Data modyfikacji:

Jak zaaranżować pokój filmowy we własnym salonie?

Czekasz z niecierpliwością na finałowy sezon Gry o Tron, z nostalgią wracasz do pierwszych odcinków Breaking Bad i aż skręca cię z ciekawości, co wydarzy się w kolejnych epizodach Stranger Things oraz Narcos? Jeśli jesteś prawdziwym serialomaniakiem i fanem dobrego kina, przekonaj się jak zaaranżować pokój filmowy we własnym salonie?

Jaka jest idealna recepta na udany wieczór we własnym mieszkaniu? Seans filmowy, pyszne jedzenie i dobre towarzystwo. A gdyby tak, do tego zestawienia dodać jeszcze salon zaaranżowany jak prawdziwa sala kinowa? Brzmi wspaniale, prawda? Aranżacja domowego pokoju filmowego to nic trudnego – wystarczy zastosować kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików, aby w swoim własnym salonie poczuć się jak w prywatnym kinie domowym.

Sprawdź również, jakie kino domowe bezprzewodowe wybrać

Projektor do kina domowego zamiast telewizora

Tradycyjna telewizja odchodzi już powoli do lamusa, a jej miejsce w naszych sercach zajmują internetowe serwisy typu VoD. Dlatego jeśli chcesz zaaranżować naprawdę komfortowe kino domowe, idź z duchem czasu i zamiast tradycyjnego telewizora, postaw na projektor. Urządzenia tego typu zapewnią ci rozrywkę na znacznie wyższym poziomie, niż klasyczny odbiornik telewizyjny.

Po pierwsze, wielkość obrazu wyświetlanego przez projektor możesz zmieniać w zależności od potrzeb i może on liczyć nawet 300 cali. W porównaniu do telewizora o przekątnej ekranu liczącej 55 cali, jest to duża różnica, jaką z pewnością doceni każdy kinomaniak. Po drugie, obraz możesz wyświetlać na ścianie, dzięki czemu nie przytłoczysz aranżacji wnętrza kolejnym urządzeniem. Aby uzyskać jeszcze lepszą jakość wyświetlanego obrazu, możesz pomalować ścianę specjalną farbą lub postawić na ekran projekcyjny. Po skończonym seansie wystarczy go zwinąć i gotowe.

Projektory do kina domowego znajdziesz tu: https://www.ceneo.pl/Projektory/p:BenQ,Epson,Nec,Optoma.htm

Kolorystyka w pokoju telewizyjnym

Przypominasz sobie jaka kolorystyka dominuje w prawdziwych salach kinowych? Ściany w tych pomieszczeniach są zazwyczaj pomalowane na ciemny kolor. Jasne barwy odbijają bowiem światło, i może to powodować nieprzyjemne wrażenie zwłaszcza, jeśli w swoim domowym pokoju telewizyjnym będziesz oglądać jasno oświetlone sceny.

Pomalowanie całego salonu na ciemny kolor jest zbyt ryzykownym posunięciem aranżacyjnym, jednak jeśli ciemną barwę zarezerwujesz dla tylko dla ściany, na której umieścisz ekran projekcyjny, osiągniesz zamierzony efekt. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie dobre warunki do oglądania ulubionych seriali i filmów, ale też nadasz wnętrzu modny charakter – intensywne kolory, takie jak butelkowa zieleń, barwa jarmużu czy ciemne szarości oraz granaty są obecnie bardzo modne.

Przeczytaj też: Ciemne kolory w aranżacji wnętrz – jak je stosować?

Światło boczne

Kolejnym krokiem aranżacyjnym, dzięki któremu sprawisz, że twój salon zamieni się w pokój telewizyjny z prawdziwego zdarzenia, jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniu. O centralnym punkcie oświetleniowym, ulokowanym na suficie, w zasadzie możesz zapomnieć – po pierwsze sprawi on, że w pomieszczeniu będzie za jasno, co nijak się ma do klimatu panującego na sali kinowej. Po drugie światło padające z sufitu może cię razić w trakcie seansu.

Postaw zatem na oświetlenie boczne – lampki stojące, biurkowe i kinkiety będą twoimi sprzymierzeńcami w aranżacji pokoju telewizyjnego z prawdziwego zdarzenia. Oświetlenie, jakie w ten sposób uzyskasz, jest nastrojowe i przyjemniejsze dla wzroku. Najlepiej jest wybrać modele lampek i kinkietów, które mają funkcję regulacji mocy światła – w ten sposób będziesz mógł stopniowo przyciemniać światło, jak w prawdziwej sali kinowej.

Zaciemnienie okien

Chcesz organizować seanse w swoim domowym kinie niezależnie od pory dnia? Zadbaj o skuteczne zaciemnienie okien. Jeśli chcesz osiągnąć efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza, zdaj się na rolety zewnętrzne, które zupełnie odetną dopływ światła dziennego do mieszkania. Innym sposobem na osiągnięcie tego rezultatu będą zasłony zaciemniające. Powinny być one wykonane z grubego, najlepiej dwuwarstwowego materiału. Zasłony będą dodatkowo sprzyjać akustyce wnętrza – tkanina nie dość, że sprawi przytulne wrażenie, to jeszcze ograniczy rozprzestrzenianie się pogłosu po pomieszczeniu.

Przemeblowanie

Projektor do kina domowego oraz odpowiednia aranżacja wnętrza to jednak dopiero połowa sukcesu. Nie możesz zapomnieć też o wygodnym siedzisku, na którym spędzisz czas podczas seansów filmowych i serialowych. Kanapa lub fotele powinny być zwrócone centralnie w kierunku ekranu projekcyjnego. Zwróć też uwagę, aby między siedziskiem oraz ekranem nie przebiegał ciąg komunikacyjny – krzątający się przed nosem domownicy mogą skutecznie popsuć nawet najlepiej zapowiadająca się ucztę filmową.

Pamiętaj też o zachowaniu komfortowej odległości siedziska od ekranu. In większy obraz będziesz wyświetlać na ekranie projektora, tym ta odległość powinna być większa. Szacuje się, że przy przekątnej obrazu liczącej 50 cali, komfort oglądania zapewnisz sobie w odległości co najmniej 3 metrów. Ponadto uwzględnij również wysokość, na jakiej znajdzie się ekran projekcyjny – jego dolna krawędź powinna znajdować się około 100 cm nad podłogą.

Oto najważniejsze wskazówki, dzięki którym zaaranżujesz komfortowe kino domowe. Do tego wszystkiego warto dodać jeszcze stos miękkich poduszek i ciepły koc, a będziesz świetnie przygotowany na nawet najdłuższy maraton filmowy.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny