Data modyfikacji:

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka?


Lata mijają, a nasz mały przedszkolak i uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej przemienia się w coraz poważniejszego nastolatka! Warto pomyśleć więc o wprowadzeniu zmian w pokoju latorośli. Dzięki temu nasz dorastający syn będzie czuć się komfortowo w swojej domowej twierdzy! Przygotowaliśmy więc garść porad, jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka, by był nie tylko funkcjonalny, ale też atrakcyjny dla samego… gospodarza! Co warto wiedzieć o trendach aranżacyjnych atrakcyjnych również dla nastolatków? Zapraszamy do lektury!
pokój

Kolory w małym pokoju młodzieżowym dla chłopaka


Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka? Zacznijmy od wyboru odpowiednich barw, dzięki którym przestrzeń zostanie rozjaśniona i optycznie powiększona. Do wnętrza dorastającego faceta warto zaprosić stonowane, uniwersalne barwy. Świetnie sprawdzą się odcienie jasnej szarości, biel, błękit czy rozmyte zielenie. Pamiętajmy również o tym, by zaprosić nastolatka do wspólnego wyboru kolorów, mebli czy dodatków. W końcu to nasza pociecha będzie spędzać w swoim pokoju najwięcej czasu – zróbmy więc wszystko, by czuła się w nim jak najlepiej.

W małym pokoju młodzieżowym dla chłopaka możemy wykorzystać kilka barw. Neutralne, subtelne odcienie ścian pozwolą na łączenie ich z nawet bardziej wyrazistymi dodatkami. Jasna kolorystka dodatkowo sprzyja skupieniu, efektywnemu wypoczynkowi i nauce. Jakie zestawienia kolorystyczne warto wziąć pod uwagę? Oto propozycje dedykowane opiekunkom, którzy zastanawiają się, jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka.

• Szarość połącz z bielą i czarnymi dodatkami.
• Do błękitnej kolorystyki dodaj nieco kremowych i beżowych odcieni.
• Postaw na jeden wyrazisty akcent kolorystyczny (przykładowo w formie naklejki na ścianę).

Ściany, nawet w niewielkim pokoju młodzieżowym, nie zawsze muszą być gładkie. Dorastającemu nastolatkowi przypadnie do gustu między innymi beton architektoniczny czy ściana w stylu industrialnym – z odsłoniętymi cegłami. Warto pamiętać jednak, by taki wyrazisty akcent pojawił się na jednej ze ścian (przykładowo za wezgłowiem łóżka). Dzięki temu unikniemy przytłoczenia przestrzeni.

A co powiecie na wykorzystanie potencjału farby tablicowej? Nie musimy malować nią całej ściany – wystarczy fragment! Dzięki temu nasz nastolatek będzie mógł w oryginalny sposób zapisywać terminy ważnych sprawdzianów lub… pierwszych randek z dziewczynami!

Jak umeblować mały pokój młodzieżowy?


Odpowiednio dobrane meble pełnią w pokoju młodzieżowym nadrzędną funkcję. Nie może zabraknąć wśród nich odpowiednio dopasowanego łóżka, biurka czy mebli umożliwiających komfortowe przechowywanie ubrań. Zacznijmy więc od funkcjonalnych mebli, które pozwolą na efektywną naukę w komfortowych warunkach.

Biurko oraz fotel biurowy wyznaczać będą strefę nauki w pokoju latorośli. Wybierzmy wygodne krzesło z regulowaną wysokością. Chłopcom mogą spodobać się między innymi skórzane modele. Warto zdecydować się na jakościowy fotel, który nie tylko posłuży dziecku latami, ale będzie również bezpieczny dla kręgosłupa.

Jak umeblować pokój młodzieżowy dla chłopaka? Zadbajmy, by biurko (doskonałe będzie takie na metalowych nóżkach i z drewnianym blatem) stanęło jak najbliżej źródła naturalnego światła. Idealnym miejscem jest więc ściana z oknem. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, a dorastający nastolatkowie często też wieczorami spędzają przy biurku czas – na grach lub nauce. Obowiązkowym dodatkiem jest więc lampka. W pokojach o niedużym metrażu najlepiej sprawdzą się solidne i jednocześnie lekkie meble. Dobrym rozwiązaniem będą także zestawy narożne, dzięki którym zadbamy o praktyczne zagospodarowanie pustych kątów!

Metalowy regał na książki, półki oraz drewniana komoda wykonana z jasnych desek to meble, które sprawią, że nawet nieduża przestrzeń nie będzie sprawiać wrażenia zagraconej! Do młodzieżowego pokoju warto wybrać wygodne łóżko z materacem przyjaznym kręgosłupowi dorastającego nastolatka. Postawmy także na rozwiązania wielofunkcyjne. Idealnym tego przykładem będzie między innymi łóżko wzbogacone szufladami umożliwiającymi dodatkowe przechowanie ubrań czy innych niezbędnych rzeczy.

Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy, który jest nieco wyższy? Dorastającemu chłopcowi bez wątpienia przypadnie do gustu piętowe łóżko. Dzięki temu zyskamy przestrzeń pod łóżkiem i możemy wykorzystać ją między innymi na wstawienie biurka!

Dodatki w małym pokoju młodzieżowym dla chłopaka


Ergonomiczny, funkcjonalny i wygodny – taki powinien być pokój dorastającego nastolatka. Kiedy przystępujemy do aranżacji, nie możemy zapominać o upodobaniach pociechy! To między innymi one nadadzą niepowtarzalności każdemu męskiemu pokojowi. Twoja latorośl uwielbia kino? Wybierzcie wspólnie plakaty ulubionych filmów, które mogłyby zawisnąć na ścianach w minimalistycznych ramach. Pociecha uwielbia składać coraz bardziej zaawansowane zestawy z klocków LEGO? Pomyśl, gdzie zamontować półki, tak by nastolatek mógł z dumą prezentować swoje modele!

Wnętrze pokoju nastolatka nie musi być surowe i zachowawcze. Pościel w geometryczne wzory, okrągły dywanik, lampka nocna z abażurem w bardziej wyrazistym kolorze sprawi, że aranżacja stworzona z myślą o naszej pociesze stanie się znacznie bardziej przytulna! Pozwólmy również swobodnie wybrać dziecku te dodatki, które wpłyną na stworzenie intymnego, młodzieżowego klimatu. Zbiór ulubionych komiksów, płyt winylowych czy może gier planszowych – wszystko to może idealnie współgrać nawet z niewielkim metrażem pokoju młodzieżowego!
Zdjęcie: archideaphoto / Envato Elements
Autor: Anna Mlonka