

Jeśli chcesz przeprowadzić tani remont łazienki, który pójdzie jak z płatka i dodatkowo nie nadwyręży relacji z sąsiadami, zobacz, jak przygotować się do tego wyzwania. Odpowiednia wysokość umywalki to będzie najmniejszy problem.

Remont łazienki w bloku – jakie prace trzeba zgłosić?

Zanim zaczniesz wybierać glazurę i nowe elementy wystroju łazienki, musisz wiedzieć, że niektóre prace wymagają zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Prawo budowlane rozróżnia prace konserwacyjne, remont i przebudowę mieszkania.

Renowacja łazienki, na którą składać się będą skuwanie i wymiana płytek, podłączenie nowych sanitariatów, malowanie itd. nie wymaga zgłoszenia.
Natomiast jeśli chcesz przeprowadzić szerzej zakrojoną wnętrzarską rewolucję, w której skład wchodzić będzie ingerencja w części wspólne budynku, czyli np. wymiana okien na większe, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie remontu w urzędzie miasta.

Remont łazienki a przepisy spółdzielni – co trzeba sprawdzić?

Na uzyskaniu pozwolenia lub zgłoszenia remontu formalności się jednak nie kończą. Pozostaje jeszcze uregulowanie spraw ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. Przede wszystkim zapoznaj się z przepisami, jakie obowiązują w twojej spółdzielni czy wspólnocie.

W dokumentach tego typu mogą znajdować się np. wytyczne, co do możliwych godzin prowadzenia remontu, konieczności poinformowania pozostałych lokatorów czy dni, w jakich prace mogą się odbywać.

Obok formalności, do których jesteśmy zobowiązani, warto również porozmawiać z sąsiadami i poinformować ich o harmonogramie remontu oraz zakresie planowanych prac.

Części wspólne budynku

Niestety, wielu lokatorów błędnie uważa, że części wspólne budynku, czyli korytarze czy klatka schodowa, to miejsca, gdzie można składować różne przedmioty, które nie mieszą się w mieszkaniu. Musisz wiedzieć, że jest to niezgodne z przepisami – wymienione części wspólne to ważne ciągi komunikacyjne i poruszanie się nimi nie może być utrudnione.

Składowanie materiałów budowlanych czy zdemontowanych podczas remontu łazienki elementów wystroju na korytarzu jest niezgodne z przepisami. Zwłaszcza jeśli są to materiały łatwopalne. Ponadto pamiętaj, że w trakcie remontu należy utrzymywać porządek również w częściach wspólnych – jeśli pył z remontowanego wnętrza dostanie się również na korytarz, należy to posprzątać.

Usuwanie odpadów po remoncie

Podczas skuwania płytek i wymiany sanitariatów powstanie sporo odpadów, które trzeba gdzieś przechowywać, a następnie usunąć. W tym celu należy się skonsultować z lokalnym przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za wywóz odpadów.

W zależności od województwa, usługa tego typu może być dodatkowo płatna. Jeśli przeprowadzasz mały remont, wystarczająca może się okazać specjalna torba na gruz. W przypadku szerzej zakrojonej renowacji,  konieczne może być zamówienie kontenera na odpady tego typu.

Ile kosztuje remont łazienki? Metoda gospodarcza

Remont łazienki to naprawdę duży wydatek. Zacznijmy od kosztów, jakie generuje zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Cenniki mogą się różnić w zależności od wielkości płytek – przykładowo czasochłonne układanie małych kafli o długości boku do 10 cm będzie średnio droższe o nawet 15-20 zł za metr kwadratowy. Za układanie glazury w standardowym rozmiarze 30 cm zapłacimy mniej więcej 80-100 zł za metr kwadratowy.

Na tym jednak nie koniec – trzeba jeszcze policzyć koszt usuwania starych okładzin ściennych. Skuwanie płytek i przygotowanie podłoża pod nową glazurę może kosztować nawet około 50 zł za metr kwadratowy. Do tego dochodzi jeszcze zakup nowych materiałów i elementów wystroju, usuwanie odpadów pobudowlanych czy koszt projektu. W rezultacie koszt urządzenia na nowo pomieszczenia może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak sprawić, aby remont łazienki kosztował mniej?

Jak zminimalizować te koszty? Po pierwsze,  zdaj się na metodę gospodarczą. Demontaż niektórych elementów wystroju czy skuwanie płytek możesz wykonać samodzielnie. Warto też dokładnie rozważyć wszystkie wprowadzane zmiany.

Przykładowo zmiana umiejscowienia przyłączy wodnych i kanalizacyjnych to dodatkowy, dość wysoki koszt, z którego można zrezygnować.

Remont łazienki w bloku – jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Podczas remontu łazienki powstaje solidny bałagan – skuwanie płytek czy wymiana drzwi oznaczają sporą ilość pyłu. Aby zminimalizować ryzyko, że zabrudzenia rozprzestrzenią się po całym mieszkaniu, zdaj się na kurtyny przeciwpyłowe. To specjalne folie ochronne, które montuje się pod sufitem i sięgają aż do podłogi. Dzięki nim kurz nie rozprzestrzenia się w innych pomieszczeniach.

Pamiętaj również o zabezpieczeniu podłóg poza remontowanym pomieszczeniem. Panele czy płytki mogą ucierpieć w wyniku zapylenia czy przesuwania materiałów budowlanych lub wiader z gruzem. Dobrym sposobem są płaty tektury budowlanej.

To dość gruby i sztywny materiał ochronny, dzięki któremu posadzka nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne czy trwałe zabrudzenia. Jest to znacznie lepsza opcja niż folia malarska, którą w ruch wprawiają nawet najmniejsze podmuchy powietrza i przez to jest niewygodna w użytkowaniu.

Bezcenna pomoc architekta

Łazienka i kuchnia to bez wątpienia dwa pomieszczenia, podczas urządzania których warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta.

O ile salon czy sypialnię  można urządzić intuicyjnie, to w przypadku remontu łazienki jest to znacznie większe wyzwanie. W grę wchodzą tu bowiem przyłącza instalacyjne, rozmieszczenie gniazd, a do tego jeszcze dobór kafli i innych elementów wystroju. Co więcej, remont łazienki przeprowadza się z reguły raz na kilka,  kilkanaście lat, dlatego szczególnie ważne jest, aby pomieszczenie było dobrze zaplanowane.

Koszt przygotowania indywidualnego projektu wystroju łazienki to wydatek rzędu około kilkuset złotych. Warto potraktować ten koszt jako inwestycję w dobrze dopracowaną aranżację, która służyć będzie przez naprawdę długi czas.


Jak widzisz, przygotowanie do remontu łazienki w bloku z wielkiej płyty to długa lista pytań i odpowiedzi, z którymi trzeba się rozprawić. A przecież w całym tym szaleństwie trzeba jeszcze wybrać estetyczne płytki i pozostałe elementy wystroju. W tym przypadku warto zdawać się na ponadczasowe trendy i neutralne barwy.

Drewnopodobne płytki, imitacja cegły, biel czy odcienie beżu i szarości są na tyle uniwersalnym elementem wystroju, że nawet jeśli za pewien czas najdzie cię ochota na kolejne zmiany wystroju, będziesz mieć dobre tło dla niewielkiej metamorfozy.

Przeczytaj również:

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny