Data publikacji:

Jak ustawić łóżko w sypialni? Najlepsze ustawienie łóżka


Centralnym punktem wszystkich sypialni jest łóżko. Jest to najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu, bez względu na upodobania domowników i styl aranżacji wnętrza. To właśnie od niego zależy komfort snu i możliwość regeneracji sił po ciężkim dniu. Jak ustawić łóżko w sypialni, by zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia?
sypialnia

Jak ustawić łóżko w sypialni?


Na pytanie, jak ustawić łóżko w sypialni, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia, układu ścian, okien i drzwi. W dużym wnętrzu można postawić na dowolność, w małej sypialni konieczne jest ustawienie łóżka tak, by był do niego dobry dostęp.

Ustawienie łóżka w sypialni zależy również od tego, czy korzysta z niego jedna, czy dwie osoby. Łóżko pojedyncze można zarówno przysunąć z jednej strony do ściany, jak i zapewnić dojście do niego z obu stron. Podwójne łózko powinno mieć możliwość położenia się do snu z każdej strony, by użytkownikom było wygodnie wstawać o poranku i układać się do snu wieczorem. Jak ustawić łóżko w małej sypialni? Podwójne łóżko można dosunąć do ściany z jednej strony, jednak w takim przypadku powinno pozostawić się nieco miejsca, by użytkownicy mogli schodzić z materaca od strony nóg. Uniknie się w ten sposób deptania po drugiej osobie i kłopotliwego przedostawania się do toalety w nocy. 

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni według feng shui?


Jak ustawić łóżko w sypialni feng shui? Przede wszystkim powinno się pamiętać, by nogi podczas snu nie były skierowane ku drzwiom. Takie ustawienie sprawia, że zakłóca się przepływ energii i spokój snu. Łóżko nie powinno również znajdować się nad pustymi przestrzeniami. Dotyczy to np. garażu. Ważne jest również zapewnienie dostępu do łóżka z każdej ze stron, by energia mogła je swobodnie otaczać.

Istotne jest też dbanie o światło. Jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni, by nie zakłócało snu? Powinno się unikać wieszania nad materacem lamp i innych elementów, które wywołują niepokój. Światło powinno być rozproszone i padać na łóżko jedynie z boku. Dotyczy to również światła słonecznego. Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu, gdy znajduje się w niej okno połaciowe? Wskazane jest unikanie umieszczania materaca bezpośrednio pod oknem. Jeśli jest to niemożliwe, warto zainwestować w roletę zaciemniającą. 

Jak ustawić łóżko w sypialni - strony świata


Jak ustawić łóżko w sypialni w zależności od strony świata? W sypialniach dość ciemnych, mieszczących się od północy, można pozwolić sobie na dowolność. Od wschodu wskazane jest unikanie stawiania mebla bezpośrednio pod oknem, jeśli chce się dłużej spać o poranku. Światło słoneczne o brzasku będzie to uniemożliwiać. W sypialniach od południa i zachodu ważne jest zadbanie o zasłony i rolety, które ochronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. Łóżko powinno być wyposażone w materac odprowadzający ciepło, niezbędny w czasie lata oraz ustawione w chłodniejszej części sypialni. 

Jak ustawić łóżko w pokoju dziennym?


Jeśli śpi się w salonie, nie trzeba nocować na rozkładanej kanapie. Łóżko w salonie można ustawić we wnęce lub umieścić je za regałem harmonijką, parawanem lub przesuwnymi drzwiami. Równie dobrze łóżko może zastąpić kanapę, zwłaszcza gdy korzysta się z pojedynczego materaca.

Jak ustawić łóżko w pokoju, gdy pomieszczenie jest wysokie? Jeżeli salon ma więcej niż trzy metry wysokości, warto zrobić w nim antresolę. Dzięki temu zaoszczędzi się sporo przestrzeni do wypoczynku w dzień i jednocześnie będzie się korzystać z wygodnego, pełnowymiarowego łóżka w nocy. 
Autor: Monika Kocher