Masz ochotę na odrobinę szaleństwa w aranżacji wnętrz? Znudził ci się zachowawczy styl minimalistyczny i wszędobylskie scandi? Ciekawą propozycją dla ciebie może być zatem styl boho. To prawdziwy wnętrzarski zawrót głowy, ale bez obaw – w tym szaleństwie jest metoda. Przekonaj się zatem, jak zaaranżować mieszkanie w stylu artystycznej cyganerii.
Boho swoją nazwę zawdzięcza estetyce artystycznej bohemy lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Tworzyli ją ludzie, którzy za nic mieli konwenanse i ogólnie przyjęte reguły. W efekcie styl boho łączy naleciałości z różnych kultur i stylów, a w tym wszystkim pozwala sobie na dużą dozę swobody. Boho jest zatem świetnym przepisem na optymistyczne wnętrze o zróżnicowanej stylistyce.
W stylu artystycznej cyganerii chodzi przede wszystkim o optymistyczny charakter wnętrza, a ten można osiągnąć między innymi za pomocą kolorów właśnie. Nie myśl jednak, że jest to bezładna plątanina barw – w stylu boho świetnie łączą się zarówno naturalne kolory ziemi, jak i te bardziej intensywne, czyli pomarańcz, czerwień czy fiolet.
W aranżacji wnętrz świetnie sprawdza się zasada przyciągania się przeciwieństw, dlatego to, co leży na skrajnie różnych końcach wnętrzarskiej wagi, idealnie do siebie pasuje. Jeśli więc twoje mieszkanie jest urządzone w stylu minimalistycznym lub skandynawskim, łatwo możesz przemycić do wystroju wnętrz nutkę boho. Kolorystyczne szaleństwo tego stylu prezentuje się bowiem świetnie na tle minimalistycznej skandynawskiej bieli.
A raczej wzorzyste, bo boho to mieszanina etnicznego wzornictwa, motywów kwiatowych i roślinnych. Najlepiej jest oczywiście zarezerwować dla nich miejsce wśród domowych tekstyliów, których w boho nie brakuje. Wzorzyste tkaniny stosuje się w roli zasłon, narzut na łóżko czy sofę, jako poszewki poduszek dekoracyjnych i różnego rodzaju zwiewnych kotar. Zazwyczaj są one bajecznie kolorowe, ale niekoniecznie.
Bo w boho świetnie sprawdzają się białe i kremowe koronki oraz bawełniane sznurki. Zasłony lub narzuty wykonane z koronkowego materiału dodają całej aranżacji nieco romantycznego charakteru. Na tym jednak nie koniec – wspominałam już, że boho to wnętrzarska jazda bez trzymanki, a jeśli szaleć, to na całego. Dlatego obok wzorzystych tkanin i białych koronek w boho świetnie sprawdzają się futrzane poduchy, narzuty i dywany ze sztucznego futerka.
Mimo tego, że styl boho serwuje nam prawdziwy estetyczny tygiel, to nie brakuje tu odwołań do wnętrzarskiej klasyki. Otóż naturalne materiały to ponadczasowe elementy wystroju, które sprawdzają się świetnie, nawet w tak szalonym i niekonwencjonalnym stylu, jakim jest boho. Zatem nie może tu zabraknąć drewna i to najlepiej tego w surowym wydaniu – deski z wyraźnie zaznaczonym rysunkiem drewna lub celowo postarzane będą wyglądać świetnie.
Na drewnie boho się jednak nie kończy. To też wiklinowe meble i dekoracje, które znakomicie prezentują się na tle wzorzystych tkanin. Całość uzupełnij o kosze wykonane z trawy morskiej i dodaj do tego bawełniane sznurki splecione techniką makramy, a twoje mieszkanie nabierze tego niebanalnego charakteru, jaki wyróżnia styl boho.
Jakie są idealne dodatki w stylu boho? Takie, jak lubisz! Bo styl boho ma inspirować i odzwierciedlać zainteresowania właściciela mieszkania. Dlatego w aranżacji wnętrz w stylu boho świetnie sprawdzają się stare pamiątki rodzinne, przedmioty przywiezione z podróży czy wreszcie tak niepozorne dekoracje, jak książki czy czasopisma, które też można ciekawie wykorzystać w stylizacji wnętrza. W boho możesz pozwolić sobie na dużą dozę dowolności i zestawiać z sobą elementy wystroju, które tylko pozornie nie sąsiadują ze sobą we wnętrzarskiej układance.
Ten wnętrzarski eklektyzm ma jednak pewien wspólny mianownik – chodzi oczywiście o wspomniane już wyżej materiały. Drewno, wiklina i trawa morska będą idealnym odniesieniem dla dekoracji utrzymanych w różnej stylistyce.
Istnieją jednak takie dekoracje, które są znakiem rozpoznawczym stylu boho. To np. makramy, czyli kwietniki i dekoracje ścienne wykonane specjalną techniką splatania bawełnianych sznurków. Ich jasna barwa dobrze wpisuje się w naturalne odniesienia, jakich w boho nie brakuje. Kolejnym elementem są bambusowe lampy wiszące – nie dość, że wyglądają świetnie, to po włączeniu światła ich ażurowe klosze sprawiają, że światło i cień tworzą efektowną grę w pomieszczeniu. Do zestawu dekoracyjnego w stylu boho dodaj jeszcze lustra w ciekawych ramach, lampiony zdobione etnicznymi wzorami oraz dywany, a styl artystycznej bohemy masz jak w banku.
I jak ci się podoba styl boho? To bardzo ciekawy sposób na zaaranżowanie wnętrza wymykającego się utartym wnętrzarskim schematom. W tym stylizacyjnym szaleństwie można odnaleźć pewne punkty wspólne z innym szalenie modnym trendem, czyli wabi-sabi. Bo niedoskonałości i estetyka daleka od wnętrzarskiej perfekcji idealnie wpisuje się w styl boho, jak i tendencję rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Styl artystycznej bohemy możesz ciekawie łączyć z innymi wnętrzarskimi stylami np. ze wspomnianym już scandi lub retro, dlatego nawet jeśli nie planujesz większej metamorfozy mieszkania, boho może być świetną inspiracją do wnętrzarskich eksperymentów.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny