Data publikacji:

Jak zamontować zasłony na balkonie?


Balkony już od długiego czasu są „przedłużeniem mieszkania”, miejscem, które nie służy już wyłącznie do suszenia prania, lecz stanowi raczej bardzo zaplanowaną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Większość z nas dba o aranżację tego miejsca i chętnie wprowadza tam elementy dekoracyjne. Jednym z niezwykle popularnych rozwiązań są bez wątpienia zasłony na balkonie. Nie tylko zdobią, ale również zapewniają prywatność. Jak zamontować zasłony na balkonie? Przekonajmy się.

Zasłony na balkon to coraz popularniejsze rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowią doskonałą ozdobę tego miejsca, sprawiając, że staje się ono znacznie bardziej komfortowe i przytulne. Zasłony i firany mogą również zmniejszyć poziom nasłonecznienia na balkonie, a tym samym zwiększyć nasz komfort. Co więcej, dobrze dobrana zasłona może chronić również przed wiatrem czy insektami. Warto również wspomnieć o tym, że posiadanie nawet zwiewnych zasłon na balkonie zwiększa naszą prywatność i sprawi, że będziemy czuć się swobodniej.
para

Jakie materiały na zasłony wybrać?


Nie da się ukryć, że oferta zasłon jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Czy wszystkie z nich sprawdzą się jako zasłony balkonowe? Jak się okazuje, jak najbardziej. Jeśli zależy nam na tym, by chronić się przed słońcem lub wścibskimi spojrzeniami, warto postawić na nieco grubsze zasłony zaciemniające. Modne są obecnie zarówno te jednolite, jak i we wzory. Pamiętać jednak musimy, że balkon najczęściej posiada dość małą powierzchnię dlatego też ciemna kolorystyka lub bardzo wyrazisty deseń może ją zdominować. Zatroszczmy się więc o to, by wygląd zasłon współgrał z resztą wystroju - dzięki temu balkon będzie miejscem harmonijnym, w którym czujemy się dobrze.

Zasłony zaciemniające nie są jednak jedyną opcją. Z powodzeniem możemy postawić na lekkie, zwiewne i półprzezroczyste materiały, które doskonale pasują między innymi do stylu boho. retro czy vintage, a nawet na ażurowe, białe firany, które prezentują się niezwykle elegancko, a przy tym nieco romantycznie. Słowem, wybór materiałów zasłon balkonowych to kwestia całkowicie indywidualna.

Jak zamontować zasłony na balkonie?


Po zakupie odpowiednich tkanin na zasłony pozostaje jeszcze kwestia ich montażu, a właściwie montażu karnisza, na którym zostaną zawieszone. Obecnie możemy skorzystać z kilku rozwiązań, które posiadają swoje mocne strony. Przedstawmy je więc po kolei.

Pierwszym sposobem na zamontowanie zasłon na balkonie jest oczywiście przykręcenie do ścian balkonowych karnisza. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które daje sporo możliwości aranżacyjnych nawet w przypadku niewielkich przestrzeni. Jeśli balkon nie ma ścian, możemy zdecydować się zaś na karnisz podsufitowy, który przykręca się do belki konstrukcyjnej. Jaki karnisz wybrać? Ze względu na fakt, że będzie on narażony na działanie czynników atmosferycznych, warto postawić na karnisz z tworzywa sztucznego lub aluminium, które są odporne na działanie wilgoci, a przy tym lekkie i łatwe w montażu. Karnisze takie możesz znaleźć na stronie Ceneo.pl. Jak zamontować karnisz balkonowy? Wbrew pozorom, jest to bardzo proste. Potrzebujemy jedynie miary, poziomicy, wiertarki z wiertłem do betonu oraz kołków oraz wkrętów. Kluczowe znaczenie ma wymierzenie właściwej długości oraz położenia karnisza oraz zapewnienia mu co najmniej trzech punktów zawieszenia - na końcach oraz w połowie długości. Możemy zdecydować się na klasyczny karnisz z żabkami, choć faktem jest, że na balkonie o wiele lepiej sprawdzają się zasłony na przelotkach lub szelkach, których nie zerwie wiatr.
Drugim sposobem na zamontowanie zasłon na balkonie jest wykorzystanie szyn aluminiowych lub PCV. One również montowane są na suficie, dzięki czemu możemy wykorzystać je na każdym praktycznie balkonie. Zaletą szyn jest ich minimalistyczny wygląd. Pamiętajmy jednak, że ze względu na montaż zewnętrzny, stawiamy jedynie na szyny bez napędu elektrycznego. Ich montaż jest podobny - tutaj również przykręcamy szynę do sufitu za pomocą metalowych wkrętów, choć jest ich zazwyczaj nieco więcej - występują w równej od siebie odległości co kilkanaście centymetrów. Przed montażem upewnijmy się, że na fragmencie sufitu, do którego zamierzamy przykręcić szynę nie przebiegają przewody prądu elektrycznego. Zasłonę na szynie możemy również zawiesić za pomocą żabek, które często znajdują się w zestawie, lub postawić na bardziej eleganckie zasłony z wszytymi haczykami mikroflex, które są praktycznie niewidoczne, a przy tym łatwe do zakładania i ściągania. Przykładem takiej zasłony może być np. zasłona Welwet dostępna na wymiar w różnych wariantach kolorystycznych.

Jak zamontować zasłony na balkonie bez wiercenia?


Nie da się ukryć, że wiele osób, które marzą o tym, by ich balkon przyozdabiały eleganckie zasłony, chciałoby uniknąć konieczności wykonywania kosztownych prac remontowych. Czy jednak da się zamontować zasłony na balkonie bez wiercenia? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem, które nam to umożliwią są karnisze rozporowe, których długość jest dokładnie tak samo duża jak odległość pomiędzy sąsiednimi ścianami. Karnisz z mechanizmem oporowym utrzymuje się na miejscu dzięki ścisłemu przyleganiu do obydwu z nich, co uniemożliwia jego spadnięcie. Tego typu rozwiązania znajdziesz na stronie Ceneo.pl. Montaż jest szybki i prosty. Warto jednak mieć świadomość, że opór, jaki stawia taki karnisz, jest mniejszy niż w przypadku, gdy decydujemy się na przykręcenie listwy. Dlatego też zasłony na balkon, które wybierzemy, nie powinny być zbyt ciężkie - lepiej postawić na delikatne, ażurowe firanki.
Kamila Łońska-Kępa