Data modyfikacji:

Jak i czym wybielić firanki? Domowe sposoby na żółte firany

Nie wiesz, co zrobić ze starymi, pożółkłymi firankami? Wcale nie musisz wyrzucać ich i wymieniać na nowe. Z powodzeniem odświeżysz je za pomocą środków, które na pewno masz w swojej szafce. Jak wybielić firanki domowym sposobem? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

jak wybielić firanki

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Żółte firanki, które mają już swoje lata, potrafią skutecznie zepsuć wygląd okien w pomieszczeniu. Niestety proszek lub płyn do prania zwykle nie daje sobie z nimi rady.

Wcale jednak nie musisz wyrzucać starych firanek nadszarpniętych zębem czasu. Istnieje wiele skutecznych sposobów na wybielanie firan z wykorzystaniem produktów, które na pewno masz w swoim domu!

Sprawdź również jakie firanki do salonu wybrać.

W czym prać firanki?

Aby firanki zachowały piękny wygląd na dłużej, należy czyścić je w odpowiedni sposób. Najlepiej prać firany ręcznie, w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie z dodatkiem płynu lub proszku do tkanin delikatnych. Zamiast detergentu możesz użyć również zwykłego mydła.

Na koniec prania zamocz firanki w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej – dzięki temu zyskają piękny, biały kolor. Następnie delikatnie wyciśnij je w dłoniach i rozwieś na oknie, aby wyschły.

Czym wybielić firanki?

Zastanawiasz się, czym wybielić firany? Poniżej znajdziesz nasze siedem skutecznych sposobów!

Wybielanie firanek sodą lub proszkiem do pieczenia

Pierwszym sposobem na wybielanie firan jest namoczenie ich w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Do miski wlej 5 litrów wody i wsyp paczkę sody albo proszku i zamocz w miksturze firanki. Zostaw je w misce na kilka godzin lub całą noc. Następnego dnia upierz firany i gotowe!

Wybielanie firan amoniakiem

Firany można wybielić również amoniakiem. Aby to zrobić, do miski wlej 3 litry wody i dodaj 1 łyżkę amoniaku. Całość wymieszaj i wymocz firany w miksturze przez kilka godzin. Następnie wypierz.

Wybielanie firanek Domestosem

Czy wiesz, że do wybielania firanek można wykorzystać również Domestos? Ten sposób znany jest już od dawna i naprawdę działa! Do garnka wlej wodę oraz kilka kropel Domestosu. Wymieszaj, aby wytworzyła się piana i włóż do środka firanki. Następnie wymocz je w miksturze, lekko pocierając o siebie – tak, jakbyś robił pranie ręczne. Zostaw firanki w wodzie z Domestosem na kilka godzin, a następnie wypierz.

Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem tego sposobu koniecznie założyć rękawiczki. Domestos jest dość żrącym środkiem, dlatego może wywołać reakcję alergiczną lub podrażnienie dłoni.

Wybielanie firanek octem

Wybielanie firan octem to kolejny skuteczny sposób. Ten cudowny produkt to skuteczny środek na wiele domowych zanieczyszczeń. Wystarczy, że wlejesz pół szklanki octu do miski z wodą i wymoczysz w roztworze firanki. Możesz dodatkowo dodać do mieszanki łyżkę stołową sody oczyszczonej.

Zostaw firany w misce na kilka godzin lub na całą noc, a następnie wypierz, aby pozbyć się przykrego zapachu octu. Taka mikstura z pewnością pomoże wybielić pożółkłe firanki!

Wybielanie firan cytryną

Do wybielania firan można użyć również soku z cytryny. Zawarty w niej kwas skutecznie usuwa żółty odcień, przywracając firankom świeży, biały kolor. Poza tym sok z cytryny niweluje przykre zapachy smogu czy też dymu z ulicy, którymi mogły przesiąknąć firanki.

Do miski z ciepłą wodą dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny i zamocz w miksturze firanki. Po kilku godzinach lub całej nocy opłucz firanki, lekko odciśnij i wywieś na słońcu. Jego promienie spotęgują działanie soku z cytryny.

Wybielanie firan skorupkami od jajek

Wybielanie firan skorupkami od jajek to zdecydowanie jeden z najdziwniejszych sposobów. Włóż skorupki do woreczka, w którym pierzesz bieliznę i umieść w bębnie pralki. Dodaj firany oraz detergent i całość wypierz w trybie delikatnym. Na własne oczy przekonasz się, że ten sposób działa!

Wybielacz do firanek

Jeśli wolisz bardziej radykalne metody lub żaden z powyższych sposobów cię nie satysfakcjonuje, zawsze możesz wyprać firany w klasycznym wybielaczu. Jeśli i to nie pomoże, oznacza to, że firanki są, niestety, zbyt zniszczone. Wtedy pozostaje ci tylko kupić nowe i należycie dbać o nie od samego początku.

Wybielanie firan - najczęściej zadawane pytania

Czy mogę używać wybielacza do firan?
Nie zaleca się używania wybielacza do firan, ponieważ może to uszkodzić tkaninę lub zmienić jej kolor.

Jakie są sposoby na usunięcie plam z firan?
Najlepsze sposoby na usunięcie plam z firan to użycie specjalnych środków do usuwania plam lub pranie ręczne z dodatkiem octu lub proszku do prania.

Czy mogę prać firany w pralce?
Tak, można prać firany w pralce, jednak należy używać niskiego poziomu ciepła i unikać suszenia w suszarce bębnowej.
Autor: Olga Wacholc