Data publikacji:

Jak wyjąć szufladę z prowadnicy?

Pytanie o sposób na wyjmowanie szuflady z prowadnicy może wydawać się śmieszne. Ale nawet ktoś, kto z politowaniem podnosi brew, słysząc o tego rodzaju problemie, kiedy przyjdzie co do czego, nieraz sam nie może poradzić sobie z szufladą w kuchni. Nie powinno to dziwić nas specjalnie, bowiem producenci mebli stosują różne systemy montażowe, czasami są niezwykle zmyślne, a ich rozgryzienie może zająć trochę czasu. Radzimy więc, jak wyciągnąć szufladę z prowadnic.
jak wyjąć szufladę z prowadnicy
Szuflady demontujemy zazwyczaj przy okazji dużych porządków. Dzięki temu element ten można znacznie łatwiej opróżnić i dokładnie wyczyścić, co jest ważne zwłaszcza w kuchni. Element wyciągamy, gdy nie chce się on poprawnie domykać. Operacja jest też niezbędna, gdy przygotowujemy się do przeprowadzki lub remontu.

Jak wyciągnąć szufladę na szynach?

W starszych lub prostszych meblach najczęściej spotkamy się z prostymi prowadnicami szynowymi, o otwartej konstrukcji. Szyna szuflady jest tutaj wciśnięta w drugą szynę z kółkiem, która przymocowana jest do wewnętrznej ścianki szafki. Aby usunąć szufladę, wysuwamy ją maksymalnie i lekko unosimy, a następnie pociągamy w swoją stronę. Pamiętajmy, by opróżnić jej zawartość przed wyciągnięciem.

Jak wyciągnąć szufladę z prowadnicy kulkowej?

Prowadnice typu kulkowego to najpopularniejszy i najczęściej stosowany typ prowadnic w meblach. Znajdziemy je w szufladach o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Składają się one z dwóch nachodzących na siebie metalowych listew. W jednej z nich zamontowane są plastikowe kółka poruszające się swobodnie we wnętrzu prowadnicy i zapewniające jej płynne działanie, chroniąc konstrukcję przed zalaniem, kurzem i wilgocią. Szufladę wysuwamy w ten sam sposób co modele na szynach. Wysuwamy ją maksymalnie, unosimy i ciągniemy w swoją stronę.

Jak wyciągnąć szufladę z samozamykającymi się prowadnicami?

W wysokiej jakości meblach, przede wszystkim spotykanych w kuchniach, łazienkach lub szafach na ubrania, montuje się prowadnice, dzięki którym szuflada automatycznie zamyka się po lekkim pchnięciu. Rozwiązanie to jest niezwykle eleganckie i skutecznie wydłuża życie mebla, obniżając jego zużycie na skutek wstrząsów osłabiających mocowania. Jest też kompletnie bezgłośne, dzięki czemu nie musimy już budzić się w nocy, gdy któryś z domowników szuka np. sztućców lub piżamy.
Różni producenci stosują nieco inną konstrukcję tego mechanizmu samozamykającego, najczęściej spotykamy się z prowadnicami firm Blum, Peka i GTV. Wyciągnięcie z nich szuflady wygląda jednak bardzo podobnie, choć nastręczyć może trochę problemów. Na początek wysuwamy całkowicie szufladę i stanowczo podnosimy ją do góry, aż do czasu jak usłyszymy klik świadczący o tym, że uwolniliśmy ją z prowadnicy. Teraz opuszczamy elementy i wysuwamy go z mebla.
Szufladę ponownie instalujemy, układając ją na prowadnicy i wsuwając do środka, kiedy poczujemy opór i usłyszymy klik, to znak, że element ponownie zagnieździł się w mechanizmie.
Uwaga! Część prowadnic posiada też przyciski blokady, znajdujące się po dwóch bokach szuflady. W takim wypadku musimy je zwolnić, by móc ją wysunąć z mebla.
Zdjęcie: Envato Elements