Wymiana zamka w drzwiach wcale nie musi oznaczać wzywania fachowca. Przy użyciu podstawowych narzędzi jesteś w stanie wymienić wkładkę w ciągu kilkunastu minut. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić zamek w drzwiach.
W wielu przypadkach wymiana całego zamka nie jest konieczna. Wystarczy dokupić nową wkładkę, czyli element wyposażony w bębenek. Jak sprawdzić, czy dany zamek ma wymienialny wkład bębenkowy? Rozpoznasz go po kluczyku.
Zamki z wkładką mają najczęściej standardowe, płaskie klucze. Tego rodzaju zamki często stosowane są w wynajmowanych mieszkaniach, aby ułatwić wymianę kluczy po zmianie lokatorów.
Sprawdź również, jak wyciszyć drzwi wejściowe.Wkładki do zamka dzielą się na symetryczne i asymetryczne. Różnią się tym, w którym miejscu wkładki znajduje się mechanizm ryglujący. W drzwiach starszego typu oraz tych o niedużej grubości można znaleźć wkładki symetryczne, czyli te z mechanizmem znajdującym się pośrodku.
Grubsze drzwi, np. antywłamaniowe, wymagają najczęściej dłuższej wkładki, w której rygiel znajduje się bliżej powierzchni drzwi. Długość i kształt poszczególnych części możesz sprawdzić demontując starą wkładkę zamka.
Przy okazji możesz wymienić wkładkę na model innego typu, np. wkładkę dwustronną (z obu stron otwieraną kluczem), na wkładkę z gałką od strony wewnętrznej.
Dobrej jakości wkładki do zamka znajdziesz w asortymencie firm: Gerda, Abus, Wilka, Winkhaus, EVVA, Mul-t-lock czy LOB. Gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygodę i płynność działania. Zacinający się klucz to popularna przypadłość najtańszych wkładek.
Aby wymienić wkładkę zamka, odkręć i zdejmij szyld. Następnie odkręć śrubę mocującą wkładkę. Znajduje się ona tuż przy ryglach drzwi, w wewnętrznej stronie, czyli tej, która styka się z ościeżnicą.
By wyjąć wkładkę, musisz przekręcić delikatnie klucz w dowolną stronę i ustawić trzpień mechanizmu w jednej osi z wkładką. Następnie możesz wyjąć starą wkładkę i w podobny sposób zamontować nową. Pamiętaj, by przykręcić ją śrubą mocującą.
Wymianę zamka w drzwiach wejściowych rozpocznij od zdjęcia klamki i szyldu. Rób to na uchylonym skrzydle, by cały czas mieć dostęp do lica zamka. Klamki starego typu mocowane były na zagięty gwoździk. Współczesne modele mają najczęściej śrubę z łbem na klucz imbusowy 2,5 lub 3. Znajduje się ona pod spodem klamki.
Odkręć śruby mocujące zamek wpuszczany w drzwi i wysuń całą konstrukcję podważając ją śrubokrętem. W analogiczny sposób włóż nowy zamek i przykręć go nowymi śrubami.
Pamiętaj, by dokupić taki sam typ zamka, jaki zamontowany był poprzednio. W innym przypadku pozycja śrub mocujących oraz otworów na ryglu nie będzie się zgadzać. Na koniec załóż klamki (śrubą mocującą do dołu) oraz listwy maskujące.
Po zamontowaniu zamka sprawdź jego działanie. Nie może się zacinać ani przesuwać się w drzwiach. Upewnij się także, że rygiel zabezpiecza drzwi już po pierwszym przekręceniu kluczyka. Jeśli jest zbyt krótki, mocniejsze pchnięcie drzwi może wystarczy do jego sforsowania.
Pamiętaj też o tym, by jeden z kluczy zapasowych powędrował do ukrytego, znanego tylko domownikom miejsca – przyda się w razie zgubienia lub uszkodzenia klucza podstawowego.
Autor: Szymon Sonik