Data publikacji:

Jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku?

Ściana przy łóżku jest mocno narażona na poplamienie – to oczywiste. Wykończenie sypialni lub pokoju dziecka powinno uwzględniać to ryzyko. Względy praktyczne są równie ważne, jak estetyka pomieszczenia. Jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku przed zabrudzeniem? Oto najskuteczniejsze sposoby.
jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku

Jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku?

Brudna ściana za łóżkiem to niestety problem wielu sypialni. Pomalowanie ściany na ciemny kolor rozwiązuje problem połowicznie – zanieczyszczenia wciąż utrzymują się na farbie. Jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku, aby zachować estetykę i higienę?
Najprostszym sposobem jest pomalowanie ściany za pomocą plamoodpornej farby. Nowoczesne farby są na tyle wytrzymałe, że można je wręcz szorować. Zmycie plam nie stanowi żadnego problemu. Alternatywą dla wodoodpornej farby jest zmywalna tapeta, odporna na kurz, plamy i zanieczyszczenia. Jeśli chcesz wprowadzić dodatkową dekorację, możesz wybrać fototapetę o podobnych właściwościach.

Wezgłowie łóżka – niezawodny sposób, aby zabezpieczyć ścianę

Równie prostym sposobem na zabezpieczenie ściany za głową jest zagłówek do łóżka. Może być dostępny w formie paneli przytwierdzanych bezpośrednio do ściany lub konstrukcji przykręcanej do ramy łóżka. Tapicerowane panele ścienne pozwalają na dowolną aranżację i mogą znacznie podnieść atrakcyjność sypialni. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest wygoda – możliwość oparcia się o miękki zagłówek sprawia, że czytanie w łóżku stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Dekoracja ściany za łóżkiem – co oprócz tapety i farby?

Aby zabezpieczyć ścianę za łóżkiem, możesz wykorzystać także inne materiały. Doskonale sprawdzą się panele ścienne, ale cieszą się mniejszą popularnością niż przed laty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać inne, równie wytrzymałe dekoracje. W sypialniach utrzymanych w stylu skandynawskim pięknie zaprezentują się drewniane osłony ścian, natomiast wielbiciele bardziej surowego klimatu docenią płyty betonowe lub cegłę.

Zabudowa ściany za łóżkiem

Rozwiązaniem problemu brudnych ścian za łóżkiem jest zabudowa meblowa. To połączenie dwóch zalet, bowiem taka ścianka może pełnić dodatkową funkcję. Jest idealnym miejscem na przechowywanie drobnych przedmiotów, a także składowanie książek. Jeśli masz ograniczone miejsce w sypialni, taka zabudowa meblowa za łóżkiem może być trafnym rozwiązaniem.

Jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku dziecka?

Zabezpieczenie przy łóżku dziecięcym powinno chronić nie tylko ścianę, ale przede wszystkim dziecko. Osłona ściany przy łóżku dziecięcym musi być więc miękka i wykonana z materiału przyjemnego w dotyku. Najlepiej sprawdzą się tapicerowane panele ścienne, pokryte materiałem łatwym w czyszczeniu. Dzięki temu nawet jeśli dziecko wysmaruje ścianę jedzeniem, usunięcie zabrudzeń nie będzie wielkim problemem. Miękkie panele są też dobrym sposobem, aby ocieplić ścianę przy łóżku.

Panele lamelowe w sypialni

Panele lamelowe nazywane są również liniowymi i ażurowymi. Jakąkolwiek mają nazwę, chodzi o drewniane, pionowe szczebelki utrzymane w równych odstępach. Choć motyw ten zdążył się już opatrzeć, wciąż jest stałym gościem we współczesnych wnętrzach. Świetnie nadaje się jako ścianka działowa, tło dla telewizora, element dekoracyjny wnętrza, a także jako zabezpieczenie za łóżkiem. Aby zapewnić całkowitą ochronę ściany przed zabrudzeniem, wybierz panele lamelowe przymocowane do płyty, która zakryje farbę. Plusem paneli lamelowych jest też poprawa akustyki we wnętrzu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik