Data modyfikacji:

Jak wykorzystać drabinę w aranżacji mieszkania?

Jak wspiąć się na wyżyny aranżacji wnętrz? To proste – wejdź po drabinie. Zastosowanie drabiny w stylizacji mieszkania to świetny sposób na niebanalne urozmaicenie stylizacji. Co więcej, drabiny można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów.

Chyba nikogo nie dziwi już fakt, że w wystroju wnętrz wykorzystuje się dość nietypowe elementy, które pozornie z aranżacją mieszkań nie mają zbyt wiele wspólnego. Skrzynki po owocach, europalety czy wreszcie drabiny to przedmioty, które dają wielkie pole do popisu w stylizacji mieszkań. Dziś skupmy się na tych ostatnich, czyli drabinach. Musisz wiedzieć, że dają one szerokie pole do popisu w aranżacji wnętrz.  I choć może nie będą to wnętrzarskie „Schody do nieba”, ale drabina w stylizacji mieszkania na pewno pozwoli ci się wspiąć na wyższy szczebel w dekoracji mieszkania. Bo ten niepozorny element wystroju wnętrz naprawdę wygląda świetnie. Oto kilka sposobów na wykorzystanie drabiny w stylizacji mieszkania.

Drabina jako kwietnik

Rośliny doniczkowe są na topie. Trend urban jungle i styl botaniczny rozgościły się w naszych mieszkaniach na dobre. To świetna wiadomość – nie dość, że rośliny domowe świetnie wyglądają, to jeszcze oczyszczają i nawilżają powietrze – same plusy. Wróćmy jednak do sedna, czyli do drabiny. Bo drabina świetnie sprawdza się jako kwietnik. Możesz postawić na drabinę rozstawną, czyli taką, której konstrukcja układa się w kształt litery „A”. Na jej szczeblach wystarczy zamontować półki, a wielopoziomowy kwietnik gotowy. Warto pamiętać, aby półki były coraz mniejsze, wraz z wysokością szczebli. Dzięki temu regał będzie zgrabniejszy.

Przeczytaj też: Jak stylizować wnętrze za pomocą roślin doniczkowych?

Jak widzisz, drabina może się też świetnie sprawdzić w roli zielnika. Wystarczy, że przytwierdzisz do kolejnych szczebli doniczki z sadzonkami. Na każdym piętrze umieść inne zioła lub miksuj je dowolnie. W tym celu warto wybrać doniczki na sadzonki ze specjalnymi haczykami, żeby całość była stabilna.

Jeśli jednak klasyczna drabina wydaje ci się być zbyt odważnym akcentem dekoracyjnym, nie rezygnuj z tego ciekawego zabiegu. Zamiast drabiny w klasycznym wydaniu postaw na schodki – takie, jakie widzisz na zdjęciu, świetnie sprawdzą się w roli dodatkowego kwietnika. Ustawiając na schodkach rośliny i dekoracje efektownie zróżnicujesz wysokość dekoracji. Dzięki temu cała kompozycja będzie prezentować się jeszcze ciekawiej.

Kuchenny pomocnik

Kuchnia to pomieszczenie, w którym zawsze dużo się dzieje. Nawet, jeśli twoje gotowanie nie przypomina kuchennych rewolucji, to i tak jestem pewna, że podczas przygotowywania posiłku dla całej rodziny w pomieszczeniu robisz niezły rozgardiasz. Wiadomo – używasz kolejnych łyżek, szpatułek, ręczników, zasobników, naczyń itd. Dlatego właśnie drabina jest idealnym kuchennym pomocnikiem. Możesz na niej rozwiesić ręczniki kuchenne, zamocować haczyki, na których zawiesisz ulubione kubeczki czy kuchenne przybory. Takie wyeksponowanie naczyń i akcesoriów sprawi, że kuchnia będzie jeszcze bardziej przytulna.

Wieszak na ręczniki

Nie masz gdzie wieszać ręczników w łazience? Wstaw drabinę. To idealne rozwiązanie – na kolejnych szczeblach rozwiesisz kilka ręczników, dzięki czemu materiał będzie mógł wyschnąć. Musisz bowiem wiedzieć, że ręczniki są znacznym siedliskiem bakterii, a wilgoć sprzyja ich rozwojowi. Dlatego właśnie tak ważne jest suszenie ręczników po każdym użyciu. Dzięki drabinie w łazience upieczesz więc dwie pieczenie na jednym ogniu – skutecznie wysuszysz ręczniki i zyskasz niebanalną dekorację.

Biurowy niezbędnik

Jeśli urządzasz swoje domowe biuro to pewnie doskonale wiesz, że kreatywnie urządzona przestrzeń sprzyja twórczej pracy. Więc jeśli chcesz urozmaicić stylizację swojego domowego biura, regał drabina świetnie sprawdzi się w tej roli. Ciekawym patentem jest zastosowanie drabiny właśnie jako wieszaka na czasopisma, bo przecież gazety są wielkim źródłem inspiracji. Jeśli ustawisz taki regał przy biurku, będziesz mógł łatwo sięgnąć po ulubione czasopismo w trakcie przerwy w pracy. Ponadto na drabinie możesz zawiesić np. zasobniki na akcesoria biurowe lub inne przedmioty.

Oświetleniowe zrób-to-sam

No może prawie sam – do wykonania efektownego punktu oświetleniowego potrzebujesz jedynie dwóch rzeczy – girlandy lampek i drabiny właśnie. Światełka wystarczy rozwiesić i opleść wokół szczebli drabiny i taką świetlną konstrukcję oprzeć o ścianę. Jestem pewna, że będziesz zachwycony – nie dość, że dodatkowo oświetlisz pomieszczenie, to jeszcze sprawisz, że zapanuje w nim przyjazna atmosfera. Bo oświetlenie ze sznura lampek będzie przecież przywodzić na myśl dekoracje świąteczne – zatem miły nastrój w salonie masz jak w banku.

Drabina w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na banalne rozwiązania. Zwykłe meble i nieciekawe dekoracje to na pewno nie jest przepis na inspirujący dziecięcy pokoik. Świetnym sposobem na przełamanie stylizacyjnej nudy w aranżacji wnętrz dziecięcych będzie drabina. Możesz ją potraktować jako podporę dla oświetlenia dodatkowego, o czym czytałeś już niżej. Ale przede wszystkim regał drabina stanie się świetnym miejscem do przechowywania zabawek.

Zanim jednak zdecydujesz się na taki aranżacyjny krok, musisz mieć na uwadze bezpieczeństwo malucha. Aby uniknąć ryzyka, że dziecko będzie chciało się wspinać po dekoracyjnej drabinie, lepiej wybierz model w formie regału. Dzięki temu maluch nie będzie miał możliwości swobodnego wchodzenia na mebel, a jego konstrukcja jest stabilniejsza. Pamiętaj też o przytwierdzeniu regału do ściany.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny