Data modyfikacji:

Firanki do salonu. Gotowe do powieszenia

To wnętrzarski klasyk i sprawdzony przepis na udaną aranżację okienną. Firanki do salonu prezentują się świetnie, ale żeby stylizacja była naprawdę udana, ich wybór nie może być przypadkowy. Jeśli chcesz ozdobić okna w swoim pokoju dziennym za pomocą firan, zobacz, jakie gotowe rozwiązania dostępne są na rynku oraz na co zwrócić uwagę, dobierając ten element wystroju.

firanki do salonu

Klasyczna biel w minimalistycznym wydaniu

Gładkie, białe firanki do salonu to świetna propozycja dla wnętrz urządzonych zgodnie z nowoczesnymi trendami. Biały, zwiewny materiał układający się w eleganckie fałdy na karniszu będzie dobrym uzupełnieniem stylizacji.

Przeczytaj również: Malowanie ścian w geometryczne wzory

Białe firany nie bez przyczyny cieszą się największą popularnością. Biel dobrze pasuje do wszystkich kolorów, więc to uniwersalny element wystroju. Jeśli chcesz postawić na firany nowoczesne, najlepiej jest wybrać gładki model, np. wykonany z woalu. Firany w takim wydaniu będą pasować do większości aranżacji.

Firany z gipiurą

Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania, postaw na firanki do salonu z gipiurą. Gipiura to tańszy zamiennik dla koronek, wykonany metodą klockową. Najczęściej występuje w kolorze białym lub kremowym, dlatego idealnie komponuje się z klasycznymi firankami.

Firanki do salonu z gipiurą to sprawdzony sposób na klasyczną aranżację okienną. Modele tego typu różnią się stopniem dekoracyjności – gipiura może stanowić jedynie dodatek do gładkich firan lub być ich zasadniczym elementem.

Lambrekiny

Lambrekiny i zazdrostki to klasyczny duet w kuchni, ale, co ciekawe, sprawdza się też świetnie w stylizacji okna w salonie. Lambrekiny, czyli krótkie firanki, które sięgają jedynie nieco powyżej górnej połowy okna, należy zawiesić w zestawie z klasycznymi zasłonami. W takim wydaniu kompozycja nabierze klasycznego i eleganckiego charakteru i będzie doskonale komponować się z wnętrzami urządzonymi w tradycyjnym stylu.

Gotowe firany do zawieszenia w takim wydaniu to np. tzw. kompozycja w kształcie litery M. Tworzą ją zaokrąglony lambrekin oraz dwie klasyczne firanki lub zasłony. Szczególnie dobry efekt dekoracyjny uzyskasz, jeśli firany podepniesz za pomocą spinek lub dekoracyjnych szarf.

Firanki panelowe

To nowoczesny rodzaj firan, który przypomina nieco rolety wewnętrzne. Firany panelowe wiesza się w klasyczny sposób, czyli na karniszu. Różnica polega jednak na tym, że w dolnej części są dociążone lub efektownie marszczone. Na jednym karniszu z reguły wiesza się kilka firan tego typu, które układają się w dekoracyjne panele.

Jeśli szukasz firan gotowych do zawieszenia, to może być świetne rozwiązanie – w sprzedaży znajdziesz firanki panelowe dopasowane do różnych wymiarów okien. Co więcej, na rynku dostępne są modele, które można marszczyć i delikatnie zwijać w dolnej części – dzięki temu można dopasować długość firany do wielkości okna.

O czym pamiętać dobierając firany do salonu?

  • Długość firanek – to najważniejszy element układanki. Za krótkie firanki będą wyglądać niekorzystnie i zepsują cały efekt. Najłatwiej jest dobrać firanki sięgające do samej podłogi. W takim wydaniu ich długość powinna być niemal równa odległości, jaka dzieli karnisz i posadzkę. Alternatywnym rozwiązaniem jest długość firan sięgająca do parapetu okiennego.
  • Co z zasłonami? Jeśli chcesz postawić na firanki do salonu, musisz pamiętać, że delikatny materiał, z jakiego są wykonane, nie zapewni poczucia prywatności w pomieszczeniu – jego wnętrze będzie wyraźnie widoczne z zewnątrz przy zapalonym świetle. Dlatego warto rozważyć zestawienie firan z zasłonami. Takie połączenie to klasyczne rozwiązanie, które doda wnętrzu przytulności.

Z jakiego materiału firany do pokoju?

  • Żakard – to materiał, który najczęściej wykorzystuje się do wykonania firan. Charakteryzuje się wytrzymałością i można swobodnie prać go w pralce automatycznej, bez konieczności prasowania – firany wyschną pod własnym ciężarem na karniszu.
  • Organza – to charakterystyczna, lekko błyszcząca tkanina, dzięki której firanki prezentują się bardzo elegancko. Dostępna jest w różnych wzorach i kolorach, więc w tej kategorii znajdziesz szereg ciekawych modeli firan do salonu. Minusem organzy jest, niestety, konieczność prasowania – gładkie firanki po wyciągnięciu z pralki będą mocno pogniecione i nie wyprostują się pod własnym ciężarem.
  • Markizeta – to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz postawić na firany, które będą gotowe do powieszenia zaraz po praniu. Markizeta nie wymaga prasowania i firanki wykonane z tego materiału można powiesić na karniszu zaraz po wyciągnięciu z pralki – wyschną i ładnie się ułożą w docelowym miejscu. Markizeta swoim splotem przypomina drobną siateczkę.
  • Woal – firany wykonane z tego materiału będą się pięknie układać na karniszu, ponieważ woal jest lekki i zwiewny. Do tego dobrze osłania wnętrze i rozprasza promienie słoneczne, więc firanki tego typu zapewnią ci poczucie komfortu we własnym mieszkaniu. Kłopotem może być pranie woalowych firan – należy unikać wirowania oraz wysokich temperatur. 
  • Tiul – najczęściej jest wykonany z włókien bawełnianych, a rzadziej z jedwabnych. Tkanina jest delikatna, zwiewna i świetnie sprawdza się, jeśli chcesz tworzyć z firan ciekawe kompozycje – po spięciu materiał układa się bardzo efektownie. Niestety, po wypraniu firanki tego typu będą wymagać prasowania.
  • Satyna – do jej wykonania stosuje się włókna poliestrowe, bawełniane czy jedwabne. Najszlachetniejsze są te ostatnie, jednak w praktyce najczęściej wykorzystuje się modele poliestrowe i bawełniane – charakteryzują się większą wytrzymałością. Co więcej, satynę wyróżnia subtelny połysk na prawej stronie tkaniny – firany z tego materiału mogą być więc bardzo eleganckim dodatkiem.
  • Tafta – to dekoracyjny materiał, który nie tylko świetnie będzie prezentować się w aranżacji okiennej, ale też zapewni ci większe poczucie prywatności – tafta jest mało przejrzysta, więc wnętrze twojego mieszkania pozostanie niewidoczne z zewnątrz.